Rubriky:

Fotbal

Tehelné pole uvidí souboj Slováků a Čechů naposledy

6. září 2006 17:37 - BRATISLAVA

Stadion na Tehelném poli bude naposledy svědkem vzájemného souboje českých a slovenských fotbalistů. Zatímco ve federální historii býval bratislavský stadion domácí půdou pro společné zápasy v československých barvách, od rozdělení země je stánkem slovenské reprezentace. Na slavnou historii fotbalového kotle by měl ale brzy navázat nový národní stadion, který se na stejném místě začne budovat už v příštím roce.

 

www.stadionwelt.de

Tehelné pole bývalo vždy především stánkem Slovanu Bratislava. Pamatuje i cestu slovenského klubu za vítězstvím v PVP v roce 1969, stejně jako řadu mistrovských titulů v dobách federálních i slovenských. Na konci federálních časů bylo největším domácím stadionem, kam se vešlo 50 tisíc diváků. Slovan si ho vybudoval už v letech 1939-1942 a postupně na něm bylo vyčleněno až třináct tisíc míst pro sedící fanoušky.

K částečné rekonstrukci Tehelného pole přistoupili funkcionáři už před třinácti lety, kdy se jeho kapacita po přeměně pro výhradně sedící obecenstvo snížila na 30 087 fanoušků. Chátrající objekt však už dávno není sváteční arénou; naprosto nedostačující sociální zázemí, nevábně vyhlížející a ne zcela zakryté hlediště, nerovný trávník a další nedostatky donutily slovenské činovníky k radikálnímu kroku. Starý stadion bude zbořen a na jeho místě vyroste nový.

Poslední zápas federální reprezentace

Stavba za tři miliardy slovenských korun začne už velmi brzy. Dnešní zápas je jedním z posledních velkých duelů v aréně, k níž v minulosti upírali své zraky i čeští fandové. Ostatně československý tým zde sehrál řadu významných zápasů, včetně opakovaného kvalifikačního duelu s Anglií v říjnu 1975, v němž Ježkův tým vyhrál 2:1 a nastoupil cestu za evropským primátem.

Příjemné vzpomínky na něj má právě nynější slovenský kouč Dušan Galis, který před 31 lety vstřelil vítězný gól svého týmu. Později zde sbíral úspěchy jako kouč Slovanu, který dovedl v roce 1992 k poslednímu federálnímu titulu.

Ve stejném roce se zde naposledy představil také společný československý tým, tehdy již pod názvem ČSFR. V přípravném duelu proti Rakousku zde reprezentanti uhráli 19. srpna 1992 remízu 2:2. Později se stal domácím stánkem Slováků, kteří zde dokázali v roce 1997 porazit Čechy 2:1.

Brückner měl stadion v oblibě

Ale ani Češi na Tehelné pole nemají jen špatné vzpomínky, vždyť v roce 2000 zde navlékli po finále ME jednadvacítek na své krky stříbrné medaile, když ve finálovém duelu Italům podlehli 1:2. Trenérem mužstva tehdy byl Karel Brückner, mezi jeho svěřenci byla i řada současných reprezentantů včetně Tomáše Ujfalušiho, Marka Jankulovského či Libora Sionka.

I český kouč Brückner má prý stejně jako jeho přítel Galis stadion rád. Kdysi sice trénoval konkurenční Inter Bratislava, ale Tehelné pole je jen jedno. "Samozřejmě, že tehdy jsem se lépe cítil na Pasienkách, ale Tehelné pole jsem měl vždy rád," svěřil se v úterý novinářům.

Jak bude vypadat nový stadion, není ještě zcela jasné. Na výstavbě se bude podílet nejen Slovenský fotbalový svaz, Slovan a další bratislavské kluby Inter a Artmedia, ale také zdejší radnice. Na místě bývalého slavného stadionu vyroste moderní aréna pro 35 tisíc diváků, kde se budou hrát zápasy tří klubů i národního týmu a jež bude mít nejvyšší certifikát bezpečnosti. Ten musí vlastnit podobné stadiony pro mezinárodní soutěžní zápasy od roku 2008.

ČTK

Časová osa: Fotbal

Filtr článků - Fotbal


Australian Open 2020

108. ročník grandslamového turnaje Australian Open se odehraje od 20. ledna do 2. února tradičně na dvorcích Melbourne Parku. Z loňského roku tituly obhajují Srb Novak Djokovič a Japonka Naomi Ósakaová, která ve finále porazila Petru Kvitovou.

Výsledkový mix:

Premier League
zítra 13:30 Watford - Tottenham Watford - Tottenham
zítra 16:00 Arsenal - Sheffield Utd. Arsenal - Sheffield Utd.
zítra 16:00 Brighton - Aston Villa Brighton - Aston Villa
zítra 16:00 Manchester City - Crystal Palace Manchester City - Crystal Palace
zítra 16:00 Norwich - Bournemouth Norwich - Bournemouth
zítra 16:00 Southampton - Wolves Southampton - Wolves
zítra 16:00 West Ham - Everton West Ham - Everton
zítra 18:30 Newcastle - Chelsea Newcastle - Chelsea
La Liga
dnes 21:00 Leganés - Getafe Leganés - Getafe
zítra 13:00 Levante - Alavés Levante - Alavés
zítra 16:00 Real Madrid - Sevilla Real Madrid - Sevilla
zítra 18:30 Osasuna - Valladolid Osasuna - Valladolid
Bundesliga
dnes 20:30 Schalke - Mönchengladbach Schalke - Mönchengladbach
zítra 15:30 Köln - Wolfsburg Köln - Wolfsburg
zítra 15:30 Augsburg - Dortmund Augsburg - Dortmund
zítra 15:30 Düsseldorf - Brémy Düsseldorf - Brémy
zítra 15:30 Hoffenheim - Frankfurt Hoffenheim - Frankfurt
zítra 15:30 Mohuč - Freiburg Mohuč - Freiburg
zítra 18:30 Lipsko - Union Lipsko - Union
Serie A
zítra 15:00 Lazio Řím - Sampdoria Lazio Řím - Sampdoria
zítra 18:00 Sassuolo - FC Turín Sassuolo - FC Turín