Zpátky v Řecku. Ščasný přivedl Spartu do svého druhého domova

17. září 2015 08:16 - Tripolis

Termínu druhý domov se brání, Kypr a Řecko za něj ovšem de facto považuje. Pravidelně sem jezdí na dovolenou, má tady spoustu kamarádů a známých. „Obě země mi hodně přirostly k srdci,“ usmívá se Zdeněk Ščasný, trenér fotbalistů Sparty. Zápas Evropské ligy Asteras - Sparta se hraje večer od 21:05 SEČ, přímý přenos vysílá ČT sport, on-line reportáž na Sport.cz.

 

Vlastimil Vacek, Právo

Když končil hráčskou kariéru, získal angažmá v kyperské Derynii, klubu pendlujícím mezi první a druhou ligou. Druhý rok už působil jako hrající trenér a jak sám hodnotí, Kypr mu změnil celý život. Mimo jiné mu otevřel cestu také k angažmá v Řecku. Nejprve v OFI Kréta, potom v Panathinaikosu (2004/05). Český trenér na lavičce aténského velkoklubu - a nejen to. V Lize mistrů s ním dvakrát remizoval s Arsenalem nebo hladce porazil Eindhoven. „To pro mě bylo v trenérské kariéře zatím nejvíc. Určitě."

Spartu letos do Ligy mistrů nedovedl, los Evropské ligy však trenérovi vedle favorizovaného Schalke přihrál hned dvě jeho oblíbené štace - kyperskou Nikósii a řecký Asteras Tripolis. Právě na Peloponésu dnes večer Pražané základní skupinu rozehrají.

„Hned po losu jsem měl z Řecka spoustu telefonátů. Ozývají se novináři i moji kamarádi, s nimiž udržuji kontakty a konzultuji spoustu věcí z fotbalového prostředí. Žádné velké hecování z jejich strany nečekám, máme hodně přátelské vztahy," líčí.

Z rozpočtu Olympiakosu mrazí...

V Řecku by se samozřejmě rád ukázal. „Panathinaikos neřadím výš než Spartu. Zázemím to jsou naprosto srovnatelné kluby, byť blázinec okolo a temperament diváků je v Řecku trochu jiný," poukazuje Ščasný. „Nedovolím si srovnávat českou ligu s řeckou. Jejich první pětka by u nás samozřejmě taky byla nahoře. A třeba z rozpočtu takového Olympiakosu nás Čechy mrazí..."

Asteras nepatří ke gigantům, určitě však k lepším řeckým klubům. „Vím, že pro české fanoušky nejsou soupeři z Řecka a Kypru úplně atraktivní. My jejich kvalitu nevnímáme, ale já vím, že ji mají," upozorňuje před prvním duelem.

„Asteras je periferní klub z Peloponésu. Když jsem tady byl, šel ze čtvrté ligy do třetí a můj kamarád v něm budoval akademii, takže přesně vím, o čem to bylo. Nemají velké divácké zázemí, ale rozhodně nesmíme nic podcenit. Na to mě upozorňují i mí velcí kamarádi," zdůrazňuje. „Jinak ale vidí každý náš zápas a ujišťují mě, že kvalita by měla být na naší straně," je Ščasný před krátkým návratem na řeckou scénu optimistou.

Pavel Dosadil (Tripolis), Sport.cz

Jak dopadne zápas Evropské ligy mezi Asterasem Tripilos a Spartou?


Časová osa: Evropská liga

Filtr článků - Evropská liga


Liga mistrů 2020/21

Liga mistrů 2020/21 začíná 20. října prvními osmi zápasy, o vítězi se rozhodne 29. května 2021. Finálový zápas hostí Atatürkův olympijský stadion v Istanbulu. Obhájcem titulu je německý gigant Bayern Mnichov.

Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..