Živě

Trpaslík z pátého koše? Kdepak, českou reprezentaci nahání pěkně hladový tygr

12. června 2019 06:18 - Olomouc

Když Balkán, tak hned s trojím zastoupením ve skupině. Čeští fotbalisté se během kvalifikace na EURO 2020 stanou specialisty na pěkně horký region. Zatímco Bulhaři a Černohorci klopýtají, jen o bod za národním týmem se drží Kosovo. Papírově největší outsider vylosovaný z posledního pátého koše se ukazuje jako největší soupeř české reprezentace v bitvě o druhé postupové místo za dosud suverénní Anglií. Právě v Prištině sehraje Šilhavého tým 7. září příští kvalifikační duel.

 

Stevo Vasiljevic, Reuters

Zápasy mohlo hrát se svolením asociací již od března 2014, oficiálním členem UEFA a FIFA je však Kosovo až od května 2016. Historicky první oficiální akcí pro něj byla kvalifikace MS 2018. Hned v prvním duelu ve Finsku získalo jediný bod ve skupině, pak už přišly jen porážky.

Islandu a Chorvatsku však dokázalo podlehnout jen o gól, Ukrajině a Turecku o dva. Fotbal v nové členské zemi prožívá velkou euforii a Kosovany si proto z pátého koše při losu kvalifikace EURO 2020 nikdo nepřál. Připadli Angličanům, Čechům a spol.

Dneska to byl týmový výkon, pochvaloval si trenér Jaroslav Šilhavý. A varoval před sílou Kosova

Sport.cz

Prodali by prý 200 tisíc vstupenek

„Když přijede Anglie do Prištiny, bude to největší zápas v historii kosovského fotbalu. Nepůjde jen o fotbal, ale o hrdost celé země. Zájem lidí bude neuvěřitelný, a i na malém stadionu vytvoří neskutečnou atmosféru," bájil po prosincovém losu Bernard Challandes, švýcarský kouč Kosova.

Kolegy ze skupiny šokoval tvrzením, že na poslední loňské utkání s Ázerbájdžánem žádalo podle něj o vstupenku deset procent z dvou milionů obyvatel. „Mohli jsme prodat 200 tisíc vstupenek. Bohužel máme malý stadion jen pro 13 tisíc fanoušků," citovala zahraniční média Challandese.

Kouč Kosova Bernard Challandes v kvalifikačním duelu v Bulharsku.

Stoyan Nenov, Reuters

Velmi dobří, horkokrevní, plní emocí...

Češi zrovna nejásali. Tušili možné komplikace.

„Hráči z bývalé Jugoslávie jsou po celém světě. Velmi dobří, horkokrevní, plní emocí. Umí s balonem, chtějí hrát fotbal. Zápasy v jejich domácím prostředí nebudou nic jednoduchého. Ale jestliže chceme postoupit, musíme se s tím vyrovnat," reagoval na los trenér Jaroslav Šilhavý.

Nějaké zkušenosti s balkánským fotbalem už samozřejmě má. „Vzpomínám si, že jsme hráli pohár v Makedonii. Hodně bouřlivé prostředí, lítaly kameny... Není tam jednoduché hrát, ale věřím, že dnes už si UEFA pořádek pohlídá a že se vše odehraje jen na hřišti. Musíme být všichni odolní," měl jasno.

Cíl splněn. Čeští fotbalisté vyhráli oba červnové zápasy kvalifikace

Sport.cz

„Vím, že hodně hráčů Kosova působí ve Švýcarsku. Hrají poprvé evropskou kvalifikaci, vyhráli svoji skupinu v Lize národů, tak tam určitě bude euforie," přidával se gólman Tomáš Vaclík.

Body sbírají i bez Xhaky a spol.

Kosovo by mohlo postavit ještě mnohem silnější tým, kdyby Granit Xhaka, Xherdan Shaqiri či Valon Behrami nereprezentovali Švýcarsko nebo Adnan Januzaj pro změnu Belgii.

I tak se ovšem Challandesův tým činí. Remizoval 1:1 s Bulharskem i v Černé Hoře a v pondělí dokonce zvítězil 3:2 v Bulharsku.

„Kosovo šlo až z pátého koše a hraje velmi dobře. Asi je teď naším nejvážnějším soupeřem v boji o postup," přemítá Šilhavý.

„Mají o bod míň než my, v každém utkání bodovali. Viděli jsme už jejich hru, jsou ještě drzejší a produktivnější než Černohorci. Na druhou stranu si soupeři ve skupině mohou dál brát body mezi sebou. My se musíme koukat na sebe a získávat body," říká Šilhavý před podzimním rozuzlením skupiny A.

dos, zp, Sport.cz

Časová osa: EURO - Mistrovství Evropy 2021

Filtr článků - ME 2021


Letní olympijské hry Tokio 2021

Kvůli koronaviru o rok přeložené letní olympijské hry v Tokiu začínají 23. července slavnostním zahájením a končí 8. srpna 2021 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 33 sportů 339 disciplín na 33 sportovištích, čeští reprezentanti obhajují jednu zlatou, dvě stříbrné a sedm bronzových medailí z olympiády v Riu.

Podsekce:

           
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky
  • Pavouk

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..