Živě

Praha se dočká fotbalového svátku, v Edenu se odehraje evropský Superpohár

16. června 2011 18:09 - NYON

Atraktivní duel mezi vítězem fotbalové Ligy mistrů a vítězem Evropské ligy se v roce 2013 odehraje v pražském Edenu. Rozhodl o tom ve čtvrtek výkonný výboru UEFA ve svém sídle ve švýcarském Nyonu. Finále nejprestižnější soutěže se předtím uskuteční opět v anglickém Wembley, zápas dvou nejlepších týmů Evropské ligy přivítá nizozemská Amsterdam Arena.

 

Milan Malíček, Právo

Duel o Superpohár se dosud hrál výhradně v Monaku u příležitosti losování skupinových fází evropských pohárů. UEFA se však rozhodla tradici změnit a přesunout dějiště do destinací, které nemohou hostit finále Ligy mistrů a Evropské ligy. Toho využil český svaz.

"Měli jsme to štěstí stát u zrodu této myšlenky. Ve chvíli, kdy jsme zjistili záměr UEFA uskutečnit losování skupin Ligy mistrů a Evropské ligy nadále v Monaku, ale pořádat Superpohár v jiné destinaci, využili jsme příležitosti a začali jsme velmi intenzivně pracovat," uvedl pro svazový web generální sekretář ČMFS Rudolf Řepka. "Myslím, že i díky našim diplomatickým zkušenostem a stále silnějšímu postavení se nám nakonec povedlo pořadatelství získat," dodal Řepka.

Je to úspěch diplomacie, těší Haška

Podle předsedy ČMFS Ivana Haška jde o velký diplomatický úspěch českého svazu na mezinárodním poli. "Určitě je to potvrzení toho, že česká fotbalová diplomacie po letech stagnace konečně začala posilovat svoje pozice," pochvaloval si Hašek. "Jednali jsme dlouho, ale nechtěli jsme raději nic zakřiknout a jsem rád, že vše dopadlo výborně. Praha a naši fanoušci se mají na co těšit. Finále Superpoháru je celosvětově sledovaná událost, která do Prahy přivede dva špičkové kluby," uvedl Hašek.

Představitelé UEFA se byli v Edenu osobně podívat a Synot Tip Arena se jim velmi zamlouvala. Kapacita 20 800 diváků je podle nich dostatečná. "Na Superpohár není potřeba mít stadión s vysokou kapacitou, jak tomu je u ostatních finálových utkání evropských pohárů, ale stačí stadión s kapacitou pouze kolem 20 000 diváků. Určitě k vítězství přispělo i to, že Praha je nádherné město a její nespornou výhodou byla také její poloha v centru Evropy," dodal Řepka.

Superpohár je na konci srpna tradiční předehrou pro začátek nové pohárové sezóny. Soutěž vznikla v roce 1972 a až do roku 1997 se hrálo systémem na dva zápasy doma - venku. Od roku 1998 se pak vítězové Ligy mistrů a Poháru UEFA, respektive Evropské ligy střetávali v Monaku, kde letos změří síly Barcelona a FC Porto. Monacké knížectví bude Superpohár hostit naposledy v příštím roce.

Liga mistrů znovu ve Wembley

Finále Ligy mistrů se bude v roce 2013 při příležitosti 150. výročí anglické Fotbalové asociace hrát stejně jako letos na londýnském stadiónu Wembley.

Zbrusu nový fotbalový chrám Wembley

Zbrusu nový fotbalový chrám Wembleyfoto: REUTERS/Toby Melville

Finále Ligy mistrů se podruhé během tří let vrátí do stejného města poprvé v historii. Wembley už však během krátké doby prestižní zápas kdysi hostilo - v letech 1968 a 1971. "Může to vypadat výjimečně, ale myslím, že je důležité, abychom respektovali takové výročí fotbalu," citovala agentura Reuters prezidenta UEFA Michela Platiniho.

Za rok bude duel hostit Mnichov. V letošním finále ve Wembley Barcelona porazila 3:1 Manchester United. Organizace londýnského utkání udělala na Platiniho obrovský dojem. Stinnou stránkou z pohledu fanoušků byla vysoká cena vstupenek v rozmezí od 150 do 300 liber (zhruba 4100 až 8200 korun), za což se šéf UEFA omluvil.

Amsterodam Arena uvidí druhý zápas o triumf v evropském poháru v historii. V roce 1998 hostila finále Ligy mistrů, v němž Real Madrid porazil 1:0 Juventus Turín.

ČTK, Sport.cz

Časová osa: Liga mistrů 2021/22

Filtr článků - Liga mistrů


Letní olympijské hry Tokio 2021

Kvůli koronaviru o rok přeložené letní olympijské hry v Tokiu začínají 23. července slavnostním zahájením a končí 8. srpna 2021 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 33 sportů 339 disciplín na 33 sportovištích, čeští reprezentanti obhajují jednu zlatou, dvě stříbrné a sedm bronzových medailí z olympiády v Riu.

Podsekce:

     
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..