Živě

Zemřel bývalý nizozemský fotbalový reprezentant Wim Suurbier

13. července 2020 11:35 - Amsterdam/Praha

Sportovní svět truchlí. Ve věku 75 let zemřel v neděli bývalý slavný nizozemský fotbalový reprezentant Wim Suurbier. Prototyp moderního obránce slavil největší úspěchy s Ajaxem, s nímž třikrát ovládl tehdejší Pohár mistrů evropských zemí. Dvakrát si zahrál ve finále mistrovství světa, ale v rozhodujících zápasech o zlato v letech 1974 i 1978 Nizozemci neuspěli.

 

Twitter@REredivisie

Podle agentury DPA utrpěl Suurbier v červnu mozkovou příhodu a od té doby pobýval na jednotce intenzivní péče amsterdamské nemocnice.

Rodák z Eindhovenu byl důležitým hráčem Ajaxu i nizozemské reprezentace, které v 70. letech díky "totálnímu fotbalu" válcovaly soupeře. V dresu amsterdamského celku si připsal přes 500 zápasů, později nastupoval za Schalke, Mety či několik amerických klubů. V USA po skončení hráčské kariéry působil i jako trenér.

Za Nizozemsko sehrál 60 zápasů a dal tři góly. Kromě dvou stříbrných medailí z MS se podílel i na bronzu z Eura 1976, kde Tulipány v semifinále vyřadili cestou k senzačnímu titulu českoslovenští fotbalisté.

mm, ČTK, Sport.cz

Časová osa: Evropské ligy

Filtr článků - Evropské ligy


Letní olympijské hry Tokio 2021

Kvůli koronaviru o rok přeložené letní olympijské hry v Tokiu začínají 23. července slavnostním zahájením a končí 8. srpna 2021 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 33 sportů 339 disciplín na 33 sportovištích, čeští reprezentanti obhajují jednu zlatou, dvě stříbrné a sedm bronzových medailí z olympiády v Riu.