AS Řím - Fiorentina 0:3AS Řím podlehl Fiorentině a končí v osmifinále Evropské ligy

Řím

Fotbalisté AS Řím doma prohráli v odvetném osmifinále Evropské ligy s Fiorentinou 0:3 a přes slibnou úvodní remízu 1:1 v soutěži končí. Everton na hřišti Dynama Kyjev utrpěl debakl 2:5 a po domácí výhře 2:1 je rovněž vyřazen. Poprvé po 22 letech tak bude ve čtvrtfinále evropských pohárů chybět anglický klub.

Gonzalo Rodriguez z Fiorentiny (vpravo) se raduje z gólu proti AS Řím.

Řím nezlomil trápení ze Serie A, kde vyhrál jediné z posledních deseti utkání. Fiorentina rozhodla o triumfu nad italským rivalem už v úvodní půlhodině, během níž se prosadili Rodríguez z penalty, Alonso a Basanta.

Kanonýr Evertonu Lukaku sice ještě v 29. minutě zareagoval na Jarmolenkovu vedoucí trefu, ale zbytek zápasu v Kyjevě ovládli domácí. Do konce poločasu zvýšili na 3:1 Teodorczyk a Veloso, po změně stran přidali další branky Dynama Gusev a Antunes po přihrávce bývalého libereckého záložníka Rybalky. Hosté se v závěru vzmohli jen na korigující gól Jagielky.

Neapol uhrála v Moskvě proti Dynamu bezbrankovou remízu, která jí po domácím vítězství 3:1 k postupu stačila. Neapolští si zahrají čtvrtfinále poprvé od roku 1989, kdy tehdejší Pohár UEFA vyhráli.

Dněpropetrovsk po prodloužení prohrál v Amsterodamu s Ajaxem 1:2, ale díky gólu na soupeřově hřišti a domácí výhře 1:0 postoupil do čtvrtfinále. Na lavičce hostů zůstal náhradní brankář Laštůvka, jeho český spoluhráč Mazuch nehrál kvůli zranění.

Obhájce trofeje Sevilla i podruhé ovládl španělský souboj s Villarrealem. Po venkovní výhře 3:1 svěřenci Unaie Emeryho zvítězili před svým publikem 2:1.

Postup do čtvrtfinále si pohlídal také Wolfsburg, jenž porazil Inter Milán na jeho stadionu 2:1. Druhý celek německé ligy doma před týdnem vyhrál 3:1.

V osmifinále končí rovněž Besiktas, který bez rekonvalescenta Sivoka v Istanbulu podlehl Bruggám 1:3 a nezvrátil úvodní výsledek 1:2. Zenit Petrohrad na půdě FC Turín sice prohrál 0:1, ale vzhledem k domácímu triumfu 2:0 mohl slavit postup.

Odvetné zápasy osmifinále fotbalové Evropské ligy:
Dynamo Moskva - Neapol 0:0
První zápas 1:3, postoupila Neapol.
AS Řím - Fiorentina 0:3 (0:3)
Branky: 9. G. Rodríguez z pen., 18. Alonso, 22. Basanta. ČK: 88. Ljajič (Řím). První zápas 1:1, postoupila Fiorentina.
Dynamo Kyjev - Everton 5:2 (3:1)
Branky: 21. Jarmolenko, 35. Teodorczyk, 37. Veloso, 56. Gusev, 76. Antunes - 39. Lukaku, 82. Jagielka. První zápas 1:2, postoupilo Dynamo.
Besiktas Istanbul - Club Bruggy 1:3 (0:0)
Branky: 48. Ramon Motta - 80. a 90. Bolingoli-Mbombo, 61. De Sutter. ČK: 90.+2 Sahan (Besiktas). První zápas 1:2, postoupily Bruggy.
Inter Milán - Wolfsburg 1:2 (0:1)
Branky: 71. Palacio - 24. Caligiuri, 89. Bendtner. První zápas 1:3, postoupil Wolfsburg.
FC Sevilla - Villarreal 2:1 (0:0)
Branky: 69. Iborra, 83. D. Suárez - 73. G. Dos Santos. ČK: 77. Bailly (Villarreal). První zápas 3:1, postoupila Sevilla.
FC Turín - Zenit Petrohrad 1:0 (0:0)
Branka: 90. Glik. První zápas 0:2, postoupil Zenit.
Ajax Amsterodam - Dněpr Dněpropetrovsk 2:1 po prodl. (1:0, 0:0)
Branky: 60. Bazoer, 117. Van der Hoorn - 97. Konopljanka. První zápas 0:1, postoupil Dněpropetrovsk.