Kamarův skandál s Čechy má ve Skotsku následky. Ve hře jsou drakonické tresty

6. října 2021 15:44 - Glasgow/Praha

Ve Skotsku mají kauzy kolem záložníka Glasgow Rangers Glena Kamary z konfrontací s českými zástupci obrovský ohlas a také dalekosáhlé důsledky. Skotská fotbalová asociace SFA oznámila, že podle plánu na nový disciplinární řád by měl hráč usvědčený z rasistického či homofobního jednání na domácí profesionální scéně dostat až roční distanc.

 

Vlastimil Vacek, Právo

Kamara obvinil z rasistické nadávky v jarním utkání Evropské ligy obránce Slavie Ondřeje Kúdelu. Byť se na veřejnost nikdy nedostal žádný nezpochybnitelný důkaz o tomto tvrzení, českého stopera uznala UEFA vinným a potrestala ho distancem na 10 zápasů.

Rovněž napříč celým Skotskem nepanovaly žádné pochybnosti o Kúdelově vině a na podporu Kamary se sešikovaly všechny ligové kluby. Výsledkem této iniciativy má být i nový disciplinární řád.

„Po incidentu s Glenem Kamarou, jsme se sešli na protirasistickém shromáždění, jehož výsledkem je celá řada změn v dosavadním přístupu k našemu sportu," řekl listu Herlad Scotland svazový manažer pro diverzitu a inkulzi David McCardle.

TK ministra zahraničí Jakuba Kulhánka po jednání s britským velvyslancem v ČR

ČTK

„Náš antidiskriminační plán byl právě schválen. Obsahuje 40 různých inovací, který bychom rádi zavedli. Celé to začalo aférou s Glenem Kamarou. Na jaře jsem se sešli na jednání, kde jsem se chtěli podívat na pravidla kolem diskriminace na hřišti. Pravidla se budou zpřísňovat, už to celé finalizujeme. V zásadě jde o to, že za rasismus a homofobii na hřišti bude minimální trest desetizápasový distanc, horní hranicí bude ale až roční trest," dodal McCardle.

Ve Skotsku tak pod jeho mínění bude platit v tomto ohledu nepřísnější legislativa v Evropě. Záměrem je prý udávat v tomto ohledu tón.

Skotská asociace v této souvislosti podpořila i poradce pro diverzitu Marvina Bartleyho, který u českých fanoušků nechvalně proslul tweetem, v němž po nedávném zápase Rangers na Spartě přirovnával české děti ke zkaženému ovoci.

Podle skotské strany totiž desítka tisíc dětí na tribunách páchala rasismus opět vůči Kamarovi.

Evropská liga 2021/22: Program soutěže, zápasy Sparty a další informace

„Takhle to vypadá pokaždé, když promluvíte o diskriminaci. To mě ale nikdy nezastaví, bojuji za nás za všechny, aby se s námi jednalo rovnoprávně," napsal Bartley k ukázkám rasistických urážek adresovaných jeho osobě na sociálních sítích.

Na jeho tweet zareagovala hráčská unie s výrazem podpory: „Stojíme za tebou Marvine."

roj, Sport.cz

Fotbal na Sport.cz

Na Sport.cz najdete pravidelné novinky a názory expertů ze světa fotbalu. Od domácí Fortuna ligy přes evropské poháry a zahraniční soutěže, jako je Premier League, La Liga, Serie A nebo Bundesliga, až po zápasy české fotbalové reprezentace, která momentálně bojuje v kvalifikaci na MS 2022 v Kataru.

Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..