Češi možná EURO v televizi neuvidí! Práva jsou prý drahá, ale koupili je i ve Venezuele

15. listopadu 2011 19:16 - PRAHA

Čeští fotbalisté mají blízko k postupu na Euro 2012, ale jejich fanoušci stále nemají jistotu, že zápasy mistrovství Evropy uvidí. Vysílací práva turnaje, který se bude hrát v Polsku a na Ukrajině, totiž zatím nekoupila žádná z tuzemských televizí. Dosavadní jednání ztroskotala na požadované ceně, která převyšuje sto milionů korun. Ze zemí, jejichž týmy jsou na Euru nebo mají šanci na postup, jsou na tom podobně už jen Anglie a Francie.

 

Gleb Garanich, Reuters

Většina televizních práv je už dávno prodána a na přenosy z vrcholné události evropského fotbalu se mohou těšit i diváci v exotických zemích, jako je například Brunei nebo Venezuela. Český fanoušek však možná bude odkázán na německé (ARD/ZDF), polské (TVP) nebo rakouské (ORF) stanice. Slovensko vysílací práva také ještě nekoupilo.

UEFA spolu s Evropskou vysílací unií (EBU) původně za šampionát chtěly 130 milionů korun. Pak sice slevily asi o deset procent, ale i tak se tuzemským televizím cena zdá být přemrštěná. Šéf kanálu ČT4 Jiří Ponikelský ji v červnu označil za nemorální.

Pro ČT jsou práva drahá

"O práva na Euro 2012 máme zájem, ale na druhou stranu máme také určitý cenový limit, do kterého se musíme vejít. Cena je momentálně výrazně vyšší, než si můžeme dovolit," řekl dnes ředitel ČT Petr Dvořák.

Česká televize vysílala většinu evropských i světových fotbalových šampionátů. Za Euro v roce 2004 zaplatila 65 milionů, o čtyři roky později koupila Prima vysílací práva za zhruba sto milionů korun.

Ředitel Novasportu Marek Kindernay řekl, že o událost takového rozsahu má jím řízený kanál zájem, ale žádná konkrétní jednání zatím v nejbližší době v plánu nejsou. Prima současnou situaci kolem televizních práv odmítla jakkoli komentovat. Podle zdrojů z České televize by se mělo další kolo jednání uskutečnit v příštím týdnu.

ČTK

Časová osa: Kvalifikace ME 2012

Filtr článků - Kvalifikace ME 2012