Rubriky:

FORTUNA:LIGA

Údajná fotbalová korupce v Liberci je u Nejvyššího soudu

4. listopadu 2008 17:08 - LIBEREC

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil podal k Nejvyššímu soudu v Brně stížnost pro porušení zákona, k němuž podle jeho názoru došlo při soudním projednávání údajné korupce při fotbalovém utkání první ligy mezi Libercem a Zlínem. Policejní odposlechy Pospíšil chápe jako důkazy proti bývalému sportovnímu řediteli Slovanu Františku Myslivečkovi, rozhodčímu Václavu Zejdovi a delegátovi Christosu Čanaklisovi. ČTK to v úterý řekla mluvčí ministerstva spravedlnosti Zuzana Steinerová.

 

PRÁVO/Aleš Honus

Krajský soud v Liberci dospěl letos v dubnu k závěru, že policejní odposlechy telefonních hovorů jako jediné důkazy o vině Myslivečka, Zejdy a Čanaklise byly nezákonné. Rozsáhlá úplatkářská aféra vypukla v českém fotbale v roce 2004 a všechny soudy až na liberecký uznávaly odposlechy jako důkazy. Pospíšilova stížnost pro porušení zákona již nemůže změnit nic na tom, že Mysliveček, Zejda a Čanaklis vyváznou z údajné liberecké korupční aféry bez soudního trestu.

"Okresní soud v Kroměříži však rozhodl v podobném případě opačně než liberecký krajský soud a stížnost pro porušení zákona ministr podal i kvůli sjednocení soudní praxe," upozornila Steinerová.

Na začátku ministrovy stížnosti stála pobočka Krajského státního zastupitelství v Liberci. Obrátila se na Vrchní státní zastupitelství v Praze a požádala ho o přezkoumání, jestli krajský soud svým rozhodnutím v kauze Mysliveček, Zejda, Čanaklis neporušil zákon. Vrchní státní zastupitelství uznalo podnět krajského státního zastupitelství za oprávněný a navrhlo ministru Pospíšilovi, aby podal k Nejvyššímu soudu stížnost pro porušení zákona.

Obnovení řízení pouze ve světle nových důkazů

Nejvyšší soud v Brně by mohl podle svého mluvčího Petra Knötiga rozhodnout o Pospíšilově stížnosti ještě v listopadu. "I kdyby však Nejvyšší soud uznal stížnost ministra spravedlnosti jako oprávněnou, porušení zákona by jen konstatoval a rozhodnutí krajského soudu ve prospěch Myslivečka, Zejdy a Čanaklise by nezrušil. Zákon něco takového nedovoluje. Nové trestní řízení by mohlo začít pouze tehdy, pokud by se objevily proti Myslivečkovi, Zejdovi a Čanaklisovi další důkazy," konstatoval vedoucí liberecké pobočky krajského státního zastupitelství Adam Bašný.

"Kdybychom neudělali vůbec nic, pak by se o rozhodnutí krajského soudu o nezákonnosti odposlechů opírali advokáti pravděpodobně i v jiných případech české fotbalové korupční aféry," prohlásil Bašný.

Odposlechy fotbalových funkcionářů a rozhodčích povolil v roce 2003 brněnský soudce Aleš Dufek a staly se hlavními důkazy v několika větvích korupční aféry. Trojice aktérů liberecké kauzy byla obžalována z úplatkářství při prvoligovém zápase Liberec - Zlín na jaře 2004, Mysliveček z podplácení, Zejda a Čanaklis z přijímání úplatku. Myslivečkovi hrozil až jeden rok vězení, Zejdovi a Čanaklisovi dva roky.

ČTK

  0:0 Ostrava - Sparta 0:0 dohráno
20210117T18:30:00+0100
Ostrava vs. Sparta
Ostrava vs. Sparta
Ostrava
Sparta
  0:0 Příbram - Plzeň 0:0 dohráno
20210117T16:00:00+0100
Příbram vs. Plzeň
Příbram vs. Plzeň
Příbram
Plzeň
  0:2 Pardubice - Budějovice 0:2 dohráno
20210117T14:00:00+0100
Pardubice vs. Budějovice
Pardubice vs. Budějovice
Pardubice
Budějovice

Časová osa: Fortuna liga

Filtr článků - FORTUNA:LIGA


Fortuna liga 2020/2021

Fortuna liga startuje 22. 8. 2020 za účasti osmnácti týmů. Na podzim se odehraje patnáct kol. Prvoligovými nováčky jsou Pardubice a Brno. Kvůli koronavirovým opatřením se mění formát ligy. Hraje se bez nadstavby.

Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Kalendář
  • Tabulky
  • Výsledky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..