Kapitán Finů vyřadil USA

ST. PAUL

Finále letošního hokejového Světového poháru bude bez amerických hokejistů. Stopku jim v semifinálovém duelu v St. Paulu vystavili hokejisté Finska. O výhře seveřanů 2:1 rozhodla až branka kapitána Saku Koivu tři minuty před koncem utkání.

První třetinu odehrály oba tým na ledě Xcel Energy Center bez gólu. Příležitostí ke skórování mnoho nebylo. Finové nedokázali využít dvě přesilové hry. První v sedmé minutě, kdy za hákování na trestnou lavici putoval Rafalski a druhou minutu před koncem třetiny, kdy sudí potrestali Američany za mnoho hráčů na ledě. Na gólmana Roberta Esche mířily jen čtyři střely. Naproti tomu Fin Miikka Kiprusoff likvidoval jen tři střely.

Problém s využitím přesilovky neměli ve druhé třetině Američané. Ve 12. minutě oslabil svůj tým Ruutu. Po minutě jeho faul potrestal volný Doug Weight Gomezově přihrávce. Do šaten tak se skleslými hlavami odcházeli Finové.

V úvodu závěrečné třetiny Saku Koivu ještě neměl přesnou mušku, ale v 46. minutě se již Finové dočkali. Po Numminenově střele se kotouč odrazil k Jokinenovi, který ho pohotově poslal za Escheho záda. Další možnost Suomi měl Tuomo Ruutu, jenže americký brankář včas zasáhl vyrážečkou.

Čekání na chybu soupeře se vyplatilo Finům. Saku Koivu zůstal osamocený u levé tyčky Escheho svatyně, dostal křižnou přihrávku od Väänänena a rozhodl. Finskému kapitánovi sice puk nejdříve utekl, ale pak ho stačil bleskurychle zasunout do branky. Šokovaní Američané dostali vzápětí výhodu přesilové hry po Bergově faulu, ale Kiprusoff dokazoval i při závěrečné power play své kvality. Poté, co letos dovedl Calgary do finále Stanleyova poháru, povedl se mu stejný kousek i na tomto prestižním turnaji.

Finsko - USA 2:1 (0:0, 0:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 46. Jokinen (Numminen, T. Ruutu), 57. S. Koivu (Väänänen) - 33. Weight (Gomez, Martin). Rozhodčí: Joanette (Kan.), Koharski (USA) - G. Devorski, Lazarowich (oba Kan.). Vyloučení: 4:4. Využití: 0:1. Diváci: 18 064.
Finsko: Miikka Kiprusoff - Numminen, Timonen, Berg, Salo, Lydman, Väänänen - Selänne, S. Koivu, Lehtinen - Jokinen, T. Ruutu, Peltonen - Eloranta, N. Kapanen, Hentunen - Nieminen, Hahl, J. Ruutu. Trenér: Raimo Summanen.
USA: Esche - Chelios, Klee, Leetch, Miller, Martin, Rafalski - Tkachuk, Modano, Guerin - Smolinski, Weight, Amonte - Drury, Gomez, J. Blake - Konowalchuk, Halpern, Langenbrunner. Trenér: Ron Wilson.