Italská reprezentace chce přerušit sérii neúspěchů

20. června 2006 12:59 - HAMBURK

Tvrdý oříšek musí rozlousknout ve svém třetím utkání na mistrovství světa v Německu čeští fotbalisté. Chtějí-li bez ohledu na výsledek zápasu Ghana - USA postoupit do osmifinále, nezbývá jim nic jiného než porazit těžkého protivníka - Itálii. K úctě ke čtvrtečnímu soupeři české reprezentace vybízí již letmý pohled do historie.

Italové jsou trojnásobnými mistry světa (1934, 1938, 1982), mistry Evropy (1968) a olympijskými vítězi (1936). Při předchozích 15 startech na MS získali dále dvakrát stříbrné a jednou bronzové medaile.

Tato fotbalová velmoc bývá před každým významným turnajem zahrnuta do širšího okruhu favoritů. Dílem za to může právě její tradice, pravdou totiž je, že "squadra azzura" už řádku let díru do světa neudělala. Její poslední medailová, stříbrná vzpomínka z MS je stará 12 let, na ME bojovala o titul před šesti lety.

Výsledky z uplynulých turnajů si třetí nejúspěšnější země v historii světových šampionátů za rámeček nedá. Na MS v roce 2002, které se konalo v Asii, vypadla Itálie v osmifinále s jedním z dvojice pořadatelů Korejskou republikou (1:2 v prodloužení). Předloňské Euro v Portugalsko pro ni skončilo už ve skupině.

Stále skřípe hra dopředu

Logickým vyústěním těchto neúspěchů byla změna trenéra. Giovanniho Trapattoniho nahradil ve funkci Marcello Lippi. Už v kvalifikaci Lippi často experimentoval se sestavou, a přestože se nebál některé dřívější opory jako Alessandra Del Piera či Filippa Inzaghiho odsunout na vedlejší kolej, k ideálu ještě nedospěl. Týmu stále skřípe hra dopředu, přičemž největší minusy vidí kritici italské jedenáctky v její záložní řadě.

Jak zálohu, tak útok stále převyšuje obranná linie, dlouhodobá italská chlouba. O kvalitách brankáře Gianluigiho Buffona není pochyb a dvojice středních obránců Alessandro Nesta - Fabio Cannavaro je absolutní světovou extratřídou.

S českým fotbalem nemají Italové právě nejlepší zkušenosti. Od roku 1993 se oba celky utkaly ve třech zápasech, z nichž Češi dva vyhráli a jeden skončil nerozhodně. V nejdůležitějším vzájemném utkání, v základní skupině ME 1996 v Anglii, zvítězili čeští fotbalisté góly Pavla Nedvěda a Radka Bejbla 2:1.

Italská liga nese punc nejvyšší kvality

Nejpamátnější duel historie svedly oba národní týmy ve finále MS 1934. V Římě porazila Itálie Československo 2:1 v prodloužení, avšak díky skandálnímu řízení švédského rozhodčího Eklinda, který domácím toleroval doslova brutální hru. Už tehdy světový tisk, vyjma italského, označil za morálního vítěze poražený tým.

Na světovém šampionátu narazilo Československo na Italy ještě v roce 1990. Na vlastní půdě se v základní skupině "squadra azzura" radovala z výhry 2:0. Deset let předtím ale čs. mužstvo dosáhlo na účet Italů velkého úspěchu, na ME 1980 v zápase o bronz zvítězilo v penaltovém rozstřelu.

Italský fotbalový svaz (FIGC) vznikl roku 1898, členem FIFA je od roku 1905. První slavná éra reprezentačního týmu spadá do 30. let minulého století, kdy kádr pod vedením legendárního trenéra Vittoria Pozza opanoval dvě MS, mezitím vybojoval olympijský titul a za deset let okusil porážku jen v sedmi utkáních.

Tamní liga nese punc nejvyšší kvality a kluby jako Juventus Turín, AC Milán nebo Inter Milán patří k nejúspěšnějším týmům pohárové Evropy. V posledních letech tvrdí muziku Serie A Juventus, který od roku 2002 získal čtyři tituly. Výrazně se na nich podílel i český záložník Pavel Nedvěd, jenž se předtím jednou radoval rovněž s Laziem Řím. Z české soupisky na MS na Apeninském poloostrově působí i Tomáš Ujfaluši (Fiorentina) a Marek Jankulovski (AC Milán).

ČTK, Sport.cz

Časová osa: MS 2006

Filtr článků - MS 2006