Rubriky:

FORTUNA:LIGA

Živě

Hotovo! Stadión Slavie v Edenu už patří Číňanům. Tady jsme doma, napsal Tvrdík

13. dubna 2017 14:36

Stadión v Edenu již podle informací Hospodářských novin patří čínské společnosti CEFC, jež vlastní i fotbalovou Slavii Praha, která na stadiónu hraje. Společnost informaci nepotvrdila. Podle předsedy představenstva Slavie a zástupce čínské skupiny Jaroslava Tvrdíka se v pondělí před ligovým zápasem s Hradcem Králové uskuteční mimořádná tisková konference. "V tuto chvíli nebude Slavia nic komentovat," řekl pro Sport.cz Michal Býček, tiskový mluvčí klubu z Edenu.

 

Vlastimil Vacek, Právo

"V pondělí od 17:15 mimořádná tisková konference před zápasem na stadiónu živě pro všechny. Buďte přitom. Nápověda - 'Tady jsme doma'," napsal Tvrdík na twitteru.

Čínští majitelé fotbalové Slavie se snažili získat stadión přes rok. Loni v březnu v rámci žofínského ekonomického fóra uzavřeli dohodu s dosavadním vlastníkem, jímž je akciová společnost Eden Arena. Původně mělo jít o 70 procent akcií s tím, že v následujících pěti letech CEFC investuje do stadionu 49,6 miliónu eur (asi 1,34 miliardy korun).

Nakonec by mělo jít o transakci stoprocentního podílu. V prosinci mluvčí CEFC potvrdil, že je hotová finální dohoda včetně auditu a řeší se závěrečné právní a formální náležitosti. V únoru Tvrdík řekl, že by chtěl Eden představit jako stadión Slavie 13. května.

Stane se z Edenu národní stadión?

Dalším účastníkem dohody je stavební firma Beijing Municipal & Bridge Corporation, která by zřejmě měla provést rekonstrukci. Předseda fotbalové asociace Miroslav Pelta naznačoval, že by se z Edenu mohl stát národní stadión. Hovořil o zvýšení tribun o jedno patro a rozšíření kapacity na 30 tisíc míst.

Vlastníkem stadiónu byl po uvedení do provozu v květnu 2008 nejprve investor společnost E Side Property Limited. V říjnu 2011 se stala většinovým majitelem stadiónu investiční skupina Natland, která předtím ovládla i klub. Společnost převzala dosavadního majitele firmu E Side Property v rámci vyrovnání s podnikatelem Vladimírem Kroužeckým.

V červenci 2012 Natland prodal osmdesátiprocentní podíl ve společnosti Eden Sport Investments, která prostřednictvím E Side Property vlastnila arénu. Novým vlastníkem se stala společnost Kingwater Holdings Limited, kterou oficiálně reprezentoval advokát Václav Slavíček. Ten po dohodě s hlavními věřiteli převedl stadión v Edenu pod akciovou společnost Vinet.

Společnost CEFC vlastní 99,9 procenta Slavie

S transakcí ale nesouhlasila radnice Prahy 10, která v minulosti investovala do dluhopisů E Side Property. Změny pak pokračovaly a v současnosti stadión provozuje akciová společnost Eden Arena. Nejasné vlastnictví stadiónu bylo terčem kritiky i zdrojem obav mnohých fanoušků.

Slavii přidělalo problémy, že dosavadní vlastníci stadionu pronajali arénu na koncerty, a tak poslední zápas sezóny s Brnem 27. května zřejmě bude muset Slavia odehrát jinde.

Společnost CEFC vlastní 99,9 procenta Slavie. Zbytek je v rukou fanoušků. Loni do klubu investovala zhruba 300 miliónů korun, které byly z převážné části určeny na nákup posil.

rjm, ČTK, Sport.cz

Časová osa: Fortuna liga

Filtr článků - FORTUNA:LIGA


Australian Open 2020

108. ročník grandslamového turnaje Australian Open se odehraje od 20. ledna do 2. února tradičně na dvorcích Melbourne Parku. Z loňského roku tituly obhajují Srb Novak Djokovič a Japonka Naomi Ósakaová, která ve finále porazila Petru Kvitovou.

Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Kalendář
  • Výsledky
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..