Berbrova partnerka Damková rezignovala na všechny funkce v českém fotbale

21. října 2020 12:30 - Praha
(Aktualizováno: 21. října 2020 13:31)

I Dagmar Damková, partnerka místopředsedy Fotbalového asociace ČR Romana Berbra obviněného z manipulace s výsledky fotbalových zápasů, uplácení a zpronevěry finančních prostředků a drženého od neděle ve vazební věznici, rezignovala na všechny funkce v českém fotbale. „Po konzultaci s předsedou FAČR Martinem Malíkem se rozhodla na vlastní žádost rezignovat na pozici v Řídící komisi pro Čechy a také na pozici členky výkonného výboru,“ potvrdil mluvčí asociace Michal Jurman.

 

Vlastimil Vacek, Právo

Podobný krok se od Dagmar Damkové očekával už v pondělí, kdy jednala strahovská fotbalová vláda o případu korupce, manipulace s výsledky fotbalových zápasů a vůbec o skandálu, který otřásl celým českým fotbalem po zatčení místopředsedy asociace Romana Berbra a tří dalších obviněných - Romana Rogoze, Michala Káníka a Tomáše Grimma.

Damková se ovšem jednání probíhajícího online nezúčastnila, takže její postoje a reakce nemohl předseda FAČR Martin Malík tlumočit v momentě, kdy po třech dnech od vypuknutí kauzy předstoupil před fotbalovou veřejnost a novináře.

Stejně tak těžko hledal odpověď, zda o činnosti svého partnera Romana Berbra věděla, či nikoli.

Předseda FAČR Martin Malík kvůli kauze Berbr rezignovat nehodlá.

Sport.cz, FAČR

„To je otázka spíše pro ni. Dagmar Damková tráví coby elitní členka komise rozhodčích na FIFA a UEFA obrovskou část roku v zahraničí při plnění povinností právě pro FIFA a UEFA. Přibližně sedmdesát procent ze všech dnů v roce," reagoval na přímý dotaz.

Ve středu s Damkovou jednal a ta oznámila rezignaci na všechny funkce, které v českém fotbale zastává.

Damková nadále členkou komise rozhodčích UEFA a FIFA

V mezinárodních fotbalových organizacích však Damková působí dál. Je členkou komise rozhodčích UEFA a FIFA. V tuzemsku zasedala ve výkonném výboru FAČR a byla zároveň předsedkyní Řídící komise pro Čechy.

Berbr podle policie zpronevěřil peníze plzeňského svazu. S Rogozem se o ně dělili na benzince

Po zatčení Berbra, který v pondělí z vazební věznice rezignoval rovněž na všechny funkce v českém fotbale, a abdikaci jeho partnerky Damkové má výkonný výbor asociace v současnosti jen deset členů.

„Výkonný výbor svolaný na příští týden se bude situací zabývat. Tak jako kolektivní orgán rozhodující o zásadních otázkách bude řešit i možnost svolání mimořádné valné hromady," informoval mluvčí asociace Michal Jurman.

Roman Berbr (vpravo) a Dagmar Damková během valné hromady.

Vlastimil Vacek, Právo

„V současném složení, tedy bez Romana Berbra a Dagmar Damkové, dokáže výkonný výbor vyvést český fotbal ze současné krize," tvrdí Malík.

Kdo tvoří fotbalovou vládu?
Výkonný výbor Fotbalové asociace ČR tvoří po rezignaci Berbra a Damkové momentálně předseda Martin Malík, místopředseda za Moravu Zdeněk Zlámal, členové za kluby první a druhé ligy Dušan Svoboda a Tomáš Paclík, dále pak předseda Řídící komise pro Moravu Pavel Nezval, členové za Čechy Miroslav Liba, Rostislav Votík a Michal Blaschke a členové za Moravu Pavel Brímus a Karel Kula.

„Osobně mohu garantovat stejně rozhodný přístup k věci jako během předchozích tří dnů," narážel jak na rozpouštění komise rozhodčích řízenou Fotbalovou asociací, tak i komise rozhodčích v gesci Řídící komise pro Čechy, ale i na sedm bodů majících vyvést český fotbal ze současného marasmu.

Berbr z vězení rezignoval na všechny funkce ve fotbale. I Malík odchod zvažoval

S nimi vystoupil po třech dnech od chvíle, co detektivové z Národní centrály pro boj proti organizovanému zločinu začali s razií v sídle asociace na pražském Strahově i na dalších místech republiky. V té souvislosti zadrželi devatenáct osob, většinou fotbalové rozhodčí, delegáty, ale i funkcionáře, dvacátou vyslechli na svobodě.

Čtyři z nich poslal v neděli Obvodní soud pro Prahu 6 do vazební věznice. Jednalo se o místopředsedu asociace Romana Berbra, sportovního ředitele Slavoje Vyšehrad Romana Rogoze, funkcionáře Michala Káníka a rokycanského rozhodčího Tomáše Grimma.

Berbr v pondělí ulehčil Malíkovi a celému výkonnému výboru rozhodování tím, že prostřednictvím svého právního zástupce Filipa Seiferta na všechny funkce ve fotbale sám rezignoval.

Malíkův projev nás uráží, zní z Teplic rázná slova. I proti Damkové. Jak reagují pražská S?

K urychlenému svolání valné hromady vyzvali vládnoucí fotbalovou generalitu představitelé ligových Teplic, k nimž se připojily i některé další kluby.

Předseda FAČR Martin Malík však této myšlence příliš nakloněn není.

„Je přesvědčen, že jakákoli rychlá a překotná řešení v tuto chvíli neznamenají smysluplnou cestu ze současné krize. Ale rozhodovat bude samozřejmě výkonný výbor," zdůvodnil Malíkův postoj Jurman.

Řádná volební valná hromada by se podle harmogramu let přechozích měla uskutečnit v polovině příštího roku, ale možná i na jeho samém konci. Současný předseda Martin Malík byl totiž zvolen do funkce na mimořádné valné hromadě, která se konala 12. prosince 2017. Jeho mandát tedy vyprší až v prosinci 2021.

zp, Sport.cz

Měl by s ohledem na aféru Romana Berbra rezignovat celý Výkonný výbor FAČR?


ČT sport Odloženo Pardubice - Slovácko Odloženo
20210305T18:00:00+0100
Pardubice vs. Slovácko
Pardubice vs. Slovácko
Pardubice
Slovácko
  Příbram - Liberec dnes 14:00
20210306T14:00:00+0100
Příbram vs. Liberec
Příbram vs. Liberec
Příbram
Liberec
  Teplice - Opava dnes 16:00
20210306T16:00:00+0100
Teplice vs. Opava
Teplice vs. Opava
Teplice
Opava
  Zlín - Bohemians 1905 dnes 16:00
20210306T16:00:00+0100
Zlín vs. Bohemians 1905
Zlín vs. Bohemians 1905
Zlín
Bohemians 1905
  Plzeň - Olomouc dnes 18:30
20210306T18:30:00+0100
Plzeň vs. Olomouc
Plzeň vs. Olomouc
Plzeň
Olomouc

Časová osa: Fortuna liga

Filtr článků - FORTUNA:LIGA


Fortuna liga 2020/2021

Fortuna liga startuje 22. 8. 2020 za účasti osmnácti týmů. Na podzim se odehraje patnáct kol. Prvoligovými nováčky jsou Pardubice a Brno. Kvůli koronavirovým opatřením se mění formát ligy. Hraje se bez nadstavby.

Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Kalendář
  • Tabulky
  • Výsledky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..

Patička stránky: