Italské kluby se chystají na začátek odvolacího soudu

17. července 2006 17:15 - ŘÍM

Italské fotbalové kluby odsouzené v pátek za korupci dokončují své přípravy na odvolání proti trestům. Juventus, Lazio a Fiorentina, které byly přeřazeny do druhé ligy a budou jim odečteny body, i AC Milán, jenž vyvázl jen s odpočty, musejí své žádosti prodat nejpozději do středy. Odvolací soud v Římě by se měl jejich případy začít zabývat v pátek.

Italský fotbal nyní s největší pravděpodobností čeká několik týdnů či měsíců chaosu. Odvolací řízení by mělo skončit nejpozději do 26. července, aby svaz stihl v limitu stanoveném UEFA přihlásit italské kluby do evropských soutěží. Pokud rozhodnutí do té doby nepadne, předseda svazu Guido Rossi se bude řídit původním rozsudkem.

Na 27. srpna je navíc naplánován start nové sezóny první ligy. Představitelé soutěže už ale zvažují i další eventuality a v úvahu prý připadá posunutí začátku Serie A až o jeden měsíc.

Odvolání proti trestům nechystají jen postižené kluby, spokojen s rozsudky není ani státní zástupce Stefano Palazzi. Ten pro Juventus požadoval přeřazení až do třetí ligy, pro AC Milán chtěl sestup do Serie B. Nelíbí se mu také, že pět z osmi obviněných rozhodčích vyvázlo bez trestů.

Nespravedlivý trest

Nový výkonný ředitel Juventusu Givanni Cobolli Gigli označil trest pro turínský klub, který přišel i o mistrovské tituly z posledních dvou sezón, za nespravedlivý. Své odvolání prý klub podá v úterý a zaměří se především na zrušení či alespoň zmírnění odpočtu 30 bodů v nadcházející sezóně. Tak vysoké manko by Juventusu prakticky znemožnilo okamžitý návrat mezi elitu.

Juventusu přitížilo, že jeho manažer Luciano Moggi je hlavní postavou skandálu. Lazio a Fiorentina se chtějí ve svém odvolání soustředit na zrušení rozhodnutí o nuceném sestupu do druhé ligy, nelíbí se jim ani bodové odpočty. Argumentovat hodlají tím, že se neprovinily o nic víc než AC Milán. Ten se odvolá proti odpočtu 44 bodů z minulé sezóny, který ho připravil o start v Lize mistrů.

Mistr světa z roku 1982 Marco Tardelli, jenž je členem správní rady Juventusu, tvrdí, že Milán unikl přísnějšímu trestu díky politickým kontaktům a výhrůžkám jeho majitele, bývalého premiéra Silvia Berlusconiho. Tardelli požaduje, aby soud poslal i AC do druhé ligy. "Je to podlý člověk. Místo aby se staral o problémy svého klubu, obviňuje ostatní," zareagoval AC Milán na Tardelliho prohlášení.

Juventus hodlá minimalizovat ztráty a podle některých zdrojů už hodil přes palubu bývalého manažera Moggiho. Podle oficiálního prohlášení bude klub funkcionáře žalovat o náhradu škody. K soudu chce dát i bývalého výkonného ředitele Antonia Girauda. Oba za svou roli v aféře dostali zákaz působení ve fotbale na pět let a pokuty.

Moggi reagoval protiútokem

Osmašedesátiletý Moggi okamžitě zareagoval protiútokem. "Tento skandál v italském fotbale nic nezměnil. Ze zaprášeného domu vymetli dvě zrnka písku, mne a Girauda, a teď tvrdí, že je ten dům čistý," prohlásil dnes Moggi v rozhovoru pro list La Repubblica. Soud podle něho nebyl spravedlivý a chystá proto odplatu. "Vrátím se a zveřejním jistá jména," prohlásil.

Podle italských odborníků se ovšem nedá čekat, že by odvolání byla úspěšná a předpokládají, že tribunál především od přeřazení do nižších soutěží neustoupí. Pokud kluby s odvoláním neuspějí, obrátí se s největší pravděpodobností na civilní soudy. Ale protože v posledních letech v Itálii zákony posílily nezávislost sportovních tribunálů, experti neočekávají, že by soudy situaci nějak zásadně zvrátily.

S velkým úspěchem nepočítá ani předseda Juventusu Cobolli Gigli. "Jako předseda a fanoušek stále doufám, že zůstaneme v Serii A. Za současné situace ale budeme spokojeni i s druhou ligou bez odpočtů," řekl s tím, že podle právníků by v tomto bodě mohlo odvolání uspět. "Zdůvodnění v rozsudku neospravedlňuje tak přísný trest," uvedl.

ČTK, Sport.cz

Časová osa: Evropské ligy

Fortuna liga 2020/2021

Fortuna liga startuje 22. 8. 2020 za účasti osmnácti týmů. Na podzim se odehraje patnáct kol. Prvoligovými nováčky jsou Pardubice a Brno. Kvůli koronavirovým opatřením se mění formát ligy. Hraje se bez nadstavby.

Patička stránky: