Rubriky:

Evropské ligy

Kluby utratily v zimě přes 20 miliard, anglická Premier League je díky Číně poprvé v plusu

3. února 2017 09:38 - Praha

Rekord opět překonán. Evropské fotbalové kluby v zimním přestupním termínu, který pro většinu soutěží skončil v noci na středu, utratily nejvíce peněz v historii lednových transferů. Za posily vynaložily 780 miliónů eur (přibližně 21,1 miliardy korun), dosavadní maximum z loňského roku překonaly o 55 miliónů eur (1,5 miliardy korun).

 

Profimedia.cz

Jako tradičně nejvíc nakupovala Premier League, částka 278 miliónů eur (7,5 miliardy korun) je druhá nejvyšší v lednovém období. Pouze před šesti lety vynaložila anglická liga více prostředků, a sice o 13 miliónů eur (352 miliónů korun). Přesto se dostala poprvé v historii do plusu. Zásluhu na tom mají především mocné investice čínských klubů, které celkově utratily 186 milionů eur (téměř 7 miliard korun).

„Anglický fotbal zaznamenal ziskové přestupní okno, podle našich záznamů se něco takového ještě nikdy nestalo. Považuji to však za výjimku. Jde spíš o anomálii než o nový trend," citoval britský server BBC Dana Jonese z analytické společnosti Deloitte, která pohyb na přestupových trzích detailně monitoruje.

Oscar vládne přestupům

V kostce se dá říct, že černým číslům vděčí Premier League nejdražšímu lednovému transferu záložníka Chelsea Oscara (viz tabulka). Za 25letého Brazilce poslal šanghajský SIPG na Stamford Bridge 60 miliónů eur (1,6 miliardy korun).

Výdaje v anglické lize kupodivu táhly kluby z nižších pater tabulky, giganti podle Jonese vyčkávají na léto. V zimě si pořizovali mladé perspektivní fotbalisty, kteří se k nim připojí nejdříve v létě. „Velkým klubům se v zimě obtížně shánějí hráči, kteří by se stali okamžitě výraznými posilami. Za půl roku si to vynahradí. Předpokládám, že padne další rekord," prohlásil Jones.

Rušněji než obvykle bylo ve Francii, kluby Ligue 1 investovaly do posil 130 miliónů eur (3,5 miliardy korun). Největší přestup obstaral Paris St. Germain, německého reprezentačního záložníka Juliana Draxlera vykoupil z Wolfsburgu za více jak miliardu korun.

Klidný leden naopak zažila La Liga. Barcelona v tomto období tradičně „mlčí", Real s Atlétikem mají až do léta 2017 zakázané přestupy. Španělskou soutěž v zimním utrácení trumfla dokonce belgická liga.

NEJDRAŽŠÍ LEDNOVÉ PŘESTUPY  
1. Oscar Chelsea - SIPG Šanghaj 1600
2. Julian Draxler Wolfsburg - Paris SG 1084
3. Gabriel Jesus Palmeiras - Manch. City 867
4. Goncalo Guedes Benfica - Paris SG 813
5. Dimitri Payet West Ham - Marseille 794
6. Odion Ighalo Watford - Yatai 631
7. Morgan Schneiderlin Manch. United - Everton 621
8. Axel Witsel Petrohrad - Tchien-ťin 542
9. Leonardo Pavoletti Janov - Neapol 495
10. Alexandre Pato Villarreal - Tchien-ťin 488
Zdroj: transfermarkt.de  
Pozn.: uvedené částky ve sloupci vpravo jsou v miliónech korun.  
neu, Sport.cz

Časová osa: Evropské ligy

Filtr článků - Evropské ligy


Fortuna liga 2020/2021

Fortuna liga startuje 22. 8. 2020 za účasti osmnácti týmů. Na podzim se odehraje patnáct kol. Prvoligovými nováčky jsou Pardubice a Brno. Kvůli koronavirovým opatřením se mění formát ligy. Hraje se bez nadstavby.