Kouč Jarolím si užil hobla, poté chválil Vlčka s Vaniakem

Fotbalová Slavia pronikla na šestý pokus mezi evropskou klubovou elitu. Ve středu večer postoupila do hlavní fáze Ligy mistrů přes nizozemský Ajax Amsterodam. O vítězství 2:1 v pražské odvetě se největší měrou zasloužila dvojice zkušených borců. Kapitán Stanislav Vlček vstřelil oba góly svého týmu, brankář Martin Vaniak bravurně zlikvidoval několik obrovských šancí soupeře.

Bezprostředně po závěrečném hvizdu z píšťalky dánského rozhodčího Larsena propukly na strahovském stadiónu nekončící oslavy. Hráče přímo na trávníku zasypali fanoušci v červeno-bílých barvách, úspěšný trenér Slavie Karel Jarolím dostal od svých svěřenců pověstného hobla. O několik desítek minut později již na tiskové konferenci v útrobách strahovského stadiónu sděloval novinářům bezprostřední dojmy z historického utkání.

„Hodnotíme-li celý dvojzápas, tak si za bojovný výkon zaslouží pochvalu celé mužstvo,“ vzdal hold svému týmu Jarolím i za důležitou výhru 1:0 v Nizozemí, vzápětí ale dodal: „Dnes měla Slavia v útoku Standu Vlčka a v bráně Martina Vanika, proto je tam, kde je.“ Zklamaný hostující kouč Henk ten Cate si byl také vědom důležité role slávistického gólmana: „Udělali jsme bohužel velké chyby. Jednou z nich bylo to, že jsme dovolili brankáři Slavie, aby se stal velkým hrdinou.“

Cate nesl porážku velmi těžce. Jedním z důvodu byl fakt, že amsterodamský Ajax bude mezi evropskou elitou chybět již podruhé za sebou. Minulý rok se totiž musel v předkole taktéž překvapivě sklonit před dánskou Kodaní. „Musíme to nazvat prohranou šancí. Pokud klub chce žít na mezinárodní úrovni, musí takovou šanci využít,“ zlobil se Cate a zlomeně dodal: „Udělali jsme vše, co bylo možné, ale nebylo to dost.“

Jarolím prožíval nejkrásnější chvíle kariéry

Dobře naladěný Jarolím byl naopak v naprosto odlišné náladě. Novináře zaskočil i vtipnou glosou na adresu zranění Vladimíra Šmicra: „Má svalové zranění, asi přehnal rozcvičku.“ Zkušený středopolař, který kvůli kartám musel vynechat i první zápas před čtrnácti dny v amsterodamské aréně, musel střídat již ve třinácté minutě. Po jednom ze soubojů se s bolestivou grimasou chytil za zadní stehenní sval. „Nechtěli jsme na hřiště poslat klasického záložníka, abychom nebyli příliš defenzivní. Proto jsme zvolili Milana Ivanu,“ komentoval nasazení slovenského útočníka Jarolím.

První branku utkání zařídil parádní střelou z otočky domácí kapitán Vlček. Tomu se přitom v nové sezóně převážně lepí střelecká smůla na paty. Vstřelený gól domácí ale rychle uvrhl z útočné euforie do přílišné defenzívy. Za ní slávisté zaplatili o deset minut později - po nádherném uvolnění Huntelaara vyrovnal nekompromisní levačkou nejnebezpečnější hráč Ajaxu Suárez. „Ustupovali jsme, couvali jsme a dávali tak soupeři příliš mnoho prostoru. Je možné, že vstřelená branka byla svým způsobem kontraproduktivní,“ mínil po utkání prostovlasý kouč "sešívaných".

V druhém poločase chtěli být domácí aktivnější a unikat do rychlých brejků. Taktika vyšla a po jednom z nich, konkrétně v 86. minutě, Vlček svou druhou brankou v utkání definitivně rozhodl o postupu Slavie. O pár minut později již propukla červeno-bílá radost. Slávisté se tak mohou těšit na los základních skupin Ligy mistrů, v osudí bude lístek i s názvem jejich klubu. Tradičnímu českému klubu se podařilo proniknout do elitní společnosti poprvé, potřeboval na to šest pokusů. Na otázku, zda prožívá nejkrásnější chvíle své kariéry, odpověděl šťastný Jarolím velice stroze: „Já  myslím, že jo.“