Rubriky:

Evropská liga

Kvůli korupční kauze si Olomouc nezahraje Evropskou ligu, dostane šanci Boleslav?

20. června 2012 14:06 - Olomouc
(Aktualizováno: 20. června 2012 14:28)

Odvolací komise UEFA dnes rozhodla, že fotbalisté Sigmy Olomouc nebudou hrát evropské poháry v ročníku 2012/13 kvůli disciplinárnímu trestu od Fotbalové asociace ČR (FAČR) za účast v korupční aféře s Bohemians Praha.

 

Milan Malíček, Právo

„Takový verdikt si naši zástupci přímo v sídle UEFA skutečně vyslechli. Jsme tím nesmírně zklamáni, neboť potrestáni jsme byli za údajnou korupci, která prokázána nebyla a u soudu tento případ stále ještě není pravomocně ukončen. Těšili jsme se hráčsky i nějakou logistikou, ale bohužel, máme smůlu," řekl Právu ve středu odpoledne šéf Sigmy Josef Lébr s tím, že rozhodnutí UEFY podle něj na klub žádný dopad mít nebude.

Sigma se proti výroku odvolací komise UEFA odvolávat nehodlá, prý by tím mohla ohrozit případnou účast náhradního českého týmu v EL. "Je důležité, aby počet českých zástupců zůstal stejný. Není čas, za pár dní se losuje. Pokud bychom se odvolali, celé by se to tím zablokovalo. Navíc málokdy dojde k tomu, aby se vyhovělo odvolání," podotkl k tomu pro ČTK místopředseda představenstva Jaromír Gajda.

Olomouc v květnovém finále domácího poháru porazila Spartu 1:0 a vybojovala si tím účast ve třetím předkole EL. Už před zápasem ale nebylo jisté, zda by ji UEFA do druhé nejprestižnější klubové soutěže pustila. Evropská fotbalová unie totiž uplatňuje pravidlo, podle něhož nesmí hrát evropské poháry týmy, které měly potíže s korupcí. Loni na to doplatil Fenerbahce Istanbul, který byl těsně před losem vyřazen z Ligy mistrů.

„Kromě hráčů, kteří přišli o možnost ukázat se v Evropě, to odnesou jen fanoušci, kteří tak nebudou moci vidět na vlastní oči atraktivní soupeře. My jim to ale v příští sezóně vynahradíme. Věříme v sílu našeho mužstva a v to, že se i v nadcházejícím ligovém ročníku do nějaké evropské soutěže probojujeme," dodal Lébr.

Olomouc pyká za korupční kauzu, která se táhne do roku 2009. Hanáci tehdy v posledním ligovém kole porazili Bohemians Praha 3:0 a zajistili si účast v pohárech. Šéf střížkovského klubu Karel Kapr o mnoho měsíců později obvinil brankáře Sigmy Petra Drobisze, že se pokusil hostující hráče podplatit částkou 300 tisíc korun.

Celá kauza se dlouhou dobu táhla, disciplinární komise FAČR nakonec potrestala obě strany. Olomouc dostala pokutu čtyři milióny korun a v tabulce jí bylo odečteno devět bodů. Přesto se Hanáci v uplynulé sezóně dokázali v nejvyšší soutěži zachránit.

Petr Marek, ČTK, Sport.cz, Právo

Časová osa: Evropská liga

Filtr článků - Evropská liga


Liga mistrů 2020/21

Liga mistrů 2020/21 začíná 20. října prvními osmi zápasy, o vítězi se rozhodne 29. května 2021. Finálový zápas bude hostit Atatürkův olympijský stadion v Istanbulu. Obhájcem titulu je německý gigant Bayern Mnichov.

Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..