"Dopingový" doktor Fuentes prý pomáhal Barceloně i Realu

7. prosince 2006 20:28 - PAŘÍŽ

Lékař Eufemiano Fuentes, jeden z mužů v centru španělského dopingového skandálu, nespolupracoval pouze s cyklisty. Ve čtvrtečním vydání francouzského listu Le Monde zopakoval, že pomáhal i španělským atletům, tenistům či fotbalistům, nevyjímaje slavné velkoluby Barcelonu a Real Madrid.

Fuentes jména klubů či osob, kterým pomáhal, neuvedl; napsal je Le Monde na základě lékařových dokumentů. Podle listu spolupracoval Fuentes i s kluby FC Valencie a Betis Sevilla, oba však okamžitě kontakt s kontroverzním lékařem popřely. Dnes odpoledne totéž udělala vedení Barcelony a Realu.

"Fotbalové federaci i UEFA jsme vždy k dispozici ke kontrolám i neohlášeným testům. Nemáme co skrývat, nic jsme neudělali," řekl na dnešní tiskové konferenci brazilský útočník Realu Ronaldo.

Barcelona se nařčení může bránit soudní cestou

"Real Madrid nemá žádné spojení s Eufemianem Fuentesem a nikdy neměl," prohlásil mluvčí Realu. "Žádný z našich hráčů nemůže jít k cizímu doktorovi bez svolení klubu a žádný hráč nežádal o povolení, aby se u něho mohl léčit," dodal. Barcelona ve svém prohlášení uvedla, že se nařčení může bránit soudní cestou.

Podle Le Mondu však nepracoval Fuentes přímo s jejich hráči, ale dával rady týmovým lékařům. Na přímou otázku, s jakými týmy pracoval, však lékař neodpověděl.

"Nemůžu to říct, protože mi vyhrožují smrtí," řekl Fuentes. "Bylo mi řečeno, že když prozradím určité věci, já i moje rodina budeme mít vážné problémy. Varovali mě třikrát a víckrát už to dělat nemusejí," dodal doktor bez dalších podrobností.

Operación Puerto

Fuentes je od května, kdy dopingová aféra obřích rozměrů vyšla na světlo, vyšetřován pouze v souvislosti s cyklistikou. Sám však několikrát uvedl, že spolupracoval i s jinými sportovci. Takzvaná "Operación Puerto" začala před více než půl rokem razií na mnoha místech v Madridu a v Zaragoze, kde policisté našli množství anabolických steroidů, přístroje na transfuzi krve a více než sto balíčků zmražené krve.

Skandál měl velký dopad i na Tour de France, z níž byly těsně před startem vyřazeny hvězdy Jan Ullrich, Ivan Basso a Francisco Mancebo, kteří měli patřit mezi Fuentesovy klienty. Sám lékař vždy popíral, že by se provinil proti "veřejnému zdraví", sportovcům prý právě naopak zdraví zachraňoval.

ČTK

Fortuna liga 2020/2021

Fortuna liga startuje 22. 8. 2020 za účasti osmnácti týmů. Na podzim se odehraje patnáct kol. Prvoligovými nováčky jsou Pardubice a Brno. Kvůli koronavirovým opatřením se mění formát ligy. Hraje se bez nadstavby.