Hlavní obsah

Tisíce lidí zaplnily náměstí ve Žďáru, aby přivítaly olympioničku Sáblíkovou

1. 3. 2014 13:54

Tisíce lidí dnes přišly ve Žďáru nad Sázavou pozdravit trojnásobnou olympijskou vítězku v rychlobruslení Martinu Sáblíkovou. Kromě záplavy kytic a množství gratulací dostala šestadvacetiletá hvězda dlouhých oválů také obrovský dort ve tvaru stupňů vítězů se zlatou a stříbrnou medailí. Radnice rychlobruslařce darovala doživotní vstupenku do městského relaxačního centra.

Foto: Luboš Pavlíček, ČTK

Za Sáblíkovou stojí celý Žďár nad Sázavou.Foto: Luboš Pavlíček, ČTK

Článek
Fotogalerie

Kromě toho město chystá pro Sáblíkovou, která se narodila v nedalekém Novém Městě na Moravě, ale doma byly od mala ve Žďáru, ještě jeden velký a zatím tajný dárek. O něm však musí příští týden rozhodnout zastupitelé. „Chceme, aby Martina byla nejen rodačkou, ale už navždy také obyvatelkou Žďáru nad Sázavou," naznačila novinářům starostka Dagmar Zvěřinová.

Přivítání se zúčastnili také rodiče slavné rychlobruslařky. „Marťa je fantastická skromná holka a všichni ji mají rádi," neskrývala dojetí nad množstvím lidí na náměstí Republiky maminka Eva Sáblíková. Pro dceru přichystala už na začátku týdne kynuté knedlíky se švestkami sypané tvarohem. Pak však měla její dcera další povinnosti. Hned v neděli odjíždí na další závody Světového poháru. „Přála bych si, aby takhle mohli lidé ve Žďáru vítat Martinu ještě mnohokrát," dodala Eva Sáblíková.

Trenér věří v rychlobruslařskou dráhu

Reprezentační trenér Petr Novák novinářům řekl, že pevně věří, že na Žďársku konečně vznikne rychlobruslařská dráha. V nejbližších dnech chce společně se Sáblíkovou vyhlásit na její stavbu sbírku. „Musím vymyslet, jak se pak odměnit lidem, kteří přispějí. Možná by pak v té hale mohla viset jejich jména," řekl Novák. "Ani by nevadilo, kdyby to nebyla hala. I odkrytá dráha by byla splněním mého dalšího sportovního snu," dodala Sáblíková.

Sáblíková na olympijských hrách v Soči obhájila zlatou medaili na 5000 metrů. Získala ještě stříbro na trati 3000 metrů a díky dalším třem medailím z minulých her ve Vancouveru je třetím nejúspěšnějším českým olympionikem. Den po triumfu na trati 5000 metrů v Soči přiznala, že by ráda okusila atmosféru letních her. Stanovila si proto další cíl - ráda by se kvalifikovala na letní olympijské hry v roce 2016 v Riu de Janeiro v cyklistice.

Sáblíková plní náměstí už od roku 2007

Žďár nad Sázavou vítá své úspěšné rodáky z řad sportovců pravidelně. V roce 2007 zaplnily tisíce lidí náměstí Republiky kvůli Sáblíkové hned dvakrát. Poprvé 17. ledna po zisku titulu mistryně Evropy v italském Collalbu v rychlobruslařském čtyřboji a překonání tří světových rekordů.

O dva měsíce později vítaly davy tehdy devatenáctiletou závodnici ověnčenou čerstvými rekordy a dvěma zlatými medailemi ze světového šampionátu v americkém Salt Lake City. Podobnou slavnost Žďárští připravili v roce 2003 lyžaři Martinu Koukalovi poté, co ve Val di Fiemme získal titul mistra světa v běhu na 50 kilometrů.

Reklama

Sdílejte článek