Ženskou premiéru na 50 km v SP vyhrála norská lyžařka Hagaová

Premiérový ženský závod v běhu na lyžích na 50 km vyhrála na Světovém poháru v Oslu Norka Ragnhild Hagaová před krajankou Astrid Slindovou a Američankou Jessie Digginsovou. České běžkyně na startu v tradičním dějišti maratonských závodů Holmenkollenu nebyly.

Nadšení Norky Ragnhild Hagaové v cíli.

Ženy měly na této trati v SP premiéru. Obvyklou třicítku v Oslu po sjednocení délek tratí pro obě kategorie nahradila padesátka a do závodu volnou technikou s hromadným startem se vydalo 32 běžkyň. Norky nenapodobily trojnásobný medailový úspěch krajanů ze soboty.

Dvaatřicetiletá Hagaová, olympijská šampionka z desítky na hrách v Pchjongčchangu 2018, ve finiši o tři desetiny porazila Slindovou a vybojovala druhý individuální triumf v kariéře a první od roku 2017. Absolutní nadvládu překazila domácím závodnicím vedle Higginsové, jež zaostala o další dvě desetiny, ještě čtvrtá Rakušanka Teresa Stadloberová. Ta za vítězkou zaostala o 2,9 sekundy. Následovalo trio Norek a sedmé místo obsadila vedoucí žena Světového poháru Tiril Udnes Wengová, jež už byla se ztrátou 23,3 sekundy mimo kontakt s běžkyněmi před sebou.

Světový pohár bude pokračovat v Norsku v úterý tradičním městským sprintem klasickou technikou v Drammenu.