Od roku 2028 s 32 týmy? UEFA zvažuje další expanzi EURO

12. července 2021 14:26 - Praha

Aviatický šampionát napříč celým kontinentem skončil. Už nikdy více! shodují se experti, že bláznivý model by měl zůstat jen raritou. Novinky se nicméně chystají. Tisková agentura AP v neděli s odvoláním na zdroje obeznámené se zákulisím přinesla zprávu, že Evropská fotbalová unie (UEFA) zkoumá možné rozšíření EURO z 24 na 32 týmů od roku 2028.

 

Laurence Griffiths, Reuters

Kritika praštěného modelu ještě ani neutichla, a už se na světlo světa dere nový projekt. UEFA začíná přezkoumávat proveditelnost turnaje s 32 týmy.

Jednalo by se o šampionát v roce 2028, jehož pořadatel bude zvolen na konci roku 2023. Do té doby samozřejmě musí být o formátu jasno.

Video již není dostupné

Italští fanoušci slavili po finále EURO

AP, sntv

Příští evropský šampionát se uskuteční v deseti městech v Německu v roce 2024, zúčastní se ho stejně jako letos 24 týmů.

Neporažení Italové za evropský titul inkasovali 729 milionů korun

Zajímavé je, že pokud by došlo k rozšíření na 32 účastníků, na závěrečný turnaj by se z kvalifikace probojovala více než polovina zemí. UEFA má aktuálně 55 členských asociací. Nabízí se tedy logická námitka, že by mohla utrpět kvalita šampionátu.

Nejistota a matematické hrátky

Proč se vlastně nějaký nový model hledá? Současný formát byl opakovaně kritizován, protože ze šesti čtyřčlenných skupin se do osmifinále kvalifikují i čtyři nejlepší země ze třetích míst ve skupinách.

Video již není dostupné

Fotbaloví fanoušci se v Londýně střetli s policií

AP, sntv

Některé týmy, které se na třetím místě umístily, pak v čekací době nevěděly, zda postupují, nebo ne. Výsledkem byly také matematické hrátky jako třeba v případě rozhodujícího zápasu Rakouska proti Ukrajině (1:0).

Výkonný výbor UEFA bude muset rozhodnout, zda má smysl EURO rozšířit.

EURO 2021

Mistrovství Evropy ve fotbale, jež se původně mělo hrát již před rokem, začíná 11. června a končí 11. července. EURO hostí jedenáct zemí, Česká fotbalová reprezentace postoupila ze skupiny z třetího místa a v osmifinále přehrála Nizozemsko. Finále šampionátu se hraje v legendárním Wembley.

S 32 týmy již fungují závěrečné turnaje mistrovství světa, což platí také pro Katar v příštím roce. FIFA ovšem schválila další rozšíření. Mistrovství světa 2026 v USA, Kanadě a Mexiku se zúčastní 48 týmů rozdělených do 16 skupin po třech, z nichž se dva týmy kvalifikují do nově zavedeného šestnáctifinále.

Zažije další expanzi také EURO?

dos, Sport.cz

Časová osa: EURO - Mistrovství Evropy 2021

Filtr článků - ME 2021


Fotbal na Sport.cz

Na Sport.cz najdete pravidelné novinky a názory expertů ze světa fotbalu. Od domácí Fortuna ligy přes evropské poháry a zahraniční soutěže, jako je Premier League, La Liga, Serie A nebo Bundesliga, až po zápasy české fotbalové reprezentace, která momentálně bojuje v kvalifikaci na MS 2022 v Kataru.

Podsekce:

           
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky
  • Pavouk

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..