Rubriky:

ME 2016

Rozhodnuto! UEFA po výtržnostech fandů podmínečně vyloučila Rusko z turnaje

14. června 2016 12:56 - Paříž

Nad ruskou fotbalovou reprezentací na EURO visí Damoklův meč. Disciplinární komise UEFA ji potrestala podmíněným vyloučením z turnaje a pokutou 150 tisíc eur (asi čtyři milióny korun). Důvodem jsou výtržnosti ruských fanoušků po sobotním utkání s Anglií.

Reuters

Podle ruského ministra sportu Vitalije Mutka jde o přísný trest, Rusko se však odvolávat nebude. "Trest je to přemrštěný, ale to nemůžeme ovlivnit. Pokuta je obrovská vzhledem k tomu, že ruská asociace je nekomerční organizací. Ale odvolávat se by nemělo smysl," řekl Mutko agentuře R-Sport.

Podmínka platí až do konce působení ruského celku na turnaji. Každá další výtržnost ruských fanoušků podobného ražení na stadiónech bude automaticky znamenat vyloučení národního týmu, jenž ve skupině B bojuje o postup s Anglií, Slovenskem a Walesem.

Trenér Ruska apeloval na fanoušky

"Diskvalifikace je odložena do konce turnaje. Využita bude, pokud dojde k dalšímu incidentu podobného ražení. A to přímo na stadiónu v jakémkoli zápasu ruského týmu," uvedla v prohlášení UEFA. Ta tak upozornila, že pouliční bitky fanoušků se případné diskvalifikace netýkají. UEFA totiž může řešit jen dění na stadiónu.

Trenér sborné Leonid Sluckij apeloval na fanoušky, aby se vyvarovali jakýchkoli výtržností. "Potřebujeme vaši podporu. Ale prosím, abyste se soustředili na správnou podporu. Je naprosto nutné, aby se zabránilo jakémukoli riziku, že budeme vyřazeni z turnaje," vzkázal Sluckij fanouškům. Podobně už dříve vyzvali anglické fandy trenér Anglie Roy Hodgson a kapitán Wayne Rooney.

Souboj Anglie s Ruskem provázely výtržnosti v přístavu v Marseille už dva dny před samotným zápasem. Na stadionu pak příznivci sborné skandovali rasistická hesla, používali pyrotechniku včetně signální pistole, prali se s pořadateli a napadli sektor anglických fanoušků. Ti museli urychleně opustit stadión. Při střetech bylo zraněno 31 lidí.

UEFA při posuzování případu zohlednila i to, že Rusko bylo kvůli fanouškům trestáno už na minulém evropském šampionátu. Svaz tehdy dostal pokutu po každém zápase na ME, v součtu musel zaplatit 215 000 eur (tehdy přes 5,5 miliónu korun). Mimo jiné za rasistické pokřiky na českého reprezentanta Theodora Gebre Selassieho. Rusko tehdy muselo rovněž sehrát tři domácí kvalifikační zápasy bez diváků.

Výtržnosti ruských fanoušků jsou pro UEFA a FIFA o to nepříjemnější, že za dva roky se bude v Rusku konat mistrovství světa.


ČTK, Sport.cz

Časová osa: ME 2016

Filtr článků - ME 2016


Podsekce:

         
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky
  • Pavouk

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..