Svindal vyhrál sjezd SP a vrátil se do boje o velký glóbus

LENZERHEIDE

Norský lyžař Aksel Lund Svindal ve středu vyhrál v Lenzerheide závěrečný sjezd sezony a vrátil se tak do boje o velký křišťálový glóbus. Závod byl výrazně ovlivněn dvěma dlouhými přerušeními po těžkých pádech Bruna Kernena a Pierra-Emmanuela Dalcina, které musel z trati transportovat vrtulník.

Svindal ve středu v prvním závodě finálového programu Světového poháru potvrdil, že jeho vítězství na mistrovství světa ve sjezdu nebylo náhodné. V nesmírně vyrovnaném průběhu - prvních šest lyžařů v pořadí se vměstnalo do jedné desetiny sekundy - za sebou nechal o pět setin domácí překvapení Daniela Albrechta a o sedm Rakušana Christopha Grubera.

Díky stobodovému zisku za třetí triumf v sezoně zdramatizoval Svindal boj o celkové prvenství ve Světovém poháru. Na vedoucího Benjamina Raicha, jenž dnes ve své neoblíbené disciplíně obsadil třinácté místo, ztrácí tři závody před koncem sezony pouhých 23 bodů. Na programu jsou ještě slalom speciál, obří slalom a super-G.

"Mám z té výhry radost, nejen kvůli bodům do Světového poháru, ale kvůli vítězství samému. Je fajn vyhrát poslední sjezd sezony, zvlášť když mi v této sezoně moc nešel. Byl jsem překvapený, že mi to jelo takhle rychle. Škoda jen, že se dva naši kolegové zranili," uvedl Svindal v cíli.

Kernen se postaral o pauzu

Na sjezdovce pojmenované po švýcarském lyžaři Silvanu Beltramettim, jenž po pádu ve Val d'Isére v roce 2001 doživotně ochrnul na spodní část těla, se o první zhruba půlhodinovou pauzu postaral domácí veterán Kernen, startující s číslem 17. Třetí muž z olympijského sjezdu v Turíně nezvládl jeden ze skoků a proletěl i dvěma bezpečnostními sítěmi. Podle informací švýcarského týmu utrpěl lehký otřes mozku, poranění krku a pravého kolena

Další, tentokrát až třičtvrtěhodinové přerušení přišlo krátce poté, co pořadatelé upravili trať. Bez problémů sjeli po Kernenovi sjezdovku pouze dva lyžaři, z nichž jeden byl Svindal, a přišel Dalcinův pád. Francouzský závodník ztratil stabilitu, upadl hlavou dopředu a proklouzal pod reklamními bannery do sítí. Také on musel být dopraven vrtulníkem do blízkého Churu, podle prvních informací má poraněné rameno.

Již jistým vítězem hodnocení sjezdu byl před dnešním závodem Švýcar Didier Cuche, jenž obsadil dělené páté místo s Hermannem Maierem. Celkově patři Cuchemu třetí místo 67 bodů za Raichem.

Výsledky:
1. Svindal (Nor.) 1:18,97, 2. Albrecht (Švýc.) -0,05, 3. Gruber (Rak.) -0,07, 4. Ligety (USA) -0,09, 5. Cuche (Švýc.) a Maier oba -0,10, 7. Buder (oba Rak.) -0,33, 8. Büchel (Licht.) -0,37, 9. Miller (USA) -0,49, 10. Hoffmann (Švýc.) -0,51.