V Otepää byly nejrychlejší Finky, Kuitunenová si pojistila vedení

OTEPÄÄ

Finská běžkyně na lyžích Virpi Kuitunenová vyhrála v estonském Otepää závod na 10 kilometrů klasickou technikou a druhým triumfem v sezóně si upevnila vedení ve Světovém poháru. Krajanku Aino-Kaisu Saarinenovou porazila při svém čtrnáctém vítězství v seriálu o více než devět sekund. Třetí v sobotu doběhla Norka Therese Johaugová.

České lyžařky Eva Skalníková a Eva Nývltová skončily v šesté desítce výsledkové listiny.

Kuitunenová po lednovém sprintu v kanadském Canmore vystřídala v čele průběžného pořadí švédskou vítězku Tour de Ski Charlotte Kallaovou, která v sobotu doběhla až šestnáctá a na Finku ztrácí už 109 bodů.

Před závodem v Otepää přitom Kuitunenovou trápila zvýšená teplota a nemohla naplno trénovat. "Lyže mi jely jako rakety, takže bylo snadné udržet tempo až do konce," uvedla jednatřicetiletá závodnice, která získala rozhodující náskok na Saarinenovou v závěrečných třech kilometrech.

Výsledky - 10 km klasicky:
1. Kuitunenová 28:10,5, 2. Saarinenová (obě Fin.) -9,3, 3. Johaugová (Nor.) -17,6, 4. Nystadová (Něm.) -19,0, 5. Kowalczyková (Pol.) -28,0, 6. Roponenová (Fin.) -37,2, 7. Björgenová (Nor.) -39,9, 8. Majdičová (Slovin.) -41,4, 9. Tyldumová -41,9, 10. Stemlandová (obě Nor.) -49,7, ...51. Skalníková -3:30,4, 53. Nývltová (obě ČR) -3:58,8.