Rubriky:

Liga mistrů

Předseda UEFA žádá šéfy vlád EU o pomoc pro fotbal

19. září 2007 16:11 - BRUSEL

Předseda UEFA Michel Platini hledá podporu pro svou snahu reformovat Ligu mistrů u premiérů zemí Evropské unie. V dopise šéfům vlád všech 27 členských zemí je žádá, aby chránili fotbal před deformací penězi, která podle jeho mínění nejpopulárnějšímu sportu hrozí od bohatých zahraničních majitelů klubů.

Platini tak podle agentury Reuters, která má text dopisu k dispozici, hledá spojence proti nejmocnějším evropským klubům, jež odmítají jeho plán změnit Ligu mistrů. Šéf UEFA chce nejsledovanější soutěž víc otevřít zemím, jejichž kluby nepatří k absolutní evropské špičce. Sdružení G14, které sdružuje 18 nejvlivnějších evropských klubů, však dalo v minulém týdnu jasně najevo, že s takovými plány nesouhlasí.

Platini je přesvědčen, že za odmítnutím jsou někteří zahraniční vlastníci klubů. "Zdá se, že hlavní opozici tvoří Liverpool a Manchester United, jejichž majitelé chtějí mít rychle zpátky své investice a bojí se finančních rizik," řekl agentuře Reuters Platiniho poradce William Gaillard. Zcela jiný přístup podle jeho názoru mají například ruský majitel Chelsea Roman Abramovič nebo italský vlastník AC Milán Silvio Berlusconi.

"Peníze ve sportu byly vždycky, ale ne jako konečný cíl. Nejdůležitější bylo získávat trofeje. Teď poprvé vstupujeme do éry, kdy měřítkem úspěchu je zisk," píše Platini ve svém dopise šéfům vlád a varuje: "Rozvoji evropského fotbalu hrozí zhoubný a všudypřítomný vliv peněz."

V Liverpoolu vzbudil dopis rozhořčení. Šéf klubu Rick Parry označil Gaillardovo obvinění za absurdní. "Řekl jsem Platinimu minulý týden jasně, že náš názor nepodpořit reformu reprezentuje většinu anglických klubů," odmítl Parry tvrzení, že Liverpool je hlavním odpůrcem Platiniho snah. Manchester United, jehož trenér Alex Ferguson patří mezi největší kritiky, na obvinění nereagoval.

ČTK

Časová osa: Liga mistrů

Filtr článků - Liga mistrů


Liga mistrů 2020/21

Liga mistrů 2020/21 začíná 20. října prvními osmi zápasy, o vítězi se rozhodne 29. května 2021. Finálový zápas bude hostit Atatürkův olympijský stadion v Istanbulu. Obhájcem titulu je německý gigant Bayern Mnichov.

Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Tabulky
  • Kalendář

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..