Živě

Lavička: Těžší sok než Slavia je vlastní hlava

3. října 2008 13:28 - PRAHA

Po dvou těžkých direktech se chystají fotbalisté Sparty Praha na největší zápas domácí scény. V pondělí je totiž čeká v 9. kole ligové soutěže derby se Slavií Praha. A zatímco borci z Edenu se vezou na vítězné vlně a euforii umocnili postupem v Poháru UEFA, Sparta nevyhrála pět zápasů v řadě, a když konečně prolomila střelecké prokletí, stejně na Dinamo Záhřeb ve čtvrtek večer nestačila a evropskou scénu vyklidila.

„Hlavní je zmobilizovat síly. Je nezpochybnitelné, že psychická výhoda je na straně Slavie. Poslední výsledky hovoří za vše, tudíž jde o nezvratný fakt,“ přemítá Vítězslav Lavička, trenér pražské Sparty.

„Chci věřit, že hráči se s nezdarem v pohárové Evropě i předešlou porážkou v Liberci vypořádají a pomyslným kormidlem otočíme v náš prospěch,“ naznačuje Lavička, že by rád po pondělním derby se svým týmem vystřídal Slavii v čele tabulky. „Chceme být úspěšnější než jen remizovat,“ usmívá se Lavička.

V derby debutoval jako hlavní trenér

Na lavičce Sparty absolvoval debut v ligové soutěži v roli hlavního kouče na jaře 2002 právě v derby se Slavií Praha. Tehdy skončil zápas remízou 1:1. „Takový výsledek by mě neuspokojil,“ říká Lavička.

Jenže jeho tým je v ohromně svízelné situaci. Po tříbrankovém výprasku v Liberci přišel nezdar v pohárovém měření sil s chorvatským sokem. „Slavia je velmi těžký a kvalitní protivník, přičemž derby má svá specifika, ale naším největším soupeřem v tomto utkání bude vlastní hlava. Chci věřit, že se s posledním nezdarem vypořádáme a derby zvládneme,“ burcuje sparťanské hochy Lavička.

Velmi dobře si přitom uvědomuje, že tři dny dělící jeho tým od zápasu pravdy představují dobu nemilosrdně krátkou pro přípravu po pohárovém nezdaru. „Po vítězném zápase je regenerace rychlejší. V případě neúspěchu, což je náš případ, složitější. Navíc v situaci, kdy jsme vydali obrovské množství sil v nenaplněné touze postoupit.“

Nastanou změny v sestavě

Lavička se může utěšovat zlepšenou koncovkou. Jeho borci po 386 minutách čekání se Záhřebeme konečně skórovali. Jenže pro změnu je zradila defenziva. Lze tedy tušit, že do derby nastoupí sestava odlišná od té, která si připsala pohárový krach. „Ale času na změny moc není. Vždyť máme jen páteční regenerační trénink, v sobotu volno, v neděli předzápasový trénink a v pondělí už je zápase,“ připomíná sparťanský trenér nabitý program.

Velmi pravděpodobně se jeví změna na postu brankáře. Kozáčik v Liberci ani proti Záhřebu tým nepodržel. „Změny určitě nastanou, některé budou vynucené zdravotním stavem. Během tří dnů vše zvážíme. Post gólmana samozřejmě také. Budeme se snažit, aby ofenziva i defenziva byly vyvážené,“ vykládá Lavička. Určitě se bude muset obejít bez záložníka Bergra a také bez obránce Hada.

Lavička nezměrně věří v sílu sparťanského ducha a bojovnosti, kterou souboj s odvěkým rivalem v hráčích ještě více umocní. „Není většího zápasu než derby. Těžko hledat pro motivaci lepšího protivníka,“ dumá pětačtyřicetiletý trenér. Dobře si ale uvědomuje, že rozpoložení obou soupeřů hovoří pro soka z Edenu. „Nechci však Slavii soudit. Je ve výhodě a je v čele tabulky. Naším záměrem je, abychom tyto skutečnosti získali na naši stranu. Víru a odhodlání máme,“ přesvědčivě prohlašuje trenér Sparty, jejíž hráči budou mít pod dresy trička s nápisem Bojuju za Spartu.

Radek Malina, Právo

  1:1 Sparta - Olomouc 1:1 přestávka
20210724T19:00:00+0200
Sparta vs. Olomouc
Sparta vs. Olomouc
Sparta
Olomouc
  1:1 Hradec - Bohemians 1905 1:1 dohráno
20210724T16:00:00+0200
Hradec vs. Bohemians 1905
Hradec vs. Bohemians 1905
Hradec
Bohemians 1905
  1:0 Jablonec - Ostrava 1:0 dohráno
20210724T16:00:00+0200
Jablonec vs. Ostrava
Jablonec vs. Ostrava
Jablonec
Ostrava
  2:2 Pardubice - Karviná 2:2 dohráno
20210724T16:00:00+0200
Pardubice vs. Karviná
Pardubice vs. Karviná
Pardubice
Karviná

Časová osa: Fortuna liga

Filtr článků - FORTUNA:LIGA


Letní olympijské hry Tokio 2021

Kvůli koronaviru o rok přeložené letní olympijské hry v Tokiu začínají 23. července slavnostním zahájením a končí 8. srpna 2021 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 33 sportů 339 disciplín na 33 sportovištích, čeští reprezentanti obhajují jednu zlatou, dvě stříbrné a sedm bronzových medailí z olympiády v Riu.

Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Kalendář
  • Tabulky
  • Výsledky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..