Shiffrinová už může slavit! Ledecké elitní desítka unikla

Američanka Mikaela Shiffrinová vyhrála počtvrté v kariéře velký křišťálový glóbus pro celkovou vítězku Světového poháru v alpském lyžování. Ve čtvrtečním superobřím slalomu ve finále SP v Courchevelu skončila druhá o pět setin sekundy za vítěznou Ragnhild Mowinckelovou z Norska a dva závody před koncem sezony má před obhájkyní trofeje Slovenkou Petrou Vlhovou nedostižný náskok 236 bodů. Česká jednička Ester Ledecká dojela v super-G se ztrátou 1,11 sekundy na vítězku a s lyžařskou sezonou se rozloučila čtrnáctým místem.

Ester Ledecká na trati super-G při SP v Courchevelu.

Glóbus za disciplínu si už dříve zajistila Italka Federica Brignoneová. Sedmadvacetiletá Shiffrinová celkovým vítězstvím v SP navázala na úspěchy z let 2017 až 2019. V historických tabulkách se vyrovnala krajance Lindsey Vonnové, nejúspěšnější sjezdařkou je s šesti velkými glóby legendární Rakušanka Annemarie Moserová-Pröllová.

Shiffrinová povzbuzená výhrou ve středečním sjezdu předvedla i v super-G výbornou jízdu. Na druhém místě pak za cílovým prostorem čekala, jak zvládne trať Vlhová. "Když to nevyjde, tak to nevyjde," řekla Slovenka ráno před startem. V závodě pak obsadila až 17. místo, nezískala ani bod, jelikož ve finále sezony boduje jen patnáct lyžařek, a Američanka mohla začít oslavovat.

Americká sjezdařka Mikaela Shiffrinová má důvod k úsměvu. Po druhém místu v super-G v Courchevelu se stala počtvrté v kariéře celkovou vítězkou Světového poháru.

"Měla jsem v sezoně hodně skvělých momentů, ale prožila si i nejkrušnější chvíle kariéry. Byla jsem pod tlakem a kolabovala," připomněla Shiffrinová neúspěch na olympiádě v Pekingu. "Ještě v Aare jsem nejezdila dobře, ale tady jsem chtěla ukázat dobré jízdy. Každý věděl, že jsem glóbus hodně chtěla, finále bylo posledním cílem sezony, v které jsem toho moc nevyhrála."

Ledecká v jízdě na měkčí trati nejvíce ztratila ve střední pasáži. Po dojezdu byla jedenáctá s odstupem 1,11 sekundy za Norkou, ale ještě o tři příčky klesla. Olympijská vítězka ze super-G z roku 2018 jela v této disciplíně v sezoně pět z devíti závodů a celkově obsadila 22. místo.

"Jízda byla docela dobrá, ale je na čem pracovat. Možná je i dobře, že končím s takovým výsledkem, ne úplně fantastickým výsledkem, protože mě prohry motivují ze všeho nejvíc. Do přípravné sezony si to vezmu a budu na tom hodně makat," řekla Ledecká v nahrávce pro média.