Šílenství před stadionem! Lidé křičeli bolestí, bál jsem se, že tam zemřu, říká anglický fanoušek

7. června 2019 09:56 - Guimaraes
(Aktualizováno: 7. června 2019 15:17)

Bylo to drama do poslední minuty. Semifinále fotbalové Ligy národů mezi Nizozemskem a Anglií muselo rozhodnout až prodloužení, po kterém se z postupu radoval domácí tým Oranjes (3:1). Skutečný horor se však odehrál mnohem dříve před stadionem. A šlo o život. Vstupu anglických fanoušků totiž zabránily porouchané turnikety. "Vznikla obrovská panika, bál jsem se, že tam zemřu," popisoval děsivé chvíle jeden z příznivců.

 

Profimedia.cz

Do začátku ostře sledovaného zápasu mezi Nizozemskem a Anglií v portugalském městě Guimaraes zbývaly poslední desítky minut a stovky nedočkavých anglických fanoušků se tlačily u vstupních bran.

Automatický systém, který vpouští fanoušky na stadion, se však zablokoval. Na nefunkční turnikety se nahrnuly stovky lidí, což vyústilo v následnou tlačenici a paniku. Dostupné záběry ukazují křičící fanoušky, z nichž někteří volají o pomoc.

"Na stadionu je v provozu nový online systém prodeje vstupenek, který funguje na základě bluetooth. Až dosud šlo všechno bezchybně, bohužel ve čtvrtek večer systém selhal a turnikety se zablokovaly," popisoval situaci jeden z anglických fanoušků Carl Davies pro britská média.

Panika a boj o život

Celý systém zkolaboval a zablokoval turnikety krátce před zápasem na patnáct minut, to však stačilo, aby vyvolal v davu příznivců tlačenici a následnou paniku.

Celé situaci příliš nepomohli ani policisté, kteří ve snaze zabránit tlačení fanoušků na nefunkční turnikety, jen zvýšili tlak na fanoušky v předních řadách, na které se natlačili další. "Nemohl jsem dýchat, má žebra byla úplně modrá, bylo to hrozné, lidé křičeli bolestí, bál jsem se, že tam zemřu," popisuje drama další z fanoušků.

Quincy Promes (uprostřed) překonává anglického brankáře Jordana Pickforda a střílí v prodloužení třetí gól Nizozemců v semifinále Ligy národů.

Martin Meissner, ČTK/AP

V prohlášení UEFA k nešťastné události se píše. "Turnikety u některých vstupů na stadion fungovaly pomaleji než obvykle. Celou situaci navíc výrazně zhoršil pozdní příchod fanoušků na stadion, což vedlo k jejich přetížení."

Pořadatelé zavřeli brány

Situace se dle další svědků ještě zhoršila poté, kdy pořadatelé zavřeli dvě vstupní brány, čímž zvýšili tlak na zbývající a navíc nefungující vstupy. Následnou paniku dle některých z nich vyvolali i policisté, kteří údajně použili na část příznivců i obušky.

Útočník anglické reprezentace Marcus Rashford v souboji s nizozemskou přesilou.

Luis Vieira, ČTK/AP

Policie se snažila situaci vyřešit částečným otevřením jednoho z vchodů a vpuštěním asi osmi set fanoušků, kteří již prošli kontrolní prohlídkou. Ani to však nestačilo. V době, kdy zápas začal, tak zoufalí pořadatelé otevřeli i předtím zavřené brány a vpustili Angličany bez kontrol na stadion.

"Něco takového jsem v životě nezažil. Bylo to naprosto příšerné. Lidé se tlačili před vchody a nemohli dál. Na ně se valily další davy a bylo to furt horší. Budeme žádat vysvětlení, proč se to stalo," psal další z fanoušků na sociální sítě.

Zranění i v Německu

Krev tekla i ve vzdáleném Německu. To sice v semifinále Ligy národů scházelo, stejně ale propukly fanouškovské vášně. V Düsseldorfu se během sledování televizního přenosu duelu mezi Anglií a Nizozemskem popraly zhruba čtyři desítky britských fanoušků. Německá policie jich ve čtvrtek 16 zadržela.

Angličané, mezi nimi fanoušci Newcastlu a Evertonu, se poprali v historickém centru Düsseldorfu. Policie ve zprávě uvedla, že se bili židlemi, stoly, půllitry a lahvemi piva. Čtyři lidé museli být ošetřeni.

pan, Sport.cz

Časová osa: Liga národů UEFA

Filtr článků - Liga národů UEFA


Fotbal na Sport.cz

Na Sport.cz najdete pravidelné novinky a názory expertů ze světa fotbalu. Od domácí Fortuna ligy přes evropské poháry a zahraniční soutěže, jako je Premier League, La Liga, Serie A nebo Bundesliga, až po zápasy české fotbalové reprezentace, která momentálně bojuje v kvalifikaci na MS 2022 v Kataru.

Podsekce:

     
  • Kalendář
  • Výsledky
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..