Anglie - Island 1:2Anglické hvězdy na ME končí! Stopku jim překvapivě vystavili Islanďané

4. Rooney (penalta) 1 : 0
6. Sigurdsson 1 : 1
18. Sigthórsson 1 : 2

Další velký favorit turnaje končí už v osmifinále. Mezi posledních osm se na ME 2016 neprotlačili fotbalisté Anglie. Ti sice vedli po brance Rooneyho z penalty ze samotného úvodu zápasu, Islanďané ale dokázali zápas otočit po brankách Sigurdssona a Sigthórssona a postarali se o šokující výsledek. O další se Seveřané pokusí ve čtvrtfinále proti domácí Francii.

Smutek. Brankář Joe Hart (vlevo nahoře), záložník Dele Alli (vpravo nahoře) a obránce Gary Cahill vědí, že ve Francii už žádný další zápas neodehrají.

"Výsledek je obrovské zklamání, stejně jako vyřazení. Měli jsme na víc a nedošli jsme tak daleko, jak jsem si představoval. Takový konec je prostě nepřípustný," řekl Hodgson. "Ale na odvedenou práci jsem pyšný. Převzal jsem tým s průměrným věkem přes třicet let a teď měla Anglie nejmladší mužstvo na turnaji," dodal.

Zápas přitom pro Anglii nemohl začít lépe. Do základní sestavy se vrátil kapitán Rooney a přiblížil se dalšímu rekordu. Třicetiletý záložník, který je nejmladším i nejlepším střelcem reprezentace, nastoupil ke 115. zápasu v národním týmu a na druhém místě historického pořadí se vyrovnal Davidu Beckhamovi. Víc startů má jen brankář Peter Shilton (125).

A byl to právě Rooney, kdo už v páté minutě otevřel skóre. Přesnou ranou k pravé tyči proměnil penaltu po faulu brankáře Halldórsson na Sterlinga. Jenže vedení Anglii vydrželo jen několik vteřin - po dlouhém autu se k míči dostal stoper Ragnar Sigurdsson a vyrovnal. "Je to druhý nebo třetí gól, co jsem dali po dlouhém vhazování. Je to jedna z našich zbraní, nemělo by to být překvapení," uvedl Sigurdsson. "Soupeř si myslel, že to bude procházka růžovou zahradou. Začali dobře, ale pak jsme je zaskočili rychlým obratem. Jsou sice dobří, ale začali panikařit. A jak všichni víte, tak Islandu se nedávají góly snadno," dodal.

Anglie měla i nadále převahu, ale do vedení šel severský nováček. V 18. minutě po povedené kombinaci vystřelil z hranice vápna Sigthórsson, a i když si gólman Hart na míč sáhl, ten se pomalu dokutálel za čáru. Vyrovnat mohl chvíli na to Kane, ale jeho ránu pod břevno vytáhl brankář Halldórsson.

Sigurdsson mohl přidat pojistku

Také ve druhém poločase měla Anglie více ze hry, ale nedokázala si poradit s organizovanou obranou soupeře, a tak se do první vážné šance dostal Island. V 55. minutě se po rohovém kopu dostal k míči Ragnar Sigurdsson, ale nůžkami poslal míč přímo do Hartovy náruče.

Trápení favorita pokračovalo a nepomohlo ani střídání Vardyho, jehož únik na poslední chvíli zastavil milimetrovým skluzem skvěle hrající Ragnar Sigurdsson. Z brejku naopak mohl osm minut před koncem rozhodnout Gunnarsson, Harta však nepřekonal.

Anglie, která na výhru ve vyřazovacích bojích velkých turnajů čeká od roku 2006, se už na nic nezmohla a jen pár dní po odhlasování odchodu z Evropské unie se rozloučila i s evropským šampionátem. Island se naopak postaral o jednu z největších senzací v historii Eura.

"Oproti zápasu s Rakouskem jsem byl v pohodě," připomněl trenér Islandu Heimir Hallgrímsson postupovou výhru v posledním utkání v základní skupině. "Kdyby mi někdo před pár lety řekl, že budeme ve čtvrtfinále, nevěřil bych mu. Teď už ale tenhle tým nic nezastaví," dodal.

Mistrovství Evropy ve fotbale - osmifinále (Nice):
Anglie - Island 1:2 (1:2)
Branky: 5. Rooney z pen. - 6. R. Sigurdsson, 18. Sigthórsson. Rozhodčí: Skomina - Praprotnik, Vukan - Jug, Vinčič (všichni Slovin.). ŽK: Sturridge - G. Sigurdsson, Gunnarsson. Diváci: 33 901.
Anglie: Hart - Walker, Cahill, Smalling, Rose - Alli, Dier (46. Wilshere), Rooney (86. Rashford) - Sturridge, Kane, Sterling (60. Vardy). Trenér: Hodgson.
Island: Halldórsson - Sävarsson, Árnason, R. Sigurdsson, Skúlason - Gudmundsson, G. Sigurdsson, Gunnarsson, Bjarnason - Sigthórsson (78. E. Bjarnason), Bödvarsson (89. Traustason). Trenéři: Hallgrímsson, Lagerbäck.
Postoupí islandští fotbalisté přes Francii do semifinále mistrovství Evropy?