Trenér Prestonu si pochvaluje Perglovu univerzálnost

31. ledna 2007 21:31 - PRESTON

Až do úterý znali fanoušci českého fotbalu severoanglické město Preston jen podle toho, že tam začala před jedenácti lety cesta národního týmu do finále mistrovství Evropy. Nyní ale skromný třetí tým druhé anglické ligy upoutal pozornost angažováním bývalého sparťanského obránce Pavla Pergla. Trenér Paul Simpson mu slibuje, že od něj dostane možnost prokázat svůj talent.

 

PRÁVO/Václav Jirsa

Zatím si pochvaluje jeho univerzálnost a zkušenosti z evropských pohárů. Nečekaná anabáze téměř zapomenutého hráče začala minulý týden. "Pavel absolvoval třídenní testy v klubu, kde ho doprovázel za naši agenturu Jiří Rosický," vysvětlil hráčův manažer Pavel Paska, jak začal jeden z málo očekávaných přestupů.

Zkouška fotbalisty, kterému skončila koncem roku hráčská smlouva ve Spartě, byla úspěšná a Simpson si zatím výkonnost devětadvacetiletého hráče nemůže vynachválit. "Kdo odehrál tolik pohárových zápasů za Spartu Praha, nemůže být špatný," řekl Simpson britským médiím a připomněl, že pražský klub bývá pravidelným účastníkem Ligy mistrů.

Na tréninku ho obránce zaujal svou vitalitou a univerzálností. Pergl ale ví, že ze sebe musí dostat maximu, aby uspěl. "Bylo pro mě hodně složité zaujmout i proto, že jsem půl roku nehrál žádný zápas. Pouze jsem trénoval ve sparťanském třetiligovém béčku," upozornil Pergl, že s ním Sparta už po jeho návratu z loňského hostování v Dynamu Drážďany nepočítala.

Začínal společně s Tomášem Rosickým

Teď má před sebou nečekaně optimistickou budoucnost, protože jeho nový klub se drží na třetím místě druhé anglické ligy a postup mezi elitu má na dosah. Pokud by se to podařilo a klub by v létě na něj uplatnil opci, mohl by se Pergl potkávat od podzimu na trávníku jako protihráč třeba i s Tomášem Rosickým. Společně začínali s fotbalem v pražských Kompresorech a později zamířili do Sparty Praha.

Pergl by v Prestonu nemusel být jen do počtu, Simpson ho pravděpodobně postaví už do sobotního ligového duelu na hřišti Sheffieldu Wednesdey. "Jsem příjemně překvapen, co jsem od něj dosud viděl. Fyzicky je připraven velmi dobře a pokud na sobě bude pracovat, může ještě hodně ukázat," uvedl kouč na klubovém webu, kde vyzdvihl i Perglovu pozitivní povahu.

Jednu výtku ale vůči českému hráči přece jen adresoval: Pergl neumí příliš dobře anglicky, a tak hned od klubu nafasoval učebnici a čeká ho v tomto směru hodně práce. V kabině se ale dorozumí, protože o něco lépe ovládá italštinu, a tak ho dostal na starost útočník Daniele Dichio, jenž kdysi působil v Lecce.

ČTK

Fotbal na Sport.cz

Na Sport.cz najdete pravidelné novinky a názory expertů ze světa fotbalu. Od domácí Fortuna ligy přes evropské poháry a zahraniční soutěže, jako je Premier League, La Liga, Serie A nebo Bundesliga, až po zápasy české fotbalové reprezentace, která momentálně bojuje v kvalifikaci na MS 2022 v Kataru.