Svindal se díky výhře v super-G v Lake Louise dostal do čela SP

Beaver Creek

První superobří slalom sezóny vyhrál v Lake Louise norský lyžař Aksel Lund Svindal a dostal se do průběžného vedení ve Světovém poháru. Úřadující olympijský vítěz a držitel malého křišťálového glóbu za tuto disciplínu se zároveň stal nejúspěšnějším Norem v historii seriálu.

Nor Aksel Lund Svindal ovládl super-G v Lake Louise

Pro třicetiletého Svindala byl dnešní triumf 22. v kariéře a o jednu výhru předstihl Kjetila-Andreho Aamodta, s nímž se dosud dělil o první místo. Polovina Svindalových výher je právě ze superobřího slalomu, který v Lake Louise vyhrál už popáté.

"Znám se s Kjetilem dobře, byl to můj idol, takže je fajn ho porazit," uvedl s úsměvem Svindal, jenž v Lake Louise vyhrál v roce 2005 svůj první závod Světového poháru.

V neděli Svindal porazil o 24 setin sekundy Rakušana Matthiase Mayera, třetí skončil další zástupce alpské lyžařské velmoci Georg Streitberger (-0,38). "Ve střední části to dnes pro mě bylo těžké, tam byl Matthias lepší, ale dole jsem jel hodně dobře," řekl vítěz.

Jediný Čech na startu Ondřej Bank zajel s číslem 68 čtyřicátý čas a na Svindala ztratil 2,44 sekundy.

V průběžném hodnocení SP má pětinásobný mistr světa Svindal 200 bodů a vede o 40 bodů před obhájcem velkého glóbu Marcelem Hirscherem z Rakouska, jenž se specializuje na technické disciplíny.

Pauláthové těsně unikl postup

Švédka Jessica Lindellová-Vikarbyová vyhrála v Beaver Creeku poprvé v kariéře obří slalom Světového poháru. Jediná Češka na startu Kateřina Pauláthová nepostoupila z 32. místa do druhého kola.

Lindellová-Vikarbyová vedla po prvním kole a v druhé jízdě odolala ataku domácí Mikaely Shiffrinové, kterou v součtu porazila o devět setin sekundy. Třetí skončila už s půlsekundovým odstupem Tina Weiratherová z Lichtenštejnska.

Devětadvacetiletá Lindellová-Vikarbyová si připsala druhé pohárové vítězství v kariéře. První získala v lednu roku 2009 v superobřím slalomu v Cortině.

Pauláthové unikl postup do druhého kola o 14 setin sekundy. S číslem 48 byla po dojezdu na postupovém 28. místě, poté ji však soupeřky startující za ní z elitní třicítky odsunuly. Dvacetiletá lyžařka zaznamenala druhý nejlepší výsledek ve Světovém poháru, lepší byla jen v roce 2011 na domácím závodu SP ve Špindlerově Mlýně, kde byla osmadvacátá.

O šanci na prodloužení své vítězné série přišla Švýcarka Lara Gutová, jež v Beaver Creeku vyhrála v minulých dnech sjezd a superobří slalom. V neděli však vedoucí žena SP upadla a nenavázala na vítězství z prvního obřího slalomu sezony v Söldenu. Celkově vede Gutová o 80 bodů před Shiffrinovou, v čele hodnocení disciplíny je dnešní vítězka Lindellová-Vikarbyová.