Postup v Evropské lize slaví pět týmů, Anderlechtu pomohl Mareček

Fotbalistům Athletiku Bilbao, Legie Varšava, PSV Eindhoven, Anderlechtu a Twente Enschede se povedlo ve 4. kole Evropské ligy jako prvním týmům vybojovat postup do další fáze. Stejnou šanci naopak nevyužily Tottenham, Sporting Lisabon, Schalke, Udine a přes výhru ani Stoke City.

Christoph Leitgeb ze Salcburku (blevo) bojuje o míč s Oscarem de Marcosem z Athletic Bilbao.

Bilbao potřebovalo vyhrát odvetu v Salcburku a současně doufat, že Slovan Bratislava nebude bodovat v Paříži. Obě podmínky byly splněny: Španělé krátce po pauze skórovali díky Herrerovi a Slovan inkasoval, byť až po 153 minutách dvojzápasu s bohatým francouzským celkem. Autorem branky byl Javier Pastore. PSG posílil výhrou postupové plány, naopak Slovan, v jehož sestavě nastoupili i Jiří Kladrubský a Ivo Táborský, už má pouze teoretickou šanci na konečné třetí místo ve skupině F.

Ve skupině C už je rozhodnuto o obou postupujících. Eindhoven i Legia Varšava ale před rozhodujícím krokem váhavě přešlapovaly. Nizozemský klub na své půdě dokonce prohrával s Hapoelem Tel Aviv už 1:3, ale v závěrečné půlhodině vyrovnal. Postupový gól na konečných 3:3 dal tři minuty před koncem Strootman, hosté v té době hráli v deseti po vyloučení Gordana.

Legia bez Michala Hubníka proti Rapidu Bukurešť také hrála v početní převaze, ale ani případná výhra jí v tu chvíli postup ještě nezajišťovala. Po vítězství 3:1 ji dál posunul až vyrovnávací gól v Eindhovenu.

Vaslui překvapila Sporting Lisabon

Sporting Lisabon poznal, jak nebezpečná může být na domácí půdě Vaslui, která vyřadila v předkole Spartu Praha. Rumunský klub sice nehraje na vlastním stadionu, ale po remíze s Curychem sebral v domácím azylu body i největšímu favoritovi ve skupině po vítězství 1:0. Domácí k výhře nasměroval už po půlhodině Denis Zmeu. Sporting tak přišel o dosud stoprocentní bilanci.

Tu si drží už pouze Anderlecht, který porazil 3:0 Sturm Štýrský Hradec i s pomocí Lukáše Marečka, který nastoupil v základní sestavě. Hosté poslední půlhodinu odehráli po vyloučení Feldhofera v deseti. Krok od postupu je ve stejné skupině také Lokomotiv Moskva, který vyhrál 3:1 na hřišti AEK Atény.

Čeští fotbalisté z Fulhamu tentokrát zůstali jen mezi náhradníky. Zdeněk Grygera a Marcel Gecov se alespoň mohli radovat z vysoké výhry 4:1 nad Krakovem, po které anglický klub výrazně zvýšil své postupové ambice ve skupině K. V ní již oslavilo postup Twente Enschede, které porazilo po boji 3:2 Odense. Vítězný gól vstřelil osm minut před koncem Fer.

Tottenham prohrál v Kazani

Ve skupině A Tottenham bez hlavního trenéra Harryho Redknappa, který je po menší operaci srdce, nevybojoval potřebnou výhru v Kazani. Po bezbrankovém poločase vstřelil Izraelec Natcho k radosti domácích fanoušků jediný gól utkání a oddálil vyřešení postupové tajenky nejméně na další kolo. Rubin se navíc posunul před Tottenham. V čele už je PAOK Soluň, bez potíží vyhrála na půdě slabého Shamrocku Rovers.

Besiktas Istanbul nastoupil proti Dynamu Kyjev s Tomášem Sivokem a už před přestávkou si vybojoval dvě velmi nadějné šance, ale vedoucí gól vstřelil až v 67. minutě hlavou po ostrém centru Egemen. Sivokův tým náskok udržel a rázem zvýšil své postupové naděje.

V základní sestavě Schalke dostal šanci i Jan Morávek, ale německý klub možnost postoupit propásl, protože s AEK Larnaka uhrál pouze bezbrankovou remízu.

V pozici podhrotového útočníka nastoupil za Austrii znovu Tomáš Jun, jehož tým musel dotahovat dvoubrankový náskok hostujícího Alkmaaru. To se mu podařilo a zápas skončil remízou 2:2 stejně jako předchozí souboj obou klubů.

4. kolo základních skupin fotbalové Evropské ligy:
Skupina A:
Rubin Kazaň - Tottenham 1:0 (0:0)
Branka: 56. Natcho. Rozhodčí: Meyer (Něm.).
Shamrock Rovers - PAOK Soluň 1:3 (0:3)
Branky: 51. Dennehy - 7. a 38. Salpingidis, 36. Fotakis. Rozhodčí: Kulbakov (Bul.).
Skupina B:
Vorskla Poltava - Standard Lutych 1:3 (1:2)
Branky: 5. Kurilov - 17. Seijas, 45.+4 Kanu, 74. Tchité. Rozhodčí: Kovařík (ČR).
FC Kodaň - Hannover 1:2 (0:0)
Branky: 67. N'Doye - 71. Schlaudraff, 74. Stindl. Rozhodčí: Braamhaar (Niz.).
Skupina C:
Legia Varšava - Rapid Bukurešť 3:1 (0:0)
Branky: 54. a 69. Radovič, 90.+4 Kucharczyk - 65. Filipe Teixeira. Rozhodčí: Johannesson (Švéd.). ČK: 80. Gol - 26. Alexa.
PSV Eindhoven - Hapoel Tel Aviv 3:3 (1:2)
Branky: 12. Wijnaldum, 59. Toivonen, 87. Strootman - 33. a 47. Tamuz, 10. Damari. Rozhodčí: Attwell (Angl.). ČK: 73. Gordana (Hapoel).
Skupina D:
Vaslui - Sporting Lisabon 1:0 (1:0)
Branka: 30. Zmeu. Rozhodčí: Jakobsson (Isl.).
Lazio - FC Curych 1:0 (0:0)
Branka: 62. Brocchi. Rozhodčí: Kukulakis (Řec.).
Skupina E:
Maccabi Tel Aviv - Stoke 1:2 (0:0)
Branky: 90.+1 Colautti - 51. Whitehead, 64. Crouch. Rozhodčí: Gomes (Portug.).
Besiktas Istanbul - Dynamo Kyjev 1:0 (0:0)
Branka: 67. Korkmaz. Rozhodčí: Skjerven (Nor.).
Skupina F:
Salcburk - Athletic Bilbao 0:1 (0:1)
Branka: 37. Herrera. Rozhodčí: Todorov (Bul.).
Paris St. Germain - Slovan Bratislava 1:0 (0:0)
Branka: 63. Pastore. Rozhodčí: Courtney (Sev. Ir.).
Skupina G:
Metalist Charkov - Malmö 3:1 (0:0)
Branky: 46. a 56. Taison, 90. Fininho - 66. Ranégie. Rozhodčí: Jug (Slovin.).
Austria Vídeň - AZ Alkmaar 2:2 (0:2)
Branky: 58. Ortlechner, 61. Barazite - 19. Elm z pen., 44. Wernbloom. Rozhodčí: Chapron (Fr.).
Skupina H:
Sporting Braga - Maribor 5:1 (3:0)
Branky: 4. Lima, 7. Alan, 36. Elderson, 85. Paulo Vinicius , 90.+1 Mérida - 62. Volaš. Rozhodčí: Trattu (Kypr).
Birmingham - FC Bruggy 2:2 (0:2)
Branky: 55. Beausejour, 74. King z pen. - 39. Meunier, 44. Akpala. Rozhodčí: Borski (Pol.).
Skupina I:
Celtic Glasgow - Rennes 3:1 (2:1)
Branky: 30. a 43. Stokes, 82. Hooper - 2. Mangane. Rozhodčí: Paixao (Portug.). ČK: 86. M’Vila (Rennes).
Atlético Madrid - Udine 4:0 (3:0)
Branky: 7. a 12. Adrián, 37. Diego, 67. Falcao. Rozhodčí: Vad (Maď.).
Skupina J:
Schalke 04 - AEK Larnaka 0:0
Rozhodčí: Kaasik (Est.).
Steaua Bukurešť - Maccabi Haifa 4:2 (2:2)
Branky: 64. a 84. Tanase, 13. Leandro Tatu, 28. F. Costea - 36. Mešumar, 40. Katan. Rozhodčí: Blom (Niz.). ČK: 62. F. Costea.
Skupina K:
Twente Enschede - Odense 3:2 (2:1)
Branky: 35. vlastní Hoegh, 37. Landzaat, 82. Fer - 11. a 62. Fall. Rozhodčí: Hategan (Rum.)
Fulham - Wisla Krakov 4:1 (2:1)
Branky: 30. a 57. Johnson, 5. Duff, 79. Sidwell - 9. Kirm. Rozhodčí: Özkahya (Tur.).
Skupina L:
AEK Atény - Lokomotiv Moskva 1:3 (0:0)
Branky: 60. Leonardo z pen. - 50. Glušakov, 72. Maicon, 80. Ignatěv. Rozhodčí: Collum (Skot.).
Anderlecht - Sturm Štýrský Hradec 3:0 (1:0)
Branky: 23. Gillet, 74. Suárez, 81. De Sutter. Rozhodčí: Masiah (Izr.). ČK: 59. Feldhofer (Sturm).