Rubriky:

Liga mistrů

Konec Ligy mistrů? Podle šéfa Galatasaraye vznikne do pěti let fotbalová superliga

10. října 2013 17:26 - Londýn
(Aktualizováno: 10. října 2013 19:12)

Debaty o založení fotbalové superligy pro dvacet největších evropských klubů opět nabírají na intenzitě. Na setkání zástupců předních celků kontinentu v Londýně to prohlásil prezident Galatasarye Istanbul Ünal Aysal, podle kterého soutěž nejpozději do pěti let nahradí Ligu mistrů. Všechny přední kluby jsou prý takové myšlence nakloněny.

 

Giorgio Perottino, Reuters

"Změny zaběhnutému systému přinášejí novou energii a synergii. A protože evropský fotbal právě stagnuje a nikam se neposunuje, tak by tohle (superliga) mohlo začít jeho novou kapitolu," citovala Aysala agentura Reuters. "Největších patnáct, dvacet evropských klubů je v tom za jedno," dodal.

Podle Aysala je vznik elitní soutěže nevyhnutelný, přestože Evropská fotbalová unie UEFA podle svého mluvčího zatím nemá žádné náznaky, že by se velké celky chtěly odtrhnout. O plánech na superligu navíc neví ani asociace evropských klubů ECA, která má s UEFA ještě na pět let smlouvu zajišťující současný formát Ligy mistrů.

"Jde o budoucnost fotbalu a tu nikdo nemůže přehlížet. Teď to možná vypadá jako vize a sen, ale nejpozději do pěti let se stane skutečností," uvedl Aysal. "Ligu může řídit UEFA, nebo kluby - což by byla lepší varianta. Všechny týmy by musely splnit řadu pravidel, jako například finanční fair play," uvedl Aysal s tím, že soutěž by hrálo dvacet největších klubů, z nichž tři až pět by se každou sezónu obměňovaly. Uvedl, že zájem finančně podpořit novou ligu už projevily dvě významné společnosti.

Šéf Bayernu je proti superlize

Turecký funkcionář také prohlásil, že celky hrající v superlize by současně nastupovaly i v domácích soutěžích. Podle Aysala by kvůli tomu musely mít na soupisce 40 až 50 hráčů.

Aysalova slova potvrdil i prezident Juventusu Andrea Agnelli, který však byl ve svých prohlášeních o poznání zdrženlivější.

"Kdybychom chtěli změnit zaběhnutý systém, tak by nejlepší variantou bylo zavedení uzavřené soutěže pro dvacet klubů," řekl. "Je však otázkou, jestli těch dvacet klubů má tolik odvahy, aby to oznámily UEFA a prakticky přes noc zorganizovaly novou ligu," dodal.

Proti zavedení elitní soutěže se postavil ředitel ECA Karl-Heinz Rummenigge. "Naší superligou je Liga mistrů. Současný model nám vyhovuje a spolupráce s UEFA nese opravdu šťavnaté ovoce. Proto naše partnerství bude pokračovat i po roce 2018," prohlásil šéf Bayernu Mnichov. "Chtěl bych také zdůraznit, že asociace klubů založení superligy nikdy neprojednávala," dodal.

ČTK, Sport.cz

Časová osa: Liga mistrů

Filtr článků - Liga mistrů


Liga mistrů 2020/21

Liga mistrů 2020/21 začíná 20. října prvními osmi zápasy, o vítězi se rozhodne 29. května 2021. Finálový zápas bude hostit Atatürkův olympijský stadion v Istanbulu. Obhájcem titulu je německý gigant Bayern Mnichov.

Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Tabulky
  • Kalendář

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..