Zidanova hlavička zůstává záhadou, hlavní aktéři nemluví

10. července 2006 15:41 - BERLÍN

Co přesně stálo za tím, že Zinédinu Zidanemu ujely v prodloužení nedělního finále fotbalového mistrovství světa nervy a hlavou poslal k zemi italského obránce Marka Materazziho, zůstane možná navždy obestřeno tajemstvím. Ani jeden z aktérů nechce o konfliktu mluvit. Podle Francouzů musel být jejich idol vyprovokován, Zidane už ale podobné zkraty v minulosti předvedl.

Podle francouzské televizní stanice LCI hráč údajně Zidanovi, který má alžírské kořeny, řekl, že je terorista. Jinou verzi nabídla brazilská televize Globo, která si k řešení záhady přizvala odborníka na odezírání ze rtů, jehož služeb využila už v základní skupině při luštění pokynů trenéra Carlose Alberta Parreiry. Po shlédnutí televizních záznamů specialista prohlásil, že Materazzi dvakrát označil Zidanovu sestru za prostitutku.

Italové prý celý zápas provokovali

Podle jeho spoluhráčů za Zidaneho tragický konec mohl jistojistě Materazzi. "Když to vidím, nejradši bych mu rozbil obličej," citovala agentura AP obránce Williama Gallase. David Trezeguet, jenž hraje v Itálii za Juventus, řekl, že jeho spoluhráče musela vyprovokovat jedině nějaká nepublikovatelná slova na jeho adresu. "Může odejít s hlavou nahoře. Ten druhý (Materazzi) ale ne, i když vyhrál pohár. V životě jde o víc než o fotbal," uvedl mnohoznačně útočník. Francouzi si stěžovali, že je Italové celý zápas provokovali.

Zidane podle očekávání s novináři nemluvil, je s nimi na kordy od té doby, co jej kritizovali v přípravě. Se zástupci sedmé velmoci se odmítl bavit i Materazzi, přestože k tomu neměl žádný důvod. Jako střelec vyrovnávací branky a jeden z úspěšných exekutorů penalty byl dokonce hrdinou zápasu. "Nazdar hoši," křikl jen, když míjel reportéry.

Materazzi: Nejsem obluda

Známý bouřlivák Materazzi se žádného velkého zastání nedočkal a o podrobnostech z celého incidentu se nehodlá dělit. Po finálovém zápase mluvil jen se svými nejbližšími. "Marco mi řekl, že byl během utkání provokován. Má to těžké, každý se do něj pořád naváží," tvrdí Materazziho otec Giuseppe.

Sám stoper Interu Milán o sobě rád říká, že žije dvojí fotbalový život. Předloni dostal trest na dva měsíce za to, že dal Cirillovi ze Sieny pěstí do obličeje. Prý se ale z vlastních chyb poučil. "Nejsem ďábel, suďte mě jako člověka. Musím se očistit. Víte, kolikrát mé děti ve škole slyšely, že jsem obluda?" řekl tvrdý obránce.

Zidana se zastal i prezident Chirac

Pro francouzského kouče Domenecha je naopak pápěrka. "Takový urostlý chlap a takhle ten pád nahraje. Vždyť ho porazil závan větru," řekl k ráně, kterou francouzský kapitán uštědřil Materazzimu do hrudníku. Zidaneho se zastal i francouzský prezident Jacques Chirac, který v Berlíně usedl do čestné lóže.

Dnes po poledni přivítal v Elysejském paláci celou francouzskou fotbalovou reprezentaci a v krátkém proslovu v zahradě pak zvlášť ocenil jejich kapitána. "Jste fotbalový virtuóz a taky se řídíte srdcem. Proto vás má Francie ráda," řekl prezident, který už se Zidanem hovořil v neděli večer po zápase v šatně, kam se francouzský kapitán po vyloučení uchýlil.

Zidanova hlavička už v roce 2000

Na druhou stranu ani Zidane není žádný svatoušek. Na mistrovství světa v roce 1998 neslavně šlápl na kapitána Saúdské Arábie Amina, za což byl vyloučen a dostal distanc na dva zápasy.  Na konci října roku 2000 vyfasoval v Lize mistrů trest dokonce na pět utkání. Během utkání Juventusu Turín s Hamburkem spadl ve 29. minutě na obránce německého celku Jochena Kientze a už vleže ho čelem udeřil do hlavy. Kientz jeho zákrok odnesl lehkým otřesem mozku a zhmožděnou
jařmovou kostí.

grg, ČTK, Sport.cz

Časová osa: MS 2006

Filtr článků - MS 2006


Patička stránky: