Tour de Ski vedou Usťugov a Östbergová, Jakš bodoval na 26. místě

Ruský běžec na lyžích Sergej Usťugov vyhrál ve švýcarském Val Müstair i druhou etapu Tour de Ski. Po silvestrovském sprintu volně ovládl dnešní závod na 10 km klasicky s hromadným startem. Nejlepší z Čechů Martin Jakš obsadil bodované 26. místo. Ženskou pětku vyhrála Norka Ingvild Flugstad Östbergová a dostala se do celkového vedení, Petra Nováková na 34. místě nebodovala.

Ruský běžec na lyžích Sergej Usťugov vyhrál ve švýcarském Val Müstair i druhou etapu Tour de Ski.

Čtyřiadvacetiletý Usťugov zaútočil v závěrečných stovkách metrů a náskok bezpečně uhájil v cílové rovince. Druhý dojel s odstupem 1,9 sekundy norský obhájce celkového prvenství na Tour Martin Johnsrud Sundby, třetí byl jeho krajan Didrik Tönseth. Jakš na Rusa ztratil 42,2 sekundy.

Jakš na Rusa ztratil 42,2 sekundy. "Nejelo se mi špatně, ale nepodařilo se mi včas propracovat dopředu. A když se první skupina dvaceti lidí někdy ve třetím kole odtrhla, tak jsem na to už bohužel neměl a ztráta v posledním kole narostla. Doufal jsem, že se mi podaří dojet s menší ztrátou, ale asi to odpovídá i dosavadním výsledkům," uvedl Jakš na svazovém webu.

Usťugov po sobotním vítězství netajil, že chce celý etapový závod vyhrát, a dnes ukázal svou sílu. V průběžném pořadí Tour zvýšil náskok na 18,9 sekundy před Sundbym, třetí Kanaďan Alex Harvey ztrácí už téměř minutu.

Jakš, jenž by rád zaútočil celkově na elitní desítku, se po 53. místě ve sprintu posunul na průběžnou 31. pozici. Zbývající Češi dojeli daleko za nejlepšími. Michal Novák obsadil 62., Dušan Kožíšek 66., Petr Knop 72. a Jan Bartoň poslední 78. příčku.

Pro sprintery Kožíška a Bartoně, který byl v sobotu nejlepším Čechem a díky 27. místu poprvé v kariéře bodoval ve Světovém poháru, by Tour podle původního plánu měla dnešním závodem skončit.

V závodě žen na poloviční trati si Norka Östbergová vynahradila zklamání ze soboty, kdy se nedostala do finále sprintu. Dnes za sebou nechala o sedm sekund krajanku Heidi Wengovou a poskočila do čela průběžného pořadí Tour. Před vedoucí ženou SP má náskok 10,3 sekundy. Třetí doběhla Finka Krista Pärmäkoskiová, stejná pozice celkově patří vítězce sprintu Stině Nilssonové ze Švédska.

Nejlepší Češka Nováková zopakovala 34. místo ze soboty, k prvním bodům v sezoně jí chyběly zhruba tři sekundy. V Tour je osmatřicátá. Kateřina Beroušková doběhla na 48. pozici a Karolína Grohová deset příček za ní. Sprinterka Grohová by měla stejně jako Kožíšek s Bartoněm etapový závod dnes opustit.

Tour pokračuje třetí ze sedmi etap v úterý v Oberstdorfu.