Živě

Skotsko pláče! Zemřela fotbalová legenda

23. dubna 2019 14:33 - Glasgow/Praha

Celtic Glasgow se halí do smutku. Bývalý kapitán slavného fotbalového klubu Billy McNeill zemřel. Bylo mu 79 let. „Řadu let už trpěl demencí a statečně bojoval až do konce. Ukázal odolnost a sílu ducha stejně jako během celého svého života,“ stojí v prohlášení rodiny fotbalisty.

 

Anonymous, ČTK/AP

Bývalý obránce skotského celku se do fotbalových dějin zapsal zejména tím, že byl vůbec prvním Britem, který zvedl nad hlavu trofej pro vítěze Poháru mistrů evropských zemí. Stalo se tak v roce 1967, kdy s Celticem ve finále zvítězil nad Interem Milán. Pro skotský klub jde o historicky jediný triumf v této soutěži, která byla později nahrazena Ligou mistrů.

Za Celtic McNeill nastupoval celou svou seniorskou kariéru, konkrétně osmnáct sezon, během nichž jej dovedl k devíti ligovým titulům. Po skončení své kariéry Celtic dvakrát trénoval, manažerské angažmá si vyzkoušel také v Aston Ville nebo Manchesteru City.

Billy McNeill na fotografii z roku 2007 s trofejí pro vítěze Evropské ligy.

Martin Cleaver, ČTK/AP

bak, Sport.cz

Časová osa: Evropské ligy

Filtr článků - Evropské ligy


EURO 2021

Evropský fotbalový svátek, jež byl kvůli koronaviru o rok odložen, začíná 11. června a končí 11. července 2021. Revoluční EURO pořádá hned 11 evropských zemí a poprvé se na něm představí video asistent rozhodčího (VAR). Česká reprezentace se v rámci skupiny D utká se Skotskem, Chorvatskem a Anglií, finále turnaje hostí londýnské Wembley.