Vítězství Francie slavilo v Paříži půl miliónu lidí

2. července 2006 13:43 - PAŘÍŽ

Na půl miliónu lidí slavilo v noci ze soboty na neděli v Paříži vítězství francouzských fotbalistů nad Brazílií (1:0) v sobotním čtvrtfinále mistrovství světa. Další desetitisíce oslavovaly v jiných městech. Vítězství vyvolalo ve Francii vlnu nadšení a naději, že by se mohla opakovat epopej z roku 1998, kdy se Francie stala mistrem světa.

Dnešní tisk se při hodnocení výkonu Francouzů předhání v superlativech, z nichž nejvíc se týká kapitána Zinédina Zidana. Nadšení nad postupem do semifinále je tím větší, že výkony mužstva v kvalifikaci i v první fázi šampionátu k velkým nadějím neopravňovaly.

Centrem oslav v Paříži byla znovu třída Champs-Elysées, kde je ale doprovázely i některé násilnosti a projevy vandalismu včetně dvou zapálených aut a rozbité výlohy provozovny Mc Donald´s. Policie použila proti výtržníkům slzný plyn a asi 40 jich zadržela. Menší incidenty poznamenaly i oslavy v Marseille.

Magické! hodnotí dnes sobotní zápas sportovní list L´Équipe. To, čeho mužstvo dosáhlo, je naprosto neuvěřitelné, vezme-li se v úvahu, jak vypadalo ještě před dvěma týdny. Jeho výkon byl ještě lepší než v osmifinále se Španělskem a první půlhodina druhého poločasu, kdy hrálo v jakémsi "stavu milosti", patří do antologie dějin francouzské reprezentace. Jeho vítězství je zcela zasloužené, Brazilcům nedalo žádnou šanci, píše list.

Podrobnosti z utkání Brazílie vs. Francie najdete zde.

Mimořádně vysoko hodnotí výkon Zidana. Píše, že francouzský kapitán sehrál nejlepší utkání ze všech, jaká dosud na světových šampionátech hrál, a dává mu 8,5 z deseti možných bodů. Jen o půl bodu níž staví Makeleleho, Vieiru a Thurama.

Superlativy nešetří ani Le Parisien, který píše, že "modří už nás poslali do ráje" a že "Brazilcem byl Zizou" (což je Zidanova přezdívka). Nadšení ale přece jen tlumí poznámkou, že Francie není favoritem mistrovství, i když k tomu má blízko.

Nedělník Le Journal du Dimanche cítí ve vzduchu "parfém krásných příslibů" a píše, že ať už se ve středečním semifinále s Portugalskem stane cokoli, toto mužstvo už vstoupilo do dějin.

Za zcela odpovídající průběhu utkání označuje výsledek na svých internetových stránkách Le Figaro. "Modří si dopřáli Brazílii, to probouzí slavné vzpomínky," píše dále s připomínkou finále MS 1998, v němž Francouzi porazili právě Brazilce. Podotýká mimo jiné, že brankář Fabien Barthez "strávil jeden z nejklidnějších večerů".

Podle listu Libération, který připomíná i vítězství Francie nad Brazílií ve čtvrtfinále mistrovství světa v roce 1986, se tento evropský tým stává noční můrou Brazilců. List uvádí, že nejstarší mužstvo turnaje (Francie) sehrálo utkání, o jakém se myslelo, že už ho není schopno. I tento deník chválí Zidana, který byl podle něho "znovu na vrcholu svého umění".

ČTK

Časová osa: MS 2006

Filtr článků - MS 2006