České děti nejsou shnilé ovoce! Omluvte se, žádá Skoty ministr zahraničí

4. října 2021 12:23 - Praha
(Aktualizováno: 4. října 2021 13:24)

Kauza údajného rasismu během zápasu druhého kola Evropské ligy mezi Spartou a skotským Glasgow Rangers pokračuje na diplomatické rovině. Ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD) požaduje omluvu od Skotské fotbalové asociace, nebo jasný distanc od slov jejího pracovníka, který přirovnal dětské fanoušky na zápase ke shnilému ovoci. Požadavek na omluvu Kulhánek sdělil britskému velvyslanci v Praze Nicku Archerovi, kterého si na pondělí předvolal.

ČTK

"Záleží mi na britsko-českých vztazích a mrzí mě, že je zaměstnává politováníhodný výrok pracovníka Skotské fotbalové asociace, který přirovnal české občany a české děti ke zkaženému ovoci. A po něm následovala obvinění v britských médiích a na sociálních sítích, že těch deset tisíc dětí, které se minulý čtvrtek zúčastnily zápasu, jsou snad rasisté. K tomu nelze mlčet, nebo to přehlížet," uvedl Kulhánek na brífinku po jednání s Archerem.

Ministr proto prostřednictvím velvyslance žádá od skotského svazu omluvu. "Informoval jsem pana velvyslance o rozhořčení, které vyjádření činovníka skotské asociace způsobilo napříč celou českou společností. Chápu, že sportovní utkání přináší emoce, které se mohou přenést mimo hřiště. I to má ale hranice a nemůže přerůst do xenofobních urážek namířených na nezletilé děti," upozornil Kulhánek. "Požádal jsem pana velvyslance, aby tlumočil naši žádost skotské asociaci o omluvu, případně o jednoznačný distanc od osoby, která veřejně přirovnala české děti ke shnilému ovoci," dodal.

Rangers žalují na Spartu u UEFA. Gerrard si na Letné rasismu nevšiml, teď mluví jinak

„Celá záležitost je o to ostudnější, že toto přirovnání použil člověk odpovědný v rámci asociace za rovnoprávnost a diverzitu. Minulý čtvrtek se na hřišti pohybovalo mnoho hráčů různých národností a barvy pleti. Žádný se nestal terčem rasismu. Nevole projevená po vyloučení jednoho z hráčů neměla nic společného s jeho barvou pleti, ale s konflikty s českými hráči v minulosti. Takové emoce patří k fotbalu všude na světě, s rasismem ale nemají nic společného," podotkl Kulhánek.

Další česká ohavnost! referují v Británii o dění na Spartě. I sudí Kamarovi ublížil, píší

Jak rychle by měli Skotové na ministrovu výzvu zareagovat, ale není jasné. "Lhůtu jsem panu velvyslanci nedával. Považuji tu záležitost za velmi závažnou a věřím, že se k tomu skotský svaz postaví čelem," dodal Kulhánek.

Kamarův právník rozdmýchal vášně

Sparta měla minulý týden hrát s Rangers před prázdnými tribunami v rámci trestu svých fanoušků při kvalifikaci o Ligu mistrů proti Monaku. Letenští se nicméně rozhodli využít výjimky UEFA a pozvali na zápas deset tisíc dětských fanoušků s doprovodem. Jejich reakce na hráče tmavé pleti Glena Kamaru posléze britská média, trenér Rangers Steve Gerrard i Kamarův právník odsoudili jako rasistické.

Mladí fanoušci dávali najevo svou averzi k finskému záložníkovi tmavé pleti, který v březnovém osmifinále Evropské ligy proti Slavii obvinil obránce Ondřeje Kúdelu z rasistické urážky.

Kamarův právní zástupce Aamer Anwar ihned po čtvrtečním utkání na Spartě obvinil dětské fanoušky z rasismu a slovně zaútočil i proti Praze. Posléze se k němu přidala některá skotská média i trenér Rangers Steven Gerrard.

Vůči Anwarovi nicméně české zamini vystupovat nebude. "Zde bych viděl spíš prostor pro aktivitu Fotbalové asociace ČR nebo českých klubů," řekl Kulhánek, jehož v sobotu podpořil i premiér Andrej Babiš (ANO). Na sociálních sítích uvedl, že z přístupu skotských médií je mu smutno.

pn, ČTK, Sport.cz

Časová osa: Evropská liga UEFA 2021/22

Fotbal na Sport.cz

Na Sport.cz najdete pravidelné novinky a názory expertů ze světa fotbalu. Od domácí Fortuna ligy přes evropské poháry a zahraniční soutěže, jako je Premier League, La Liga, Serie A nebo Bundesliga, až po zápasy české fotbalové reprezentace, která momentálně bojuje v kvalifikaci na MS 2022 v Kataru.

Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..