Fotbalové odbory vyzývají kluby, aby se staraly o psychiku hráčů

19. října 2011 16:20 - DUISBURG

Profesionální kluby by měly více dbát o psychické zdraví svých hráčů, čímž by se mohlo předejít problémům, jaké potkaly útočníka Martina Fenina. V reakci na případ českého reprezentanta to dnes řekl šéf německých hráčských odborů (VdV).

 

Jan Handrejch, Právo

"Stále ještě je příliš mnoho klubů, v nichž berou sportovní psychologii na lehkou váhu," řekl agentuře SID obchodní šéf a mluvčí hráčské asociace Ulf Baranowsky. Podle něj upozorňuje VdV už léta na to, že ve fotbale narůstá počet duševních onemocnění, nicméně psychologická péče není optimální.

Vážně se o tomto tématu začalo diskutovat až po tragickém úmrtí reprezentačního gólmana Roberta Enkeho, jenž v roce 2009 vyřešil své depresivní stavy sebevraždou.

Od té doby jde diskuze o dříve tabuizovaném tématu podle Baranowského správným směrem, nicméně nediví se, že o svých psychických problémech mluví stále jen minimum hráčů. "Bojí se následků," řekl Baranowsky. Přiznání k mentálním potížím by totiž mohlo vést k problémům při vyjednávání o nové smlouvě a pojištění. Navíc hráčům hrozí, že dostanou nálepku "psychicky labilní".

Feninovo přiznání k depresím není v Německu od tragického případu Enkeho první. Letos v lednu uvedl náhradní gólman Hannoveru Markus Miller, že podstoupí léčení kvůli psychickému vyčerpání, v září zase odstoupil z pozice trenéra fotbalistů Schalke kvůli syndromu vyhoření Ralf Rangnick.

Chotěbuz Fenina podporuje 

Šestnáctinásobný český reprezentant Fenin v úterním tiskovém prohlášení uvedl, že dlouhodobě trpí depresemi, které řešil léky na uklidnění. Problémy hráče druholigové Chotěbuze vyvrcholily tím, že byl podle německého listu Bild v sobotu o čtvrt na šest ráno nalezen pod oknem ve vnitřním dvoře hotelu, v němž bydlel.

Čtyřiadvacetiletý útočník si při pádu z druhého poschodí způsobil zranění hlavy a s krvácením do mozku je hospitalizován na klinice Carla Thiema. Vedení klubu oznámilo, že za Feninem stojí a dá mu čas a podporu na uzdravení.

Fenin do Chotěbuzi přestoupil na konci srpna z Frankfurtu. Tam působil od ledna 2008, ale na konci angažmá přestal pravidelně nastupovat a vypadl také z výběru reprezentačního kouče Michala Bílka.

ČTK

Časová osa: Německo

Filtr článků - Německo


MS v hokeji 2021

85. hokejové mistrovství světa probíhá od 21. května do 6. června v Lotyšsku, kde všechny zápasy hostí hlavní město Riga. Česká hokejová reprezentace bojuje ve skupině A a snaží se vylepšit čtvrté místo z posledního šampionátu v roce 2019. Zlato obhajuje výběr Finska.

Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..