Francouzi oplatili Italům prohru z finále MS

Francouzští fotbalisté ve středu vrátili Italům prohru z finále mistrovství světa i s úroky. V St. Denis je porazili 3:1 a v tabulce skupiny B mají před nimi už pětibodový náskok. Němci se třinácti góly v San Marinu postarali o rekord rozbíhající se kvalifikace ME. Největší senzace se zrodila v Belfastu, kde Severní Irsko porazilo Španěly 3:2 hattrickem Davida Healyho.

Francouzský trenér Raymond Domenech udělal ve srovnání s finálovým zápasem, který se hrál před necelými dvěma měsíci v Berlíně, jen dvě změny. Bartheze v brance nahradil Coupet a místo Zidana hrál Govou.

A byl to právě útočník Lyonu, kdo se stal díky dvěma gólům hrdinou zápasu. Už za necelé dvě minuty poprvé rozjásal Stade de France. A když Henry přidal v 18. minutě druhý gól, vypadalo s mistry světa hodně špatně. Z jejich zlatého týmu chyběli Materazzi, Toni a Totti, ale Gilardino jim vrátil naději. Jenže pak Govou udeřil podruhé a dokonal francouzskou pomstu.

Španělé vedení neudrželi

Favorizovaní Španělé v Severním Irsku dvakrát vedli, ale Healy pokaždé vyrovnal. Útočník, který hraje jen druhou anglickou ligu v Leedsu, pak osm minut před koncem dovršil hattrick. Španělům tak připomněl rok 1982, kdy je Severní Irsko pokořilo na finálovém turnaji mistrovství světa dokonce v jejich domácím prostředí.

Němci si na hřišti San Marina s chutí zastříleli, nejslabší tým evropské kvalifikace deklasovali 13:0 a díky lepšímu skóre se ve skupině D dostali před české reprezentanty. Nejlepší mušku měl Podolski, který dal čtyři branky. Jeho partner v útoku Klose by možná nezůstal pozadu, ale trenér Löw ho do druhého poločasu už neposlal stejně jako tvůrce hry Ballacka. Proč by také plýtvali silami, když jejich tým vedl už 6:0. Statistikové museli při hledání podobného vítězství listovat až do roku 1940, tehdy porazili Němci stejným rozdílem Finsko.

Jenže Finové jsou dnes úplně jiným týmem a po sobotní výhře v Polsku zaskočili i dalšího favorita skupiny A. Nad semifinalistou mistrovství světa z Portugalska vedli v Helsinkách 1:0, když Johansson dorazil do sítě Kolkkův přímý kop. Ještě do přestávky sice Nuno Gomes vyrovnal, ale to bylo od hostů vše. Jejich snahu brzy po změně stran podkopal Ricardo Costa, který dostal červenou kartu.

Angličané senzaci nepřipustili

Angličané bez distancovaného Rooneyho a zraněného Owena měl plné ruce i nohy práce, aby v Makedonii nepřipustili senzaci. Po bezbrankovém poločase se hned po přestávce trefil Crouch parádní střelou přes hlavu.

Švédové, oslabení o tři hráče základní sestavy, vyřazené z kádru za porušení večerky, hráli ve skupině F v Göteborgu s trpaslíkem z Lichtenštejnska ještě 21 minut před koncem jen 1:1. Ale pak Allbäck svým druhým gólem v zápase strhl vedení na jejich stranu, a i když Ljungberg neproměnil penaltu, Rosenberg ještě zvýšil na 3:1. Dán Rommedahl potřeboval na Islandu na gól jen pět minut a po chvíli pro Tomassona připravil druhou branku.

Norové sice před čtyřmi dny v prvním utkání rozstříleli v Budapešti Maďary, ale v Oslu si s moldavskou obranou dlouho nevěděli rady a cestu do sítě našli až v početní převaze po vyloučení Berka. Belgičané na svůj první kvalifikační gól ve skupině A čekali déle než dvě hodiny. Po senzační bezbrankové remíze s Kazachstánem je v Arménii vysvobodil obránce Van Buyten.

Fotbalisté Ukrajiny se při vstupu do kvalifikace nadřeli, ale nakonec v utkání skupiny B porazili v Kyjevě Gruzii 3:2. Do vedení je povedenou hlavičkou dostala největší hvězda týmu Andrej Ševčenko, pro něhož to byla již 32. reprezentační branka. Hosté sice výsledek otočili, ale vedení jim vydrželo jen minutu, než Rotan vyrovnal. Deset minut před závěrečným hvizdem českého rozhodčího Járy pak tři body Ukrajincům zařídil po rohu obránce Rusol.

Nizozemci přehráli Bělorusko

Skotové ve stejné skupině porazili po Faerských ostrovech i Litvu, ale v Kaunasu to měli mnohem těžší. Domácí pět minut před koncem snížili na 2:1 akrobatickou střelou Miceiky a měli blízko k vyrovnání.

Turci kvůli výtržnostem v minulé kvalifikaci přišli o domácí prostředí a ještě museli hrát ve Frankfurtu nad Mohanem před prázdným hledištěm. Nejspíš i to byl důvod, proč soupeř z Malty s českým trenérem Dušanem Fitzelem na lavičce vzdoroval téměř hodinu. Pak ale střídají Nihat ostrovní hráz prolomil a Tümer zvýšil na 2:0.

Nizozemští fotbalisté přece jen trochu ulehčili situaci svému kritizovanému trenérovi Van Bastenovi, když porazili Bělorusko 3:0. Základ k tomu položil dvěma střelami Van Persie, tečku napsal v nastaveném čase Kuijt.

Kvalifikace ME 2008
Skupina A
Ázerbájdžán - Kazachstán 1:1 (1:1)
Branky: 16. Ladaga - 36. Bjakov. Rozhodčí: Szabó (Maď.). Diváci: 20.000.
Arménie - Belgie 0:1 (0:1)
Branka: 41. Van Buyten. Rozhodčí: Lehner (Rak.). Diváci: 30.000.
Finsko - Portugalsko 1:1 (1:1)
Branky: 22. Johansson - 42. Nuno Gomes. Rozhodčí: Plautz (Rak.). ČK: 53. Ricardo Costa. Diváci: 40.000.
Polsko - Srbsko 1:1 (1:0)
Branky: 30. Matusiak - 71. Lazovič. Rozhodčí: Poll (Angl.). Diváci: 15.000.
Litva - Skotsko 1:2 (0:0)
Branky: 85. Miceika - 46. Dailly, 62. Miller. Rozhodčí: Hriňák (SR). Diváci: 8000.
Ukrajina - Gruzie 3:2 (1:1)
Branky: 31. Ševčenko, 61. Rotan, 80. Rusol - 37. Arvaladze, 60. Demetradze. Rozhodčí: Jára (ČR). Diváci: 40.000.
Francie - Itálie 3:1 (2:1)
Branky: 2. a 55. Govou, 18. Henry - 20. Gilardino. Rozhodčí: Fandel (Něm.). Diváci: 80.000.
Norsko - Moldavsko 2:0 (0:0)
Branky: 73. Strömstad, 79. Iversen. Rozhodčí: Ristokov (Bul.). ČK: 46. Berko (Mold.). Diváci: 24.000.
Turecko - Malta 2:0 (0:0)
Branky: 56. Nihat, 77. Tümer. Rozhodčí: Vázquez (Šp.). Diváci: 0.
Bosna a Hercegovina - Maďarsko 1:3 (0:1)
Branky: 64. Misimovič z pen. - 36. z pen. Huszti, 47. Gera, 49. Dárdai. ČK: 39. Spahič (Bos.). Rozhodčí: Kapitanis (Kypr). Diváci: 20.000.
San Marino - Německo 0:13 (0:6)
Branky: 11., 43., 64. a 70. Podolski, 30. a 45+2. Klose, 28. a 47. Schweinsteiger, 66.a 71. Hitzlsperger, 35. Ballack, 87. M. Friedrich, 90. Schneider z pen. Rozhodčí: Dereli (Tur.). Diváci: 5000.
Rusko - Chorvatsko 0:0
Rozhodčí: Mejuto González (Šp.). Diváci: 25.000.
Izrael - Andorra 4:1 (3:0)
Branky: 9. Benajun, 11. Ben Šušan, 43. Geršon z pen., 62. Tamuz - 84. Fernández. Rozhodčí: Zrnič (Bos.). ČK: 77. Silva (And.). Diváci: 2000.
Makedonie - Anglie 0:1 (0:0)
Branka: 46. Crouch. Rozhodčí: Layec (Fr.). Diváci: 15.000.
Švédsko - Lichtenštejnsko 3:1 (1:1)
Branky: 2. a 69. Allbäck, 88. Rosenberg - 27. M. Frick. Rozhodčí: Banari (Mold.). Diváci: 17.000.
Island - Dánsko 0:2 (0:2)
Branky: 5. Rommedahl, 33. Tomasson. Rozhodčí: N. Ivanov (Rus.). Diváci: 7000.
Severní Irsko - Španělsko 3:2 (1:1)
Branky: 20., 64. a 82. Healy - 14. Xavi, 52. Villa. Rozhodčí: De Bleeckere (Bel.). Diváci: 15.000.
Bulharsko - Slovinsko 3:0 (0:0)
Branky: 58. Božinov, 72. M. Petrov, 81. Telkijski. Rozhodčí: Larsen (Dán.). Diváci: 40.000.
Albánie - Rumunsko 0:2 (0:0)
Branky: 65. Dica, 75. Mutu z pen. Rozhodčí: Benguerenca (Port.). Diváci: 9000.
Nizozemsko - Bělorusko 3:0 (1:0)
Branky: 32. a 78. Van Persie, 90.+2 Kuijt. Rozhodčí: Webb (Angl.). Diváci: 35.000.