Okamžitě se přejmenujte, žádá vršovická Bohemka střížkovské rivaly

3. prosince 2011 13:56 - PRAHA

Léta trvající spor znovu vybublal na povrch. Kauza čtyř Bohemek se posunula o kus dál. Vrchní soud v Praze rozhodl, že název Bohemians smějí z fotbalových klubů používat pouze vršovičtí Bohemians 1905. Rozhodnutí je pravomocné, a tak se střížkovští Bohemians musejí přejmenovat. „A to okamžitě!“ požaduje klub Bohemians 1905 a Družstvo fanoušků Bohemians.

 

Petr Hloušek, Právo

Kauza čtyř Bohemek je horkým bramborem českého fotbalu. Ani Ivan Hašek spletitý a dlouhá léta se táhnoucí případ nevyřešil, na řadě je teď tedy jeho nový nástupce ve funkci předsedy Fotbalové asociace České republiky.

„Bohužel, je to rest z minulosti. Mám pověst člověka, jenž dokáže spojit nespojitelné, proto se budu snažit co nejdříve vyřešit kauzu čtyř Bohemek, která dělá fotbalu velké zlo. Jednoduché to nebude, ale chci ji zvládnout,“ nechal se Miroslav Pelta slyšet hned po svém zvolení.

Místo toho se však musel nejprve vrhnout na ostudnou oslavu národního týmu a vynést tresty, pak čekaly povinnosti spojené s termínovou schůzkou před kvalifikací MS 2014 a losem EURO 2012.

Další informace k případu čtyř Bohemek zde

„Chápeme, že první dny ve funkci měl velmi hektické. Věříme, že až se pan Pelta z Kyjeva vrátí, vyžádá si od nás příslušné podklady. Spoléháme na to, že se případ posune po linii fotbalové asociace,“ říká Dariusz Jakubowicz, předseda představenstva Bohemians 1905.

Původní Bohemka zanikla v konkursu a fotbalový svaz uznal jejím nástupce vršovické Bohemians 1905. Civilní soud však toto rozhodnutí zrušil a umožnil i klubu ze Střížkova hrát pod názvem Bohemians Parha a požívat logo s klokanem. Čtvrtou Bohemkou případ ještě zkomplikoval Michal Vejsada, bývalý majitel původního FC Bohemians...

Předseda představenstva fotbalového klubu Bohemians 1905 Dariusz Jakubowicz (vlevo) a předseda Družstva fanoušků Bohemians Petr Jirát (vpravo).Předseda představenstva fotbalového klubu Bohemians 1905 Dariusz Jakubowicz (vlevo) a předseda Družstva fanoušků Bohemians Petr Jirát (vpravo).foto: ČTK/Vít Šimánek

Rozsudek si nevytapetují na zeď

Vršovičtí klokani teď slaví alespoň dílčí vítězství. Vrchní soud v Praze rozhodl, že název Bohemians smějí používat pouze oni. Rozhodnutí je pravomocné, a tak se střížkovští Bohemians musejí přejmenovat. Ti však podali na soud žalobu pro zmatečnost.

„Ani taková žaloba nemá odkladný účinek. K přejmenování musí dojít okamžitě, jinak proti nim povedeme veškeré právní kroky, které nám řád umožňuje,“ zdůraznil Petr Jirát, předseda Družstva fanoušků Bohemians. „Soud nám dal za pravdu, že ze strany Střížkova došlo k nekalesoutěžnímu jednání. Rozsudek nemáme od toho, abychom si ho vytapetovali na zeď. Budeme postupovat důrazně tak, aby naše práva byla v maximální míře naplněna,“ dodal Jirát.

Vršovičtí mají v rukou také rozhodnutí Úřadu průmyslového vlastnictví o tom, že pouze jim náleží ochranná známka na původní logo s klokanem. Proto plánují, že od nové sezóny začnou používat obě loga a že časem přejdou k historickému názvu Bohemians Praha.

Na složitém sporu se zadrhlo také doplacení peněz za přestup Jana Morávka do německého Schalke. „Již dva roky tento případ řešíme s UEFA i FIFA. Pálí nás, že velké peníze stále leží v Německu. Schalke to tak samozřejmě vyhovuje, dostávají dopisy, ať raději neplatí, aby peníze nepřišly do rukou někomu nepravému. Ze strany Michala Vejsady je to tlak na nás,“ postěžoval si Jakubowicz.

dos, Sport.cz

O2 Sport 1:0 Jablonec - Sparta 1:0 dohráno
20210414T18:00:00+0200
Jablonec vs. Sparta
Jablonec vs. Sparta
Jablonec
Sparta
O2 Sport 2:0 Plzeň - Zlín 2:0 dohráno
20210414T16:00:00+0200
Plzeň vs. Zlín
Plzeň vs. Zlín
Plzeň
Zlín

Časová osa: Fortuna liga

Filtr článků - FORTUNA:LIGA


Fortuna liga 2020/2021

Fortuna liga startuje 22. 8. 2020 za účasti osmnácti týmů. Na podzim se odehraje patnáct kol. Prvoligovými nováčky jsou Pardubice a Brno. Kvůli koronavirovým opatřením se mění formát ligy. Hraje se bez nadstavby.

Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Kalendář
  • Tabulky
  • Výsledky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..