Ryding vyhrál v Kitzbühelu jako první Brit závod SP v alpském lyžování

Dave Ryding se stal prvním britským vítězem závodu Světového poháru v alpském lyžování v historii. Pětatřicetiletý lyžař vyhrál v hustém sněžení slalom v Kitzbühelu, v rakouském zimním středisku uspěl před dvojicí Norů Lucasem Braatenem a Henrikem Kristoffersenem.

Brit Dave Ryding slaví svůj triumf ve slalomu Světového poháru v Kitzbühelu.

Trojnásobný účastník olympijských her Ryding se v elitním seriálu prosadil na stupně vítězů počtvrté. Poprvé to dokázal v roce 2017 právě v Kitzbühelu, kde byl ve slalomu druhý. O dva roky později přidal další druhé místo v městském závodu v Oslu a loni byl opět ve slalomu v Adelbodenu třetí.

V Kitzbühelu dnes zaútočil z šestého místa po prvním kole. "Už když jsem dojel, vařila se ve mně spousta emocí a teď vůbec nevím, co mám říct. V hlavě mám úplně prázdno. Obvykle mi slova nechybí, ale tentokrát ano," řekl poté, co v cíli sledoval, jak nejlepších pět závodníků prvního kola své jízdy pokazilo nebo vůbec nedokončilo.

"Už je mi 35 let, ale nikdy jsem nepřestal věřit. Nikdy jsem se nepřestal snažit. A to, že jsem první výhru pro Velkou Británii v SP získal právě v Kitzbühelu... Nevím, jestli vůbec sny mohou být lepší," dodal Ryding.

V konečném součtu závodu, v němž v náročných podmínkách se zhoršenou viditelností nakonec bodovalo jen 19 slalomářů, porazil po úvodní jízdě devátého Braathena o 38 setin. Ještě větší zlepšení předvedl Kristoffersen, jenž se nejrychlejším výkonem druhého kola posunul na stupně vítězů z 24. příčky. Napodobil tak Braathena, který minulý týden senzačně vyhrál slalom ve Wengenu z 29. místa po prvním kole.

Už v úvodním kole, které nezvládlo 22 lyžařů, skončil i jediný český reprezentant ve startovním poli. Ondřej Berndt nedokončil první kolo ani při svém třetím startu ve slalomu SP v sezoně.