Rubriky:

FORTUNA:LIGA

Případ údajné korupční kauzy Sigmy skončil, dovolání NSZ nepodá

11. října 2013 15:35 - Olomouc/Brno

Případ údajné korupční kauzy mezi fotbalovými celky Sigmy Olomouc a Bohemians Praha definitivně skončil. Nejvyšší státní zástupce odmítl návrh žalobce z krajského státního zastupitelství podat v kauze dovolání. ČTK to řekla mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) Helena Markusová. Soudy se případem zabývaly přes dva roky. Všechny čtyři aktéry nakonec zprostily obžaloby.

 

Petr Marek, Právo

V případu se před soudy zodpovídal z podplácení olomoucký brankář Petr Drobisz, někdejší hráči střížkovského týmu Miroslav Obermajer, David Zoubek a prezident Bohemians Praha Karel Kapr, kteří podle obžaloby úplatek přijali.

Žalobce z olomouckého krajského státního zastupitelství se zproštěním nesouhlasil. Poukazoval především na to, že i podle verdiktu soudu ke korupci došlo, přesto byli všichni aktéři zproštěni. U NSZ však neuspěl.

"Návrh Krajského státního zastupitelství v Ostravě - pobočka Olomouc ze dne 20. srpna na podání dovolání ve věci obžalovaného Petra Drobisze, Miroslava Obermajera, Davida Zoubka a Karla Kapra byl odložen. Nejvyšší státní zástupce neshledal důvody pro podání dovolání," uvedla mluvčí Markusová.

Aféru rozpoutal Kapr. Prohlásil, že v květnu 2009 před prvoligovým zápasem Bohemians Praha s Olomoucí nabídl Drobisz jeho hráčům úplatek 300 000 korun. Kapr prý fotbalistům poradil, aby úplatek převzali s tím, že pak pokus o uplácení oznámí policii. To však udělal až po několika měsících. Olomouc si díky výhře 3:0 zajistila účast v Evropské lize.

Krajský soud potvrdil zproštění

Kauzou se soudy zabývaly od konce května 2011, v červnu letošního roku krajský soud potvrdil zproštění. Drobiszův obhájce Petr Konečný rozhodnutí NSZ přivítal. "Kauza tím končí, dnes už není nástroj, jak zprošťující verdikt změnit. Potvrdilo se to, co jsem říkal od začátku, a to, že když budou věci řešeny správně, bude pan Drobisz zproštěn," řekl v pátek ČTK Konečný.

Poukázal přitom na to, že pro jeho klienta měl případ velké následky a poškodil jej ve sportovní kariéře. Fotbalová disciplinární komise jej totiž potrestala před vynesením pravomocného rozsudku pokutou i zákazem činnosti.

Drobisz, jenž se po více než dvouleté přestávce vrátil na ligový trávník v týmu nováčka nejvyšší soutěže Znojma, se nyní chce proti tomu bránit. "Je podána žaloba na zrušení rozhodnutí odvolací a disciplinární komise, bylo to pro něj likvidační," doplnil jeho obhájce s tím, že předvolání dostali na listopad.

Kvůli údajné korupci potrestala oba kluby fotbalová disciplinární komise. Bohemians Praha dostali pokutu šest miliónů korun a přišli o 15 bodů, Olomouc ztratila v ligové tabulce devět bodů a musela zaplatit čtyři milióny.

Brankář Drobisz dostal pokutu 200 000 korun a zákaz činnosti na 18 měsíců. Bývalý sportovní ředitel olomouckého klubu Jiří Kubíček dostal dvouletý zákaz výkonu funkcí ve fotbale. Kubíčkovi, který už z fotbalového prostředí odešel, poté odvolací a revizní komise FAČR trest zrušila.

ČTK

Časová osa: Fortuna liga

Filtr článků - FORTUNA:LIGA


Fortuna liga 2020/2021

Fortuna liga startuje 22. 8. 2020 za účasti osmnácti týmů. Na podzim se odehraje patnáct kol. Prvoligovými nováčky jsou Pardubice a Brno. Kvůli koronavirovým opatřením se mění formát ligy. Hraje se bez nadstavby.

Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Kalendář
  • Tabulky
  • Výsledky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..