Tour de Ski vyhráli Nor Amundsen a Američanka Digginsová

Tour de Ski vyhráli norský běžec na lyžích Harald Östberg Amundsen a Američanka Jessie Digginsová, která si zopakovala triumf z roku 2021. Česká reprezentantka Kateřina Janatová skončila osmnáctá, Adam Fellner obsadil 31. místo. V závěrečném výběhu na sjezdovku na Alpe Cermis vybojovali premiérová vítězství ve Světovém poháru Francouz Jules Lapierre a americká závodnice Sophia Laukliová.

Harald Oestberg Amundsen se raduje z vítězství

Amundsen navázal na slavného krajana Johannese Hösflota Klaeba, kterému patřily předchozí dva ročníky Tour. Tentokrát ale do miniseriálu kvůli nemoci nezasáhl stejně jako další norská hvězda Simen Krüger, který byl loni druhý.

Pětadvacetiletý Amundsen se ujal vedení po třetí etapě na Nový rok a první místo už nepustil. Do cíle dnešního závodu na 10 kilometrů volně se závěrečným náročným stoupáním do sjezdovky doběhl jako pátý se ztrátou půl minuty na Lapierrea, což mu k celkovému prvenství bohatě stačilo.

„Byl jsem dneska strašně nervózní. Během rozcvičky jsem se pozvracel, bylo mi hrozně. Každá buňka v těle se mi třásla,“ svěřil se Amundsen norské televizi NRK. „Nakonec to bylo úžasné. Lepší, než když jsem o tom snil,“ uvedl Nor, který ovládl dvě z etap.

Za něj se překvapivě posunul Němec Friedrich Moch, který stejně jako Lapierre bojoval o premiérové vítězství v SP. Nakonec s Francouzem prohrál o 2,4 sekundy. Třetí proťal cíl další francouzský lyžař Hugo Lapalus, což ho vyneslo na třetí místo v Tour.

Fellner byl jednatřicátý s mankem 2:39,6 minuty na Lapierrea a stejnou příčku obsadil celkově. Od třicátého Nora Haavarda Taugböla ho dělilo deset sekund.

Digginsová je podruhé královnou Tour de Ski, Janatová byla osmnáctá

„Dá se říct, že jednatřicáté místo je pro mě úspěch. Bohužel mě dost mrzí, že jsem se nedokázal vejít do top 30 celkově,“ řekl v nahrávce pro média Fellner. „Uteklo mi to o deset vteřin, což je na sedm závodů miniaturní rozdíl. Mrzí mě to moc. Převládá spíše zklamání než radost, ale takové to je. S čistým svědomím můžu říct, že jsem za těch sedm závodů nenechal nikde ani vteřinu a makal až do konce,“ doplnil.

Digginsová po šestém místě v poslední etapě ovládla Tour o 31 sekund před Norkou Heidi Wengovou, vítězkou z let 2017 a 2018. Na třetí místo se posunula Finka Kertu Niskanenová. Ze stupňů vítězů obě Seveřanky odsunuly Švédky Fridu Karlssonovou a Jonnu Sundlingovou, za nimi skončila šestá jejich krajanka Linn Svahnová, která si připsala tři etapová prvenství. Laukliová dnes na sjezdovce dominovala a triumfovala o 17 sekund před Wengovou.

Janatová udržela 18. příčku, na Digginsovou ztratila přes šest minut. „Je to nejlépe, co jsem ji (Tour de Ski) zatím zajela. Je to do dvacítky, splnila jsem si, co jsem chtěla,“ řekla česká lyžařka. „Když jsem byla desátá v Davosu, asi mě to trochu navnadilo, že bych chtěla pomýšlet výš. Počítají se ale všechny závody. Něco se mi nepovedlo, něco se povedlo víc. Myslím, že osmnácté místo je dobré,“ dodala Janatová.

Závod SP a závěrečný díl Tour de Ski v běhu na lyžích ve Val di Fiemme - 10 km volně s hromadným startem:

MS v hokeji 2024

87. ročník Mistrovství světa v hokeji se koná v termínu 10.–26. května 2024 v České republice, turnaj si rozdělí města Praha a Ostrava.