Rubriky:

Národní liga

Fotbalisté Žižkova plánují důstojný prvoligový návrat

28. května 2007 07:48 - PRAHA

Přesně 1107 dnů čekali žižkovští fotbalisté na vytoužený okamžik návratu do první ligy. Tradiční pražský klub, který v nedávné minulosti pykal za korupční aféru, prošel vítězně letošním ročníkem druhé nejvyšší soutěže. Ve 27. kole v neděli porazil 1:0 Blšany a mohl oslavovat postup. Hned po utkání začali Žižkovští plánovat nejen bujaré několikadenní oslavy, ale také příští sezónu.

 

PRÁVO/Lukáš Táborský

Žižkov patřil v minulém desetiletí k úspěšným českým klubům, ale 15. května 2004 spadl do druhé ligy. Pro skromný klub, jehož stadión sídlí nedaleko pražského centra, to byl tvrdý pád po letech na výsluní. I proto se drápal mezi elitu složitě, o to více si opojného okamžiku hráči i fanoušci užívali.

Ihned po závěrečném hvizdu rozhodčího Michela vtrhli na trávník fanoušci a začali oslavovat s hráči. Fotbalisté si radosti svých skalních příznivců užívali a plánovali, že se budou z postupu radovat několik dnů.

"Během celého jara bylo zřejmé, že na Žižkově všichni táhnou za jeden provaz a moc si přejí postup. Dnes na nás sice už byla znát nervozita, ale to štěstí nám za to stálo, prožíváme nádherné okamžiky," prohlásil Petr Švancara, který k žižkovskému postupu hodně přispěl. Během půlročního hostování stačil nastřílet za dvanáct zápasů devět branek, vesměs klíčových.

Zkušený fotbalista, který pamatuje ligu ve Slavii i v Brně, si radostné okamžiky užíval. "Oslavy si užijeme, dva až tři dny určitě," řekl útočník, který neví, zda bude oblékat dres Viktorie i v první lize. Jeho hostování z Interu Bratislava bylo pouze půlroční a vyprší posledním letošním kolem.

Stracený si splnil přání

Nadšeně pobíhal mezi hráči prezident klubu Luděk Vinš. Ten si váží nejen postupu, ale také toho, že Žižkov překonal těžké chvíle poté, co byl potrestán za korupční jednání bývalého manažera Ivana Horníka. Klubu paradoxně jeho postupy nepomohly, Viktoria sestoupila.

"Je to fantastický pocit, tři roky v druhé lize pro nás byly velkou školou, museli jsme přebudovat celý tým. Ukázali jsme, že máme na vítězství v druhé lize a děkuji všem, kteří nám zůstali celou dobu věrni," uvedl dojatý Vinš v kabině, kde startovaly mohutné oslavy.

Možná nejvíce se radoval Luděk Stracený, který nedávno oslavil třicáté narozeniny a teď návrat do ligy. "Osobně to pro mě znamená hrozně moc, protože jsem byl před třemi roky u sestupu a moc jsem si přál, abych pomohl vykopat i návrat. Blšany nás sice potrápily, ale teď náš čeká dlouhá noc," uvedl fotbalista, který působil i ve Spartě, skotských Hearts a také v Příbrami, která ligu právě opouští.

Dnešní vítězství bylo hodně vydřené, ale trenér Vladimír Skalba s tím prý počítal. "Už před časem jsem varoval, že ke konci nás potká křeč. Naštěstí byla jen herní, nikoliv výsledková," prohlásil kouč, který v první lize ještě nepůsobil. Dočká se premiéry v pražském klubu? "To netuším, v pondělí začnou první jednání," uvedl Skalba, který prý hráčům hned připomene i další cíl: druhou ligu chce Viktoria vyhrát.

ČTK

Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Tabulky
  • Kalendář

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..