Rubriky:

Fotbal

Národní stadión má být na Letné, Paroubek slíbil miliardu

17. května 2006 13:51 - PRAHA

Národní fotbalový stadión má vyrůst na Letné na místě současné Toyota Areny, kde hraje své domácí zápasy pražská Sparta. Po středeční schůzce to uvedli místopředseda fotbalového svazu Vlastimil Košťál a předseda vlády Jiří Paroubek, který přislíbil, že stát podpoří projekt miliardou korun na vybudování dopravní infrastruktury.

 

archiv

Nový stadión má mít kapacitu nejméně 35 tisíc míst a měl by být zprovozněn v roce 2010.

Podle Paroubka chce vláda na výstavbu fotbalového stánku přispět také proto, že průzkumy ukázaly, že tento plán ČMFS podporuje 78 procent lidí. "Je ctí každého národa, aby takový stadión měl, nejlépe v hlavním místě. A Česká republika by neměla být výjimkou," uvedl premiér. Míní, že jde o záležitost, kterou by měly vedle vládní ČSSD podpořit i další politické strany. "Věřím, že takový návrh dostane podporou napříč celým politickým spektrem," řekl Paroubek.

Variant bylo víc

Celá stavba by podle Košťála měla stát 2,5 až tři miliardy korun, jedna miliarda od státu má jít výhradně do vybudování dopravní infrastruktury. Podobně jako tomu bylo v případě Sazka Areny. Zbytek sumy musí získat svaz od soukromých investorů.

Dosud se jako o vhodné lokalitě pro národní stadión mluvilo nejvíce o Nových Butovicích, jednou z variant prý byly také Vysočany. Podle Košťála ale nakonec padla volba na Letnou, o níž se veřejně zatím nikdy nemluvilo.

"Z mnoha důvodů je to nejlepší řešení, i když samozřejmě na místě současné Toyota Areny a přilehlých pozemků nemůže vyrůst tak velký stadión, jak jsme si přáli," vysvětlil rozpor v tom, že dříve svaz uvažoval o aréně pro 50 tisíc lidí.

Finančně náročný projekt

Projekt není ještě ve finální fázi, a tak podle Košťála může být kapacita i vyšší. "Ale rozhodně ne více než 40 tisíc lidí," uvedl první místopředseda fotbalového svazu, jehož při jednání doprovázeli někdejší svazový předseda Jan Obst, mluvčí reprezentace Lukáš Tuček a fotbalisté Tomáš Rosický a Martin Jiránek.

Ani menší hlediště však nesnížilo finanční náročnost projektu, s téměř třemi miliardami svaz počítal už dříve. "Nejnáročnější je jeho víceúčelnost pro jiné druhy akcí než pouhé fotbalové zápasy. Nejdražší bude zasunovací střecha," uvedl Košťál, podle něhož by součástí komplexu měly být komerční prostory a hotel.

Hrát by na stadiónu měla vedle reprezentace Sparta, která je vlastníkem pozemků. Paroubek však naznačil, že by si dovedl představit širší využití. "Pro mezinárodní zápasy by ho určitě mohly využít jiné pražské i mimopražské kluby," řekl premiér.

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Fotbal

Filtr článků - Fotbal


Výsledkový mix: