Sparta zvýšila náskok na čele ligy na tři body

Fotbalisté pražské Sparty v 16. ligovém kole porazili doma Plzeň a zvýšili tak svůj náskok v čele tabulky na tři body. Jejich pronásledovatelé z Liberce a Mladé Boleslavi totiž jen remizovali. Spartě se v pondělí může na dva body přiblížit Slavia, pokud vyhraje v Teplicích.

Sparťan Libor Došek se snaží vystřelit přes plzeňského Petra Knakala.

Trenér Sparty Michal Bílek musel vymyslet taktiku na mužstvo, na jehož lavičce sezonu sám začínal. Dlouho to vypadalo, že se mu to nepovede. Hosté dobře bránili a dokonce mohli sami jít do vedení, ale míč skončil na břevně. Až po změně stran prolomil soupeřovu obranu domácí kapitán Tomáš Sivok. Plzeň hrála od 66. minuty bez vyloučeného Petra Knakala, přesto domácí svůj náskok nepojistili.

Liberecký mistr se po pohárovém vzepětí proti Grasshoppers Curych musel spokojit jen s remízou v Ostravě. S Baníkem mohl na Bazalech dokonce poprvé po více než šesti letech prohrát díky střele Rajtorala. Ale Pudil už za tři minuty vyrovnal a rovnováha 1:1 se už nezměnila.

Poslední Slovácko sahalo po senzaci v Mladé Boleslavi. Na hřišti účastníka Poháru UEFA dvakrát vedlo po střelách Zehera a Racka, až čtyři minuty před koncem zachránil domácím bod Rajnoch. Nový trenér Slovácka Malura si připsal už třetí remízu za sebou, přesto jeho tým ze ztráty na mužstva před ním nic neukrojil.

Probuzený střelec Lafata

Novému zlínskému trenérovi Pavlu Hoftychovi se totiž domácí premiéra vydařila. Po drtivé porážce v minulém kole v Olomouci v sobotu zlínští hráči zabrali a porazili Brno hladce 3:0. Těsně před přestávkou skóroval Lukaštík a hosté vzápětí přišli o vyloučeného Mazucha. Ve druhém poločase jejich oslabení využili Činčala z penalty a střídající Šmahaj.

Zlín sice zůstal patnáctý, ale jen horším skóre za Příbramí, která hrála s Mostem 0:0. Oba soupeři tak dál čekají na vítězství, z něhož se neradovali už šest kol.

Olomouci se venku stále nedaří

Jablonečtí fotbalisté rázně ukončili kladenskou sérii čtyř zápasů bez porážky. Na výhře 3:0 měl největší zásluhu David Lafata, který vstřelil dvě branky a se sedmi trefami se znovu zařadil mezi nejlepší ligové střelce. Jednou a v lize vůbec poprvé se trefil střídající Valenta.

České Budějovice zdolaly Olomouc 2:0 v utkání, které znovu ukázalo, že Hanákům se venku nedaří. Za celý podzim si ze soupeřových hřišť přivezli jen jediný bod. Na jihu Čech přišli o šanci už v prvním poločase, kdy je Volešák zaskočil svou tradiční zbraní, přímým kopem, a Svátek proměnil penaltu.

Kolo ukončí pondělní dohrávka, v níž Teplice přivítají pražskou Slavii.