Rubriky:

FORTUNA:LIGA

Údajná fotbalová korupce v Liberci je u Nejvyššího soudu

4. listopadu 2008 17:08 - LIBEREC

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil podal k Nejvyššímu soudu v Brně stížnost pro porušení zákona, k němuž podle jeho názoru došlo při soudním projednávání údajné korupce při fotbalovém utkání první ligy mezi Libercem a Zlínem. Policejní odposlechy Pospíšil chápe jako důkazy proti bývalému sportovnímu řediteli Slovanu Františku Myslivečkovi, rozhodčímu Václavu Zejdovi a delegátovi Christosu Čanaklisovi. ČTK to v úterý řekla mluvčí ministerstva spravedlnosti Zuzana Steinerová.

 

PRÁVO/Aleš Honus

Krajský soud v Liberci dospěl letos v dubnu k závěru, že policejní odposlechy telefonních hovorů jako jediné důkazy o vině Myslivečka, Zejdy a Čanaklise byly nezákonné. Rozsáhlá úplatkářská aféra vypukla v českém fotbale v roce 2004 a všechny soudy až na liberecký uznávaly odposlechy jako důkazy. Pospíšilova stížnost pro porušení zákona již nemůže změnit nic na tom, že Mysliveček, Zejda a Čanaklis vyváznou z údajné liberecké korupční aféry bez soudního trestu.

"Okresní soud v Kroměříži však rozhodl v podobném případě opačně než liberecký krajský soud a stížnost pro porušení zákona ministr podal i kvůli sjednocení soudní praxe," upozornila Steinerová.

Na začátku ministrovy stížnosti stála pobočka Krajského státního zastupitelství v Liberci. Obrátila se na Vrchní státní zastupitelství v Praze a požádala ho o přezkoumání, jestli krajský soud svým rozhodnutím v kauze Mysliveček, Zejda, Čanaklis neporušil zákon. Vrchní státní zastupitelství uznalo podnět krajského státního zastupitelství za oprávněný a navrhlo ministru Pospíšilovi, aby podal k Nejvyššímu soudu stížnost pro porušení zákona.

Obnovení řízení pouze ve světle nových důkazů

Nejvyšší soud v Brně by mohl podle svého mluvčího Petra Knötiga rozhodnout o Pospíšilově stížnosti ještě v listopadu. "I kdyby však Nejvyšší soud uznal stížnost ministra spravedlnosti jako oprávněnou, porušení zákona by jen konstatoval a rozhodnutí krajského soudu ve prospěch Myslivečka, Zejdy a Čanaklise by nezrušil. Zákon něco takového nedovoluje. Nové trestní řízení by mohlo začít pouze tehdy, pokud by se objevily proti Myslivečkovi, Zejdovi a Čanaklisovi další důkazy," konstatoval vedoucí liberecké pobočky krajského státního zastupitelství Adam Bašný.

"Kdybychom neudělali vůbec nic, pak by se o rozhodnutí krajského soudu o nezákonnosti odposlechů opírali advokáti pravděpodobně i v jiných případech české fotbalové korupční aféry," prohlásil Bašný.

Odposlechy fotbalových funkcionářů a rozhodčích povolil v roce 2003 brněnský soudce Aleš Dufek a staly se hlavními důkazy v několika větvích korupční aféry. Trojice aktérů liberecké kauzy byla obžalována z úplatkářství při prvoligovém zápase Liberec - Zlín na jaře 2004, Mysliveček z podplácení, Zejda a Čanaklis z přijímání úplatku. Myslivečkovi hrozil až jeden rok vězení, Zejdovi a Čanaklisovi dva roky.

ČTK

Časová osa: Fortuna liga

Filtr článků - FORTUNA:LIGA


Australian Open 2020

108. ročník grandslamového turnaje Australian Open se odehraje od 20. ledna do 2. února tradičně na dvorcích Melbourne Parku. Z loňského roku tituly obhajují Srb Novak Djokovič a Japonka Naomi Ósakaová, která ve finále porazila Petru Kvitovou.

Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Kalendář
  • Výsledky
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..