Rubriky:

ME 2008

Rosický: Musíme každou šanci brát, jako by byla poslední

5. září 2006 11:43

S absencí dlouholetých opor se vyrovnává česká fotbalová reprezentace. To si uvědomuje i nový kapitán Tomáš Rosický, který však zůstává optimistou. "Středová řada nemá takovou sílu, ale pořád si mám s kým dát míč," říká český záložník v rozhovoru pro Právo.

Po utkání s Walesem jste říkal, že to pro vás byl zvláštní zápas, poprvé s kapitánskou páskou. Neobával jste se možné přemotivovanosti?
Nechtěl jsem se tou kapitánskou rolí nechat strhnout. Jako vždycky jsem se snažil hledět si především hry, takže to jsem si pohlídal.

Vyhrát takový zápas je určitě příjemný pocit. Něco podobného se povedlo už s Finy při kvalifikaci na mistrovství světa. To jsou Teplice tak kouzelné?
Asi na tom něco bude, když jsme tam v kvalifikaci ještě neztratili ani bod a nikdy jsme na Stínadlech neprohráli. Hodně nám pomohli výborní diváci, ti jsou v Teplicích vždycky skvělí. Dostali jsme gól a oni nás hnali dopředu, věřili nám. Vzpomněl jsem si i na to Finsko. Ještě jednou díky fanouškům, v Teplicích se nám hraje dobře především jejich zásluhou.

Po takovém vítězství se určitě spí dobře...
Vůbec ne, po takových nervácích se usíná dlouho. Mně se to povedlo v neděli někdy ve čtyři ráno. Zápas a jeho důležité momenty se pořád vracejí.

Ale herní projev nebyl úplně dokonalý. Nemáte dojem, že jste jako mužstvo dělali hodně chyb?
Máte pravdu. Náš výkon nebyl špatný, podstatné je, že jsme zvítězili, ale chyby tam určitě byly. Mezi ty největší, které nás zbytečně brzdily, počítám ztráty míčů ve chvílích, kdy jsme nebyli pod tlakem. Hrálo se v obrovském tempu, to se prostě stává.

Určitě bylo znát, že v mužstvu už nejsou zkušení fotbalisté jako Nedvěd, Poborský, Šmicer, scházel i Baroš. Máte si teď vůbec s kým dát míč?
Ztratili jsme výborné hráče, ale s tím už nic neuděláme. Jejich absenci se tohle mužstvo musí přizpůsobit. Středová řada nemá takovou sílu, ale pořád si mám s kým dát míč. Tak zlé to rozhodně není. Kvalitu musíme víc nahrazovat bojovností, nasazením. Zvládneme to. Třeba Sionko potřebuje na rozdíl od Poborského míče spíš do běhu, tak mu takové dávám. U Kuliče to je podobné jako s Barošem. Prostě hrajeme trochu jinak. Víc musíme makat jeden za druhého, ale tím se zase stmeluje parta. Když budeme držet při sobě, vzroste i naše síla.

Jenže také ubylo gólových šancí...
To souvisí především se středovou řadou. O to víc se musíme na ty, které si vytvoříme, soustředit a chovat se tak, jako by to měla být poslední v zápase.

Líbil se vám výkon nováčků Kuliče a Lafaty, jsou pro tým perspektivní?
Líbili se mi moc. Kulič parádně zastoupil Baroše a Lafata? To je přece fantazie, v prvním utkání za reprezentaci dát dva góly a rozhodnout zápas. Noví kluci nejen zapadli do party, ale jsou pro mužstvo opravdovým přínosem. Pro ně je to obrovská šance.

Dobrý začátek je určitě hodně důležitý. Jak moc se přiblížilo mistrovství Evropy?
Je ještě daleko, ale vítězný první krok vždycky mužstvo uklidní azdra vě mu zvedne sebevědomí. Rozhodně zůstáváme na zemi, ale s tímhle mužstvem nemám obavy. Proti Walesu ukázalo, že má obrovskou vnitřní sílu.

Může sebevědomí českého týmu srazit vysoká výhra Slováků nad Kyprem?
To se nestane. My se soustředíme na sebe a svoji hru. Slováky jsem neviděl hrát jako tým, znám jen některé hráče. Uvědomuji si vítězství na Letné z roku 1997, ale to je historie. Nebudu ani spekulovat, co vysoká výhra udělá s nimi. Oni určitě vědí, že s námi to bude jiné utkání. V každém případě chceme v Bratislavě uspět.

Karel Felt, Sport.cz, Právo

Časová osa: ME 2008

Filtr článků - ME 2008


Podsekce:

                   

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..