Rubriky:

FORTUNA:LIGA

Sparta je jeho osudem. Vytáhne Kotal utrápený tým z bahna?

18. února 2020 10:48 - Praha

Zabředají do šedi průměrnosti. Fotbalisté pražské Sparty hráli o titul naposledy na jaře 2016 a následně v kvalifikaci Ligy mistrů. Aktuálně se již čtvrtý rok za sebou trápí a hledají správnou cestu. Po 21 kolech mají druhý nejmenší počet bodů v samostatné české historii. Méně měli Letenští jen v roce 2006. Proto na lavičce skončil Václav Jílek a nahradil ho Václav Kotal.

 

Michal Kamaryt, ČTK

Sparta je jeho osudem. Kopal za ni a jako trenér se na Letnou v různých pozicích stále vrací.

Václav Kotal v letech 1973–1982 odehrál ve Spartě 168 ligových zápasů, ve kterých vstřelil 31 gólů. Dvakrát vyhrál Československý pohár. „Do Sparty jsem se dostal díky tomu, že jsem byl v nominaci reprezentace vysokých škol, která se připravovala na nějaký šampionát. Na něj jsem nakonec neodjel, protože jsem šel do Sparty. Na hraní v ní vzpomínám strašně rád," vylíčil Václav Kotal v nedávném rozhovoru pro magazín Sparta do toho!

Jílek ve Spartě končí! Sobotní blamáž už neustál, nastupuje Kotal

Sedmašedesátiletý Kotal pak na Letné působil několikrát také jako kouč. „Jako trenér B-týmu, asistent u áčka, znova trenér B-týmu. Vzpomínám na to taky rád. S béčkem se nám povedlo postoupit do druhé ligy. Pak jsem odešel s Jardou Hřebíkem do Ruska. Za rok jsme se vrátili a já byl za půl roku zpátky ve Spartě," usmívá se.

V úterý ráno povýšil. Dosavadní kouč třetiligového béčka jde zachraňovat áčko, poprvé jako hlavní trenér.

"Jsem dlouholetý sparťan, hrál jsem tu, trénoval. Jdu do toho tedy s tím, že bych chtěl Spartě pomoci dostat se tam, kam podle mého názoru patří," líčí Kotal.

Tým potřebuje poznat chuť vítězství

Jeho první kroky ve funkci? "Vzhledem k tomu, že další zápas je už v neděli, tak je potřeba se na něj důkladně připravit. Udělat rozbor posledního utkání, které se nepovedlo. A pokusit se odstranit nedostatky, které se objevily," avizuje.

Mužstvo prohrálo všechny tři zápasy na soustředění ve Španělsku a pak také sobotní duel s Libercem. "Kluci potřebují zase poznat chuť vítězství," uvědomuje si nový kouč.

Zpackanou jarní premiéru se Slovanem (0:2) samozřejmě bedlivě sledoval.

"Tolik gólů, co jsme už na podzim a pak taky v sobotu dostali, je strašně moc. Je tedy v první řadě potřeba zapracovat na zlepšení obranné fáze. Chci hráče přesvědčit, že co po nich budeme požadovat, by mělo být k jejich prospěchu a samozřejmě k prospěchu Sparty," plánuje Kotal.

Premiéra ho čeká v neděli na půdě Olomouce. Desátá Sigma má v tabulce o pět bodů méně než pátá Sparta.

Vizitka Václava Kotala
Datum a místo narození: 2. října 1952, Náchod
Hráčská kariéra: Náchod (do 1972), Sparta Praha (1973-82), Hradec Králové (1983-87), Omonia Aradippu/Kypr (1987-88), Vitis/Rakousko (1988-93)
Trenérská kariéra: Kolín (1998-00), Jablonec (2000-01 asistent), Sparta Praha B (2001-03), Dynamo Moskva (2003-04 asistent), Sparta Praha B (2005-06), Kladno (2007-08 asistent), Plzeň (2008 asistent), Hradec Králové (2009-12), Jablonec (2012-13), Brno (2013-16), reprezentace ČR do 17 let (2017-18), Sparta Praha B (2019-20)
Největší úspěchy: jako hráč 2x vítěz Čs. poháru (1976, 1980), jako trenér postup do nejvyšší soutěže 2010
Trenérská bilance v české lize: 169 zápasů, 62 výher, 40 remíz, 67 proher
Rodina: manželka Lenka, dcera Lucie, syn Václav
Ostatní: v nejvyšší soutěži trénoval Hradec Králové, Jablonec a Brno, předtím působil i jako asistent, sportovní ředitel nebo skaut; bývalý útočník, v nejvyšší soutěži odehrál v dresu Sparty 169 zápasů a dal 32 gólů; poté hrál druhou ligu za Hradec Králové a na Kypru, s trénováním začal na konci 80. let jako hrající kouč v rakouské regionální soutěži; výrazněji na sebe upozornil během angažmá v Hradci Králové, s kterým v roce 2010 postoupil do první ligy a v následujícím ročníku jej dovedl k osmému místu; během tříletého angažmá v Brně vytáhl Zbrojovku ze sestupového pásma až na šesté místo, týmu vtiskl kromě dobré organizace hry i účinný styl; s reprezentací do 17 let loni postoupil na mistrovství Evropy, kde Češi vypadli ve čtvrtfinále; poté se potřetí vrátil na lavičku sparťanské rezervy.
dos, Sport.cz

Zvedne se podle vás fotbalová Sparta pod trenérem Václavem Kotalem?


Časová osa: Fortuna liga

Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Kalendář
  • Výsledky
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..