Živě

Penalta na Hušbauera byla! Měl jsem jen dva záběry, naříká po derby sudí Hrubeš

14. dubna 2019 21:39 - Praha

Nechtěně se stal ústřední postavou 291. pražského derby. Rozhodčí Karel Hrubeš při nedělní bitvě fotbalové ligy mezi Slavií a Spartou ve 14. minutě nařídil pokutový kop, který však na základě záběrů systému VAR odvolal. O dalších čtrnáct minut řešil další situaci v pokutovém území Sparty, kdy byl hostující Zahustel v klinči s domácím Součkem. „V prvním případě šlo o penaltu," uznal s odstupem desítek minut po utkání hlavní sudí.

Sport.cz

Můžete z vašeho pohledu popsat situaci, která se odehrála ve 14. minutě, kdy v pokutovém území Sparty hostující brankář Nita skočil pod nohy Hušbauerovi? Nejdříve jste nařídil penaltu, ale záhy jste ji odvolal. Proč?

Z mého postavení na hrací ploše jsem viděl souboj brankáře Nity s útočícím Hušbauerem. Vyhodnotil jsem situaci jako pokutový kop. Z mého pohledu došlo k podražení brankářem Sparty. Z toho důvodu jsem nařídil penaltu. Následně jsem dostal informaci od videorozhodčího, že posílá záběry, ať se na danou situaci podívám na monitoru. Z dostupných záběrů jsem na monitoru neviděl, že by k podražení došlo. Z toho důvodu jsem pokutový kop odvolal.

Jednalo se o správné rozhodnutí?

Musím přiznat, že po utkání jsem viděl záběr, z něhož je patrné, že k podražení hráče Hušbauera došlo. Pokutový kop měl být nařízen a brankáři Nitovi měl být udělen osobní trest. Bohužel, daný záběr situace jsem neměl k dispozici.

Rozhodčí Karel Hrubeš zkoumá video po zákroku Florina Nity na Josefa Hušbauera během Slavia - Sparta.

Vlastimil Vacek, Právo

Kolik záběrů souboje Nity s Hušbauerem jste měl k dispozici?

Dva.

Proč není možné vidět více záběrů?

To není otázka na mne. Technické možnosti nemohu ovlivnit. Pracuji s tím, co mám k dispozici. Záběr z jiné strany, kteří viděli diváci v televizi, přišel až v době, kdy už naše rozhodnutí, bohužel, nešlo zvrátit.

Pavel Franěk, videorozhodčí zápasu Slavia-Sparta:
„Rozhodčí zapískal po souboji brankáře Nity s domácím Hušbauerem pokutový kop. Sledovali jsme záběr z kamery za brankou, kde faul nebyl průkazný. Pak jsme koukali na kamery ofsajdové z hrací plochy a na tribuně. Ani v jednom případě jsme neviděli kontakt, proto jsme vyvolali diskuzi s hlavním rozhodčím a poslali jsme ho k obrazovce. Když následně byla hra zahájena, tak jsme dostali záběr, z něhož bylo jasné, že jsme udělali chybu a měl být nařízen pokutový kop. U souboje hostujícího Zahustela se Součkem jsme na základě záběru z kamery za brankou viděli ruku, která obejmula hráče Slavie. Poslali jsme záběr rozhodčímu k posouzení, který rozhodl, jak rozhodl.“

Žlutou kartou jste Hušbauera napomenul na základě přesvědčení, že simuloval?

Ano. Osobní trest Hušbauerovi jsem udělil proto, že jsem neviděl, že by došlo k podražení. Tudíž jsem udělil žlutou kartu za domnělé simulování.

V první chvíli se zdálo, že o penaltě nepochybujete. Je vaší povinností jít se na záběry na základě asistenta u videa podívat?

Pokud přijde doporučení od videorozhodčího, abych se šel podívat na záběr, tak bych měl jít. V minulosti se stalo, že byl rozhodčí přesvědčen o přestupku, ale na videu se ukázalo, že k přestupku nedošlo.

Hodně emocí vzbudila 28. minuta, kdy v pokutovém území Sparty došlo k souboji domácího Součka s hostujícím Zahustelem. Situaci jste rovněž řešil u videa. Šlo o pokutový kop?

Při zahrání rohového kopu došlo k souboji domácího hráče Součka se Zahustelem. Z mého pohledu jsem viděl kontakt hráčů, ale podle mého nedošlo k porušení pravidel, proto jsem nenařídil pokutový kop. Ani videozáběry mě nepřesvědčily o faulu. Pokud k držení došlo, bylo vzájemné a nejdříve Souček držel Zahustela.

ram, Sport.cz, Právo

Časová osa: Fortuna liga

Filtr článků - FORTUNA:LIGA


EURO 2021

Evropský fotbalový svátek, jež byl kvůli koronaviru o rok odložen, začíná 11. června a končí 11. července 2021. Revoluční EURO pořádá hned 11 evropských zemí a poprvé se na něm představí video asistent rozhodčího (VAR). Česká reprezentace se v rámci skupiny D utká se Skotskem, Chorvatskem a Anglií, finále turnaje hostí londýnské Wembley.

Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Kalendář
  • Tabulky
  • Výsledky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..